10 nápadů na začátek nového školního roku
Začátek školního roku bývá pro děti vzrušující i strašidelný. Obzvlášť pro ty, které jdou do školky poprvé. Jakými aktivitami je uvítat, abyste jim pomohli překonat počáteční ostych?
První den ve školce je potřeba řádně oslavit. I kdyby děti přišly podle adaptačního plánu jen na chvilku, tyhle aktivity s nimi určitě stihnete:
1. Fotografie z prvního dne
Vyrobte hezký fotorámeček, se kterým děti vyfotografujete. Fotku potom můžete poslat rodičům, aby věděli, že to spolu zvládáte.
2. Pamětní list
Vyplňte s dětmi první list, který založíte do jejich portfolia. Může obsahovat jméno, věk, výšku a váhu, kreslený portrét, otisk ruky, přidělenou značku, jména paní učitelek nebo co bylo dobrého a co jste dělali.
Seznámení se školkou
3. Svolávačky
Přivítejte děti po prázdninách v komunitním kruhu. Doplňte si do svého repertoáru jednu z těchto pozitivně laděných svolávaček:
- Velké kolo uděláme, na sebe se usmíváme. Budeme si spolu hrát, každý je náš kamarád.
- Velké kolo uděláme, všechny děti přivoláme. Pojďte všichni, pojďte k nám, ať tu nikdo není sám.
- Ať jsi holka nebo kluk, udělej si se mnou kruh. Všichni se tu máme rádi, všichni jsme tu kamarádi.
- Tluče bubeníček, tluče na buben a svolává děti: „Děti, pojďte sem. Za ruce se uchopíme, společně se pozdravíme. Hola, hola, hej, nikdo nemeškej.“
- Krásné ráno přeji všem, děti, pojďte za mnou sem. Chytíme se za ručičky, ať jsme kluci či holčičky. Velké kolo uděláme, protože se rádi máme. Nejprve se pozdravíme, vzájemně se pohladíme, popřejem si pěkný den, budem si hrát celý den.
Pomozte nováčkům seznámit se s prostředím a získat jistotu. Projděte s nimi celý prostor, ukazujte, co kde je. Popisujte jednotlivé části, ptejte se dětí, co k čemu slouží. Potom si to můžete zkusit zopakovat prostřednictvím hry:
4. Kam patří hračky
Sneste hračky na hromadu. Vyzvěte děti, aby si nějakou hračku vybraly a po jednom popisovaly, jak se jmenuje, jakou má barvu a tvar, na co si s ní mohou hrát a kam patří. Doprovoďte říkankou: Hračky se nám pomíchaly, nepořádek udělaly. Pojď, (jméno dítěte), poradit, kam (hračku) uklidit.
5. Třídní hledačka
Vytvořte obrázkový seznam hledaných předmětů nebo částí třídy (džbán s vodou, čtenářský koutek apod.). Rozdělte děti do dvojic tak, aby starší vždy pomáhal mladšímu. Dvojice pak chodí po třídě a odškrtávají si, co našly. Proberte s dětmi pravidla, kterými se budete ve třídě řídit, aby vám spolu bylo dobře. Nejmenším je vysvětlí maňásek, starší se k nim mohou naučit říkanku nebo nakreslit obrázek.
6. Stvrzení pravidel
Na velký papír sepište v bodech pravidla vaší třídy a spolu s dětmi stvrďte jejich platnost otisky rukou. Výsledek může mít podobu smlouvy (pravidla nahoře, otisky dole jako podpis), kruhu (pravidla uprostřed, otisky kolem v kruhu) nebo třeba stromu (pravidla jako kořeny, otisky jako listy).
Kamarádská atmosféra
Od začátku dbejte na pozitivní atmosféru, aby se každé dítě cítilo vítané a podporované. Volte aktivity, které povzbuzují sounáležitost a spolupráci. Pěstujte v dětech kamarádství, laskavost a dobrou vůli.
Pokud vás tohle téma zajímá, přečtěte si článek Jak ve školce nastavit pozitivní kulturu.
7. Hry na zapamatování jmen a značek
- Jak se jmenuješ, my se na to ptáme. – Já jsem (jméno). – Ty jsi (jméno), my ti zatleskáme.
- Koho pohladím, ten se na zem posadí. Jeho jméno dobře známe, a tak si ho vytleskáme.
- Jede vláček, jede krajem, my si na vlak také hrajem. Jeden vagón, druhý, třetí, zapojte se všechny děti. Tebe, (jméno), tebe znám, dej mi ruku a pojď k nám.
- Děti si v kruhu předávají míč. Kdo ho drží, řekne své jméno a značku.
- Jedno z dětí je pošťákem a doručuje kamarádům dopisy opatřené jejich značkou.
8. Pavučina přátelství
Uspořádejte židličky do kruhu a vytvořte pavučinu přátelství. Jednomu dítěti dejte do ruky začátek provázku s uzlem, aby neklouzal. S klubíčkem obcházejte kruh křížem krážem, dávejte dětem k chycení a u toho říkejte jejich jména. Když provázek drží všechny děti, zkuste hotovou pavučinu společně zvedat a pokládat. Pokud někdo provázek neudrží, je to důkaz, že při společné práci záleží na každém a že s pomocí kamarádů jde všechno napravit.
Spoustu básniček, písniček a pohybových her na uvítání nových kamarádů najdete v našich přípravách na září.
Tohle jsem já
9. Koláž
Požádejte děti, ať se ostatním představí pomocí obrázku – jak vypadají, jaká je jejich oblíbená barva, s čím si nejraději hrají, jestli mají domácího mazlíčka, co rády dělají. Mějte připravené nálepky či výstřižky z časopisů, ať mohou tvořit i ti nejmenší, co ještě nemají při kreslení jistou ruku.
10. Můj obličej
Nechte děti vymodelovat obličej z modelíny. Připravte zalaminované podložky s obrysem hlavy, na které stačí doplnit modelínové oči, rty, nos. Anebo hlavu uplácejte z modelíny a ozdobte korálky, pohyblivýma očima, kousky vlny či zbytky látek.
Na výrobu modelíny potřebujete:
- 3 hrnky hladké mouky,
- ¾ hrnku soli,
- 5 lžic kypřícího prášku,
- 3 lžíce stolního oleje,
- 3 hrnky vody.
Pro modelínu tělové barvy přidejte:
- trošku červené a žluté potravinářské barvy,
- trošku bílé tempery.
Smíchejte suroviny v hrnci a do mokré hmoty přidejte potravinářské barvivo i temperu. Zahřívejte na středním plameni a míchejte. Postup je podobný přípravě odpalovaného těsta. Když hmota v hrnci vytvoří kouli, přesuňte ji na pomoučenou pracovní plochu. Hněťte, dokud není modelína hladká.
První týdny bývají náročné. S těmito aktivitami ale prolomíte ledy a ukážete dětem, že ve školce je prima.
29. 8. 2023 | Martina Zatloukalová