Jak na klidnější třídu díky mindfulness – rozhovor
Většina z nás, malých i velkých, se dostává pod tlak dnešního hektického způsobu života. Už od nejútlejšího věku je proto žádoucí učit se základy duševní hygieny. Koncept mindfulness, česky všímavosti, je spolehlivou metodou, jak zvládat emoce, negativní myšlenky i stresové situace.
O vnitřní pohodě a dalších výhodách procvičování všímavosti ve školce jsme si povídali s kolegyní Dominikou Skipalovou.
Dominika vystudovala učitelství pro mateřské školy a před příchodem do Twigsee pracovala jako učitelka.
Z praxe tedy ví, že trénink mindfulness může být i pro malé děti zábavnou aktivitou,
která přináší uklidnění a efektivně pomáhá s budováním emoční stability.
Pojem mindfulness už jsem párkrát zaslechla,
přiznávám ale, že mi jeho smysl stále uniká. Vysvětlíte mi, o co jde?
Moc ráda. Jde o formu meditace. Při mindfulness se člověk zaměřuje na plné soustředění, na přítomný okamžik a na vnímání vlastního těla a mysli bez hodnocení. Mindfulness může pomoci lidem vyrovnat se se stresem, zlepšit kvalitu spánku a zvýšit celkovou pohodu. Mindfulness se také často využívá jako terapeutický nástroj pro léčbu různých duševních problémů, jako jsou úzkost, deprese a násilné chování. Cílem mindfulness je zvýšit emoční stabilitu a uvědomělost, aby člověk mohl žít plněji a efektivněji.
Můžete uvést příklad, jak na to?
Můžu zmínit třeba jednoduché dechové cvičení, které je vhodné pro úplné začátečníky a samozřejmě taky pro děti. Doporučuji zavřít oči. Zkuste si uvědomit, že dýcháte. Zkuste pozorovat nádech a výdech, jenom pozorovat. Možná zjistíte, že máte tendenci dech řídit, zkuste ale nechat tělo, ať dýchá úplně samo. Pokud vám naskočí nějaká myšlenka, přijměte ji, ale nerozvíjejte, zase se vraťte k dechu. Můžete to spojit s vizualizací. Představte si, že s nádechem vdechujete svěžest, příjemnou stříbrnou páru. A že s výdechem odchází napětí, stres, únava jako těžký černý kouř.
Dočetla jsem se, že koncept mindfulness sklízí úspěch i v oblasti vzdělávání. Jak konkrétně?
Osobně si myslím, že je to hlavně z toho důvodu, že mindfulness vám dá základy nějaké duševní hygieny. Děti se v brzkém věku naučí relaxovat a soustředit se na přítomný okamžik. Díky tomu jsou klidnější, nepociťují tak velký stres a učí se pracovat samy se sebou být emočně stabilnější.
V čem může pomoct procvičování všímavosti ve školce?
Právě v tom, že děti se pak cítí lépe, jsou klidnější a dokážou se více koncentrovat. Nejlepší zpětná vazba je, když za vámi přijde váš žáček a poprosí vás, jestli bychom si nemohli dát nějaké mindfulness cvičení a jógu, že se cítí nějaký nervózní a potřeboval by se uklidnit. 😀
K čemu se můžou děti i učitelé pravidelným cvičením dopracovat?
Ke své vnitřní osobní pohodě. K tomu, že když se člověk setká s nějakou nelehkou nebo nepříjemnou situací, tak si s ní dokáže lépe poradit a zvládnout ji.
Připravujete workshop o využití mindfulness ve školkách. Co od něj očekávat?
Cílem tohoto workshopu je předat informace a mé dosavadní zkušenosti, aby se dostaly dál, k dalším paním učitelkám. Mají krásnou, ale náročnou práci a tato technika jim může být nápomocná. Na sobě i na „svých“ dětech ze školky jsem pozorovala úžasné proměny. Budu moc ráda, když mindfulness pomůže k větší vnitřní pohodě i dalším lidem.
Co byste ráda, aby si účastníci workshopu odnesli?
Přála bych si, aby to pro ně byl příjemně strávený čas a aby si odnesli konkrétní tipy, jak mindfulness využívat ve svých školkách.
22. 3. 2023 | Martina Zatloukalová