Jaké digitální technologie nabídnout dětem ve školce
Prošli jsme učitelská fóra a sesbírali tipy na osvědčené digitální didaktické pomůcky a interaktivní vzdělávací aplikace pro předškolní děti. Chcete zjistit, co ostatní doporučují?
Digitální technologie mohou předškolní výuku velmi obohatit. Fungují jako motivační prvek, rozšiřují vzdělávací nabídku a rozvíjí digitální gramotnost dětí. Musí se ale používat promyšleně, s jasným pedagogickým cílem a s mírou.
TIP: Že toho digitálu mají děti doma víc než dost? Pak rodičům doporučte k nastudování knihu Hry, sítě, porno od Michaely Slussareff, která jim pomůže bezpečně provést své potomky džunglí digitálního dětství.
Vybírejte do školky takové digitální pomůcky, které mají didaktický charakter a jsou přiměřené věku dětí. Můžou to být mluvící skřipce, na které dětem nahrajete pracovní pokyny. Nebo dětský digitální mikroskop, pomocí kterého společně zkoumáte detaily okolního světa. Anebo Albi tužka, se kterou rozehrajete naučné knihy z edice Kouzelné čtení. Co dalšího máme na seznamu?
Robotické hračky
Pořiďte do třídy programovatelné hračky, které děti seznámí se základy kódování a robotiky. Pomohou také rozvíjet prostorové vnímání, vnímání času, logické uvažování a kritické myšlení.
- Bee-Bot: Včelku lze programovat pomocí tlačítek na zádech tak, aby prošla zvolenou trasu na čtvercové síti. K této didaktické pomůcce je volně k dispozici metodická příručka s návrhy aktivit.
- Botley: Robot reaguje na pokyny zadané dálkovým ovladačem. Může sledovat nakreslenou čáru, vyhnout se překážkám nebo překonat překážkovou dráhu.
- Intelino: Moderní vláčkodráha umožňuje ovládat jízdu vlaku pomocí barevných dlaždic vložených do kolejiště. Díky přechodkám je kompatibilní s dřevěnými vláčkodráhami.
TIP: Vzdělávací program Malá digitální univerzita používá jako pomůcku dřevěného robota Cubetto. Prožitkovou formou bez tabletů tak seznamuje děti se světem informačních a komunikačních technologií.
Další nápady, jak děti nadchnout pro přírodní vědy, najdete v článku Jaké STEM aktivity vyzkoušet ve školce.
Interaktivní aplikace
Procvičujte s dětmi dovednosti nejen na pracovních listech, ale i na tabletech, interaktivních tabulích nebo interaktivních podlahových podložkách. Stačí jen vybrat ty správné aplikace a vzdělávací programy. Mezi nejoblíbenější patří:
- interaktivní programy Barevné kamínky,
- systém předškolního rozvoje Lipa Land,
- edukativní hry s Myšákem,
- vzdělávací aplikace od České televize.
A jestli vám angličtina nedělá problém, prozkoumejte taky stránky LearningApps a Science Kids. Pokud hledáte aplikace pro děti se speciálními vzdělávacími potřebami, zkuste:
- Logopedie (procvičování správné výslovnosti),
- Brepta (rozvoj jazyka pro děti s poruchami řeči),
- Výukové kartičky (rozvoj jazyka pro děti s narušenými komunikačními schopnostmi),
- Sounds for Kids (rozvoj sluchového vnímání a rozlišování pro děti s vadou sluchu),
- Eda Play (trénink zraku pro děti se zrakovými vadami),
- Leeloo AAC (podpora komunikace pro děti s poruchou autistického spektra),
- SayHi (překlad řeči do cizího jazyka pro děti s odlišným mateřským jazykem).
Do mobilu na procházky se hodí aplikace k poznávání přírody:
- PlantNet (rostliny),
- Seek by iNaturalist (hmyz, drobní živočichové, ptáci),
- BirdNET (ptáci podle hlasu).
A třešnička na závěr. Znáte aplikaci Readmio? Při čtení pohádky dokáže reagovat na váš hlas. To znamená, že když přečtete vyznačená slova, aplikace přehraje zvuky nebo hudbu. Děti jsou tím nadšené.
Digitální výtvarka
Zkuste s dětmi výtvarku v digitálním formátu. Uvedené webové stránky jsou sice v angličtině, ale jejich používání je velice intuitivní.
- Color By Numbers: Online omalovánky podle čísel.
- Scrap Coloring: Digitální omalovánky s možností vybarvovat barvou, barevným přechodem nebo vzorem.
- Jackson Pollock: Abstraktní umění ve stylu malíře Jacksona Pollocka. Veďte kurzor po obrazovce, pro změnu barvy klikněte levým tlačítkem.
- Bomomo: Abstraktní umění. Zvolte jeden z nástrojů dole pod malířským plátnem, vraťte se kurzorem na plátno a přidržte levé tlačítko myši.
- Toy Theater: Digitální výtvarné aktivity od čmárání přes symetrickou kresbu až po animaci.
- ChatterPix Kids: Mluvící kresba. Stačí nakreslit čáru na fotografii vašeho obrázku a nahrát 30s vzkaz.
- Animated Drawing: Nahrajte fotografii vašeho obrázku a rozpohybujte svou kresbu na víc než 30 způsobů.
Mezinárodní on-line spolupráce
Spojte děti s jejich vrstevníky ze všech koutů Evropské unie. Na platformě eTwinning si vyberte partnerskou školku, domluvte se s ní na společném projektu, virtuálně se setkávejte a sdílejte výsledek vaší spolupráce. Povedete tak děti k pocitu globální sounáležitosti, poznávání cizích kultur a vzájemné toleranci.
Pročtěte si článek Jak ve školce nastavit pozitivní kulturu, aby se u vás všichni cítili respektováni.
Pravdou je, že digitální technologie jsou nedílnou součástí dnešního světa. Děti je mnohdy ovládají lépe a rychleji než dospělí. Proto je důležité nasměrovat předškoláky, aby je používali uváženě, smysluplně, zodpovědně a bezpečně. Ukažte jim, jak digitální technologie využít nejen k zábavě, ale i ke vzdělávání.
16. 8. 2023 | Martina Zatloukalová