Jak děti v MŠ motivovat ke zdravým stravovacím návykům
Všechno, co opravdu potřebujeme znát, se učíme už ve školce. Mezi tyto základní pilíře patří i zdravé stravovací návyky. Jak děti odmala učit vybírat si jídlo, které je pro jejich tělo nejlepší?
Při svačinkách a obědech denně pozorujete, jaké stravovací návyky si děti přináší z domova. I když je to především zodpovědnost rodičů, ve školce máte možnost ukázat jim, že strava je cestou ke zdraví.
Jak pohyb na čerstvém vzduchu prospívá zdravému dětskému vývoji se dozvíte v článku Jak na venkovní výukové aktivity pro předškolní děti.
Povídání o jídle
Vysvětlete dětem, jaké skupiny potravin existují, proč je naše tělo potřebuje a v jakém množství. Na pomoc si můžete vzít obrázek zdravého talíře podle Margit Slimákové.
Snažte se děti pozitivně motivovat, aby v jejich stravě převažovaly přirozené, průmyslově nezpracované potraviny. Diskutujte o tom, které jídlo tělu dlouhodobě prospívá a které spíše škodí.
TIP: Mluvte o jídle jako o zdroji výživy, ne jako o nepříteli. Zaměřte se na to, že kvalitní strava je cestou ke zdraví. Pamlsky úplně nezatracujte, nepoužívejte je ale jako úplatek, odměnu, výhrůžku či trest.
Základy pozitivní komunikace s dětmi najdete v článku Jak ve školce nastavit pozitivní kulturu.
Básnička:
(volně podle E. Fremrové)
Když se ráno nasnídáme,
celý den pak sílu máme.
Pomazánka, tmavý chleba,
jsme sytí až do oběda.
Nezapomeňme na svačinu
hlavně ovoce a zeleninu.
K večeři si dáme málo,
aby se nám hezky spalo.
Zábavné aktivity:
- Oblíbené potraviny:
Ptejte se dětí, které ovoce, zeleninu nebo třeba mléčné výrobky rády jedí. Odpovědi zaznamenejte do tabulky a společně vyhodnoťte oblíbenost jednotlivých druhů. - Hladová housenka:
Inspirujte se knihou Tuze hladová housenka od Erica Carla. Po třídě rozmístěte kulaté kartičky s obrázky různých potravin. Děti je hledají a sbírají. Nosí je k hlavičkám dvou housenek a skládají z nich jejich tělo. Usměvavá housenka jí hlavně zdravé potraviny a cítí se dobře. Smutná housenka jí jen nezdravé potraviny, a tak ji bolí bříško. - Dort od pejska a kočičky:
Připomeňte si pohádku Jak pejsek s kočičkou dělali dort. Ukazujte si obrázky všech přísad a přemýšlejte, jestli do dortu skutečně patří. Z kostek poskládejte obrys velkého psa a do břicha mu položte obrázky. Protože pes hltal, jedl páté přes deváté a přejídal se, bylo mu nakonec špatně. - Duha z ovoce a zeleniny:
Vyskládejte na stůl duhu z různobarevných kusů ovoce a zeleniny. Pokud nemáte k dispozici čerstvé, vystříhejte obrázky z letáků a lepte na papír. - Zdobený ubrus:
Přichystejte světlé plátno a barvy na textil. Různé druhy ovoce a zeleniny překrojte, aby z nich vznikla razítka. K tomu účelu se skvěle hodí brambory, jablka, hrušky, citrusy, paprika či řapíkatý celer. Namáčejte razítka do barvy a potiskněte celé plátno.
Společná příprava jídla
Pozvěte děti ke společnému vaření. Naučíte je tak praktickým dovednostem a ukážete jim úsilí, které stojí za přípravou každého pokrmu. Podpoříte jejich kognitivní i motorický rozvoj, stejně jako schopnost soustředit se či spolupracovat. A taky aktivujete smyslové vnímání, když je necháte zkoumat chutě, vůně, struktury a konzistence jednotlivých surovin.
Jednoduché pokrmy:
- Pomazánka
- Studený salát
- Pečená zelenina
- Ovocný dezert
Užitečné tipy:
- Seznamte děti se základními hygienickými pravidly. Před vařením si umyjte ruce, dlouhé vlasy svažte do culíku, očistěte pracovní plochu. Během vaření neolizujte prsty, lžíce ani vařečky. Neochutnávejte syrové těsto.
- Používejte obrázkové recepty, aby děti mohly pracovat samostatně.
- Suroviny odměřujte jednoduše na lžíce a hrnky.
- Naučte děti bezpečně zacházet s kuchyňským náčiním. Při strouhání používejte chrániče na prsty, zeleninu loupejte položenou na krájecím prkénku, na krájení ovoce a měkčí zeleniny používejte příborový nůž apod.
- Myslete na úklid. Mějte po ruce utěrky a smetáček s lopatkou, ať můžete průběžně uklízet, co se rozlije nebo rozsype. Ukažte dětem, že organický odpad z kuchyně nepatří do koše, ale do kompostu.
Tematické akce
Ke společnému vaření se vždycky najde příležitost. Propojte je s povídáním o ročních obdobích, oblíbených svátcích, rodinných zvyklostech nebo rozmanitosti kulturních tradic. Teď na podzim vyzkoušejte:
-
- Jablečné hody:
Nasbírejte jablka v sadu a společně vylisujte jablečnou šťávu nebo připravte pečená jablka. Přichystejte ochutnávku různých produktů vyrobených z jablek (křížaly, pyré, kompot, džus, ocet). - Bramboriáda:
Vyhlaste třídní soutěž o největší nebo nejpodivněji tvarovanou bramboru. Společně připravte pečené brambory na plechu. Přichystejte ochutnávku různých způsobů úpravy brambor (vařené, šťouchané, zapečené, pečené, hranolky, knedlíky, placky, bramboráky). - Boj proti bacilům:
Převyprávějte pohádku Krtek a medicína, na školní zahradě pak natrhejte léčivé bylinky a uvařte z nich čaj proti nachlazení. Pokud si troufáte, postupte o level výš a připravte společně zeleninový vývar pro zahřátí.
Zbývá připomenout, že děti se nejvíc učí nápodobou. Nezapomínejte proto ani na sebe a dodržujte pravidla zdravé životosprávy. Jste pro děti velkým vzorem, tak jim jděte příkladem i v jídle.
- Jablečné hody:
19. 9. 2023 | Martina Zatloukalová