Ako kultivovať pracovné prostredie
v škôlkach
Učiteľské povolanie prináša množstvo stresu. Môžete tomu čeliť sami, v tíme sa to ale zvláda lepšie. A práve preto spolu potrebujete vychádzať.Kľúčom k dobrej spolupráci je spoločná vízia, zdieľané hodnoty, dôvera, vzájomný rešpekt, otvorená komunikácia a pozitívny prístup. Zlé vzťahy medzi kolegami sú jedným z rizikových faktorov syndrómu vyhorenia. Ďalšie nájdete v článku Riziko práce v škôlke: syndróm vyhorenia
1. Slová podpory
Ste v tom spoločne, sústreďte sa teda na to, čo vás spája. Dajte kolegom najavo, že si ich prácu vážite. Slová uznania môžu mať obrovský dopad na ich náladu a motiváciu k práci.
2. Otvorená komunikácia
Hlavne žiadne intrigy a ohováranie za chrbtom. Otvorená komunikácia prispieva k dobrým vzťahom medzi kolegami a k pozitívnemu pracovnému prostrediu. Organizujte preto pravidelné stretávky, kde preberiete prevádzkové záležitosty a nájdete spoločné riešenia problémov.
Okrem klasickej porady môžete vyskúšať ďalšie formy kolegiálneho zdieľania:
- Intervízia
Pod interverziou rozumieme stretávanie sa v rámci skupiny seberovných kolegov, vedené napr. školským psychológom. Vhodné sú preto témy typu práca s konkrétnymi deťmi a rodičmi, koordinácia starostlivosti o deti so špeciálnymi vzdelávacími potrebami alebo reflexia profesijnej spokojnosti. Účelom intervízie je v bezpečnom prostredí zdieľať a reflektovať svoju prácu a získať na ňu spätnú väzbu od kolegov. - Supervízia
Supervízia je štruktúrované skupinové stretávanie sa pod vedením externého supervízora. Vhodné sú preto témy typu vzťahy s deťmi a rodičmi, spolupráce s kolegami alebo organizačné záležitosti školy. Účelom supervízie je posilniť vzťahy a riešiť problematické situácie.Supervízia nie je nástrojom kontroly. Supervízor neponúka riešenia, skôr ako nezaujatá osoba kladie otázky a podporuje zdieľanie myšlienok a návrhov zlepšenia, ktoré generujú sami učitelia. Supervízor je viazaný mlčanlivosťou a nesmie o preberaných témach hovoriť s nikým mimo konkrétne supervízne stretnutie. - Balintovská skupina
Balintovská skupina je postup štruktúrovaného skupinového stretnutia vedeného interným či externým odborníkom. Hodí sa na riešenie konkrétnych konfliktných situácií. Účelom stretnutia je nazrieť na svoj profesijný problém z viacerých perspektív a pomocou kolegov nájsť riešenie.Pri stretnutí balintovskej skupiny sú najdôležitejšie tretia a štvrtá fáza, zamerané na fantáziu a prežívanie. V tretej fáze účastníci vyjadrujú možné motívy jednotlivých aktérov prípadu. Vo štvrtej fáze potom navrhujú, ako by sa zachovali na mieste svojho kolegu. - Wanda
Wanda je postup štruktúrovaného skupinového stretnutia vedeného ideálne externým moderátorom. Podobne ako balintovská skupina sa hodí na riešenie konkrétnych profesijných tém jednotlivca. Účelom Wandy je reflektovať svoje profesijné jednanie, pochopiť jeho príčiny a motivovať k jeho zmene.Wanda vychádza zo štruktúry balintovskej skupiny, špecificky však kladie dôraz na pozitívny aspekt. Moderátor sa zameriava na prenos tých navrhovaných postupov riešení, ktoré môžu skutočne fungovať, na ďalšie výchovno-vzdelávacie situácie.
- Intervízia
TIP: Podrobné informácie o jednotlivých formách kolegiáleno zdieľania nájdete vo voľne dostupnej publikácii
Techniky kolegiálneho zdieľania profesijných skúseností, ktorú vydala Pedagogická fakulta Univerzity Karlovej.
3. Profesijný rozvoj
Nestojte na mieste. Podporujte profesijný rast svojich kolegov. Zúčastňujte sa spoločných workshopov a seminárov, ktoré vám prinesú novú inšpiráciu a prehĺbia vaše znalosti. Zoznámte sa s novými prístupmi k výuke a nebojte sa niektoré inovatívne metódy vyskúšať v triede.
4. Nováčikovia v tíme
Každý raz nejak začínal. Ak novým kolegom poskytnete systematickú podporu, môžu sa hneď od začiatku stať plnohodnotnými členmi tímu. Aj keď sa to môže zdať ako práca naviac, vytvorte pre nováčikov adaptačný plán a prideľte im mentora. Stane sa ich sprievodcom, bude im odovzdávať svoje praktické skúsenosti a zároveň podporovať hľadanie vlastnej cesty. Bude aktívne načúvať a poradí, na akú oblasť sa zamerať s ohľadom na ďalší profesijný rast.
TIP: Je dôležité, aby mentor bol nielen ochotný odovzdávať svoje skúsenosti, ale tiež aby to vedel.
S tým môže pomôcť odborné preškolenie, ktoré mentorovi dodá potrebný teoretický základ.
Novelou zákona č. 563/2004 Sb., o pedagogických pracovnících, je s účinností od 1. ledna 2024 právně zakotveno dvouleté adaptační období začínajících učitelů, stejně jako role uvádějícího a provázejícího učitele.
Asistent pedagóga
O úlohe asistentov pedagóga niekedy panujú nejasnosti. Uistite sa teda, že všetci vedia, aká je ich pozícia v tíme:
- Učiteľ vytvára ponuku výchovno-vzdelávacích činností pre všetky deti v triede, všetkým venuje pozornosť, nikoho nevyčleňuje z kolektívu.
- Asistent pedagóga sa riadi pokynmi učiteľa. Je jeho pomocníkom v širokom spektre činností a umožňuje mu tak venovať sa všetkým deťom. Podľa dohody individuálne pracuje s deťmi so ŠVP a pomáha im začleňovať sa do kolektívu.
Hneď od začiatku preto vymedzte asistentove kompetenie a stanovte jeho náplň práce, vrátane časového harmonogramu. Spoločne sa dohadujte, kedy a akou formou bude asistent učiteľovi poruke behom konkrétnych denných činností. Predídete tak niektorým mylným očakávaniam a sklamaniam oboch strán.
5. Starostlivosť o dušu
Pri všetkom tom zhone nezabúdajte na duševné zdravie. Vytvorte bezpečný priestor, kde spolu môžete hovoriť o každodenných výzvach a s tým spojených emóciách. Naučte sa pracovať so stresom a osvojte si techniky psychickej hygieny podľa tipov v článku Ako v škôlke nevypustiť dušu.
6. Čas na odpočinok
Myslite na odpočinok po práci. Skúste sa raz za čas s kolegami stretnúť inde než v škôlke – v reštaurácii, v divadle, na výlete, záleží na vašej náture. Spoločne strávený čas mimo pracovnú dobu posilní vašu súdržnosť a prispeje k pozitívnej atmosfére v tíme.
Vaša práca je dôležitá. Preto si zaslúžite pracovať v pozitívnom prostredí, podporovaní vedením a inšpirovaní kolegami. Verte si a verte svojim kolegom v tíme. Spoločne toho dokážete viac.
12. 9. 2023 | Martina Zatloukalová