Inkluzívna Veľká noc pre všetkých
Jeden pečie, ozdobuje a skrášľuje, aby to mal doma ako z časopisu.Druhý vníma veľkú noc ako oslavu jari a vyráža do prírody. Niekto naopak akcentuje duchovný rozmer veľkonočného týždňa. No a ďalší sa len teší na voľný piatok a pondelok. Iný zas na tieto sviatky úplne zanevrel…
Ľudia sú proste rôzni. Majú rozne kultúrne zázemia, rôzne životné skúsenosti, rôzne hodnoty a názory.
Je jasné, že ani v škôlke to nie je nijako iné. V jednej triede sa môžu zísť deti rôznych etník, národností, náboženského vyznania, s odlišným zdravotným stavom, rodinným zázemím či so špeciálnymi vzdelávacími potrebami. Inkluzívny prístup s touto prirodzenou rozmanitosťou počíta a je pripravený s ňou pracovať tak, aby sa nikto necítil byť vynechaný.
Možno máte v triede dievčatko, ktoré rozhodí akékoľvek vybočenie z normálu. Alebo chlapčeka, čo ako jediný nechodí s rodičmi do kostola. Prípadne detičky z Ukrajiny, ktoré si z domova priniesli svoje vlastné tradície. AKo teda pripraviť veľkonočný program tak, aby vyhovoval všetkým? Ako prispôsobiť veľkonočné aktivity, aby zahŕňali všetky deti bez rozdielu a rešpektovali ich zvyky?
Dohoda o podobe Veľkej noci
Konkrétna podoba Veľkej noci sa v škôlke ideálne odvíja od dialógu učiteľa s rodičmi a deťmi. Všetky tri strany sa podieľajú na rozhodovaní a rešpektujú pritom individuálne potreby druhých. Pokiaľ je komunikácia založená na rovnocennom prístupe, vzájomnej dôvere a úprimnosti, nikto sa nemusí báť vyjadriť svoje priania.
Pokiaľ máte vo svojej triede deti z rôznych zemí, nechajte ich porozprávať sa o veľkonočných zvykoch a tradíciách v ich rodnej zemi. Pre ostatných bude obohacujúce dozvedieť sa o rozmanitosti rôznych kultúr.
Hlavne neplánujte veľkonočný program s pocitom povinnosti, že takto sa to má na Veľkú noc robiť.
Pozorujte, načúvajte, prispôsobujte. Jedine tak budú veľkonočné oslavy vo vašej škôlke také, aké vašej triede v aktuálnom zložení naozaj vyhovujú.
Tipy na veľkonočné aktivity
Keď už máte o podobe tohtoročnej Veľkej noci jasno, môžete sa vrhnúť sa prípravu konkrétnych aktivít. Činnosti vyberajte so zámerom deti nielen zabaviť, ale zároveň prispieť k ich všeobecnému rozvoju. Ponorte sa do tvorby, podporujte deti v kreativite a predstavivosti, nechajte ich vnímať všetkými zmyslami, dajte im priestor k sebavyjadreniu. Majte v pamäti, že proces tvorenia je dôležitejší ako samotný výsledok.
Inšpirácie je všade viac než dosť, no napriek tomu sme dali dokopy 5 tipov na zaujímavé veľkonočné aktivity:
Spoločné pečenie
- Aby bolo pečenie naozaj pre všetkých, venujte pozornosť výskytu potravinových alergií v triede..
- Pripravte cesto a pustite sa s deťmi do pečenia. Záleží na dohode či to budú zamotané judáše alebo sušienky zvieracích tvarov.
- Dôležité je, aby deti pomáhali a spolupracovali. Niekto môže vaľkať cesto, iný vykrajovať či motať, ďalší zas potierať, posypávať…
- O sladký výsledok sa nakoniec všetci podeľte rovným dielom.
Skladanie zajačika
- Nachystajte gombíky, brmbolce, vrchnáčiky od PET fliaš, chlpaté drôtiky, látky, malé papierové výstrižky a iný drobný materiál.
- Z papieru vystrihnite, alebo nechajte deti vystrihnúť, zajačikovu hlavu a uši.
- Potom už môže začať tá zábavnejšia časť – samotné skladanie. Fantázii sa medze nekladú, každý výtvor bude jedinečný.
- Nakoniec sa o výtvoroch rozprávajte. Vymyslite zajačikom mená, pomenujte jednotlivé časti tváre, všímajte si použitý materiál.
Šumivé farbenie vajíčok
- V kelímkoch si pripravte farby zmiešaním lyžičky jedlej sódy, štipky potravinárskeho farbiva a pár lyžičiek vody. Ideálna je hustejšia konzistencia, príliš riedka farba z vajíčok steká.
- Farby potom štetcom nanášajte na vajíčka.
- Keď máte hotovo, položte vajíčko na tácku a postriekajte ho octom z rozprašovača. Zásaditá sóda a kyslý ocot spolu za búrlivého šumenia a penenia chemicky zreagujú. Farby sa pri tom trochu rozpijú a zlejú dohromady. Viac než o zaujímavú kraslicu ide o samotný experiment.
Vajíčkové pexeso
- Z papieru vystrihnite vajíčka a každému dieťaťu dajte dva kusy.
- Požiadajte deti, aby vajíčka ozdobili podľa vlastného vkusu, avšak obe rovnako. Môžete sa popri tom rozprávať aké farby majú radi, čo sa komu páči a podobne.
- Hotové vajíčka zamiešajte a rozložte na podlahu obrázkom dolu. Potom si spolu zahrajte pexeso.
Hmatové pátranie
- Naplňte krabicu naozajstnou, prípadne papierovou slamou.
- Do slamy schovajte malé vajíčka alebo figúrky kuriatok a zajačikov.
- Nechajte deti, aby ich hľadali po hmate.
Ďalšie zaujímavé veľkonočné aktivity nájdete v v našich pracovných listoch
Veľká noc je sviatkom radosti a nádeje. Veľkonočné aktivity v škôlke by mali byť zábavné a prístupné všetkým deťom bez ohľadu na ich kultúrne alebo náboženské zázemie. Kľúčové je vytvoriť prostredie, kde sa deti budú cítiť vítané, rešpektované, a kde budú môcť zdieľať svoje skúsenosti s ostatnými.
6. 4. 2023 | Martina Zatloukalová