Ako v deťoch pestovať kreativitu a kritické myslenie
Nevieme, aká budúcnosť deti čaká. Budú na ňu ale pripravené, ak budú vedieť kriticky uvažovať a kreatívne riešiť problémy. Začnite s nimi tieto schopnosti trénovať už v škôlke.
Kritické myslenie patrí medzi najcennejšie kognitívne schopnosti. Znamená to mať otvorenú myseľ, používať predstavivosť, klásť si otázky a pred finálnym rozhodnutím zvážiť dostupné informácie. Všetky tieto kompetencie je možné už od škôlky nenásilne zdokonaľovať prostredníctvom hry. My vám teraz poradíme, ako na to.
Triedenie
Obyčajné triedenie je top aktivita pre rozvoj logického uvažovania. Vyžaduje totiž schopnosť porovnávať, rozlišovať a zoskupovať podľa vlastností. Nechajte deti triediť:
- predmety a prírodniny podľa farby, veľkosti, tvaru alebo materiálu,
- obrázky zvierat podľa toho, kde žijú, čím sa živia, či sú domáce, divoké, prípadne exotické,
- obrázky dopravných prostriedkov podľa druhu komunikácie.
Pracovné listy
Analyzovať situáciu, hľadať zhody aj protiklady a zo získaných informácií vyvodiť záver. Tieto cenné schopnosti môžete s deťmi precvičovať v pracovných listoch. Zamerajte sa na riešenie úloh:
- čo chýba (obrázok s vynechaným detailom, napr. pes bez chvosta, auto bez kolies, atď.),
- čo je iné (všetky obrázky sú zhodné, iba jeden sa odlišuje),
- čo sem nepatrí (všetky obrázky majú niečo spoločné, jeden do množiny nepatrí),
- čo nasleduje (na základe vzoru určiť, aký obrázok bude v rade nasledovať),
- čo sa stane potom (dokončiť príbeh o 3 obrázkoch, prvé dva obrázky spojiť so záverečným).
Zásoba tématických pracovných listov vám každý mesiac pristane v e-mailovej schránke spolu s našimi prípravami pre učiteľov.
Kreatívne výzvy
Vyskúšajte nasledujúce kreatívne výzvy, ktoré deti prinútia použiť predstavivosť a premýšľať mimo obvyklý rámec.
To nie je krabica…
Inšpirujte sa obrázkovou knihou Not A Box od Antoinette Portis. V tej sa malý zajačik hrá s kartónovou krabicou, v ktorej ale vidí horu, robota aj vesmírnu raketu. Nie nadarmo sa hovorí, že prázdna krabica je tá najlepšia hračka.
Zapojte fantáziu a vymyslite, na aký neobvyklý účel by mohli slúžiť obyčajné predmety. Napríklad z hrablí by bol skvelý hrebeň pre obra, z lyžičky pirátska páska cez oko a z mopu zas parochňa.
Diera v papieri
Vystrihnite do papieru dieru. Môže byť dokonalo guľatá podľa šablóny, vystrihnutá iba tak od oka, alebo akokoľvek divoko tvarovaná. Môže byť umiestnená v strede, alebo kdekoľvek inde na papieri. Môže byť jedna, prípadne ich môže byť viac.
Dajte deťom papier s dierou ako nový výtvarný prostriedok. Rozdajte pastelky alebo fixky a posmeľte deti do kreslenia. Môžu kresliť okolo diery, zakomponovať ju do svojho obrázku, alebo dieru podložiť ďalším papierom a kresliť do nej.
Dokresľovanie
Nakreslite niekoľko kruhov. Požiadajte deti, aby z nich vytvorili toľko vecí, koľko ln dokážu vymyslieť (loptu, balón, koleso bicykla, tvár, lienku, kvet, slniečko, jablko, paradajku, šišku, koláč, pizzu…).
Starším deťom skúste tiež predložiť dokresľovacie listy na zamyslenie a dotvorenie. Na papier načrtnite jednoduchý obrázok, stručne ho okomentujte a zbytok nechajte na deťoch. Môže to vyzerať napríklad takto:- kufor a otázka, čo doň zbaliť na prázdniny,
- cesta a otázka, okolo čoho auto prechádza na výlet,
- otvorené okno a otázka, akú krajinu vidia z okna behom rodinnej dovolenky,
- morské dno a otázka, čo môžu nájsť pri potápaní,
- hradná brána a otázka, na akom hrade by sa im páčilo bývať.
Nechytať
Na zem nalepte dva pruhy papierovej pásky a medzi ne položte guličku skrčneného papiera. Vyzvite deti, nech guličku premiestnia mimo pruhy – bez toho, aby sa jej dotkli rukami. Budete prekvapení, koľko spôsobov dokážu niektorí vymyslieť.
Spoločné čítanie
Na príbehu, ktorý práve spoločne čítate, otestujte schopnosť detí logicky uvažovať. Pri čítaní občas zastavte a spýtajte sa, čo bude nasledovať, ako sa daná postava asi zachová. Vymyslite rôzne scenáre, nechajte deti odhadovať dôsledky konania a hodnotiť, či to bol dobrý alebo zlý nápad. Vymyslite alternatívny koniec známych rozprávok.
Ako inak deti interaktívne zapojiť do príbehu, zistíte v článku
Ako v deťoch prebudiť lásku ku knihám.
Neučte deti, čo si majú myslieť. Radšej ich naučte, ako majú premýšľať.
Pestujte v nich kreativitu a kritické myslenie.
Jedine tak si budú vedieť tvoriť vlastný postoj a poradiť si s čímkoľvek, čo ich v budúcnosti čaká.
23. 8. 2023 | Martina Zatloukalová