Jak ve školce hravě trénovat hrubou motoriku
Děti mají mít dostatek volného pohybu uvnitř i venku. Doma je jim ho ale často nedostává, protože unavení rodiče obvykle nemají na nějaké skotačení ani pomyšlení. Cvičení ve školce je tak pro mnoho dětí jedinou příležitostí hýbat se.
Rozvoj hrubé motoriky má přitom zásadní vliv na posílení svalů, vzpřímené držení těla a budoucí zdravotní stav. Ve školce pracujete na tom, aby děti po fyzické stránce zvládly přechod na základní školu a vyvarovaly se špatných návyků. Na co dát pozor:
- Shrbená záda (želvička):
Motivujte děti, aby se nehrbily a chodily narovnané jako král či princezna apod. Pro vzpřímené držení těla je nezbytné správné dýchání, posílená nožní klenba a schopnost udržet rovnováhu. - Sed mezi patami (W):
Dbejte na to, aby si děti nesedaly mezi paty, ale raději dřepěly nebo seděly v tureckém sedu. Sed mezi patami je pro děti s oslabeným středem těla sice pohodlnější, škodí ale kolenům a kyčlím.
Co má umět předškolák
Na začátku předškolního období jsou děti ještě málo obratné a koordinované, díky pohybové průpravě však postupně získávají na jistotě. Předškoláci už většinou bez problémů zvládají:
- lokomoční činnosti (chůze, běh, lezení, plazení, poskoky, přeskakování, pohyb v prostoru a přes překážky, pohyb podle hudby, jízda na dětských dopravních prostředcích),
- nelokomoční činnosti (základní gymnastika, kroužení, válení, svíčka, kotoul vpřed),
- manipulační činnosti (nošení, předávání, kutálení, házení, chytání, kopání).
A co když se dítě pohybovým aktivitám vyhýbá, je neobratné, nedokáže koordinovat pohyby nebo při chůzi do schodů nestřídá nohy? Takový projev ukazuje na nezralost pohybových funkcí. O to víc je potřeba se dítěti věnovat. Motorika má totiž velký vliv na budoucí školní úspěchy při psaní a čtení.
Hrubá motorika je základním kamenem grafomotorických dovedností.
V článku Jak na rozvoj grafomotoriky bez pracovních listů se dozvíte,
co je dobré cvičit, aby to ve škole nedrhlo.
Hravé cvičení ve školce
1. Rušná část
Zahřejte svaly. Pohyb do rytmu bubínku je klasika, jestli ale chcete změnu, vyzkoušejte:
- Písnička Šlapu si to do školky:
Děti se pohybují jedním směrem v kruhu podle obměn písničky (např. místo „šlapu“ se zpívá „skáču“). - Na autíčka:
Děti běhají volně v prostoru jako autíčka. Učitel oznamuje, do jakého městečka právě dorazily a podle toho děti mění pohyb (např. v Hopsálkově se skáče snožmo). - Nejrůznější honičky
(Sochy, Mrazík, Ocásková apod.) - Hra Molekuly, hra Kuba řekl apod.
- Písnička Hlava, ramena, kolena, palce
Inspiraci na hudebně pohybové hry hledejte v článku
Jak do školky vnést více hudby.
2. Protahovací část
Vyhněte se zranění a rozcvičte tělo od hlavy směrem k chodidlům. U každého cviku napočítejte do deseti:
- Zvoneček (pod střechou zvonice ze vzpažených paží se dopředu a dozadu houpe hlava jako zvon)
- Ptáček (ruce položené na ramenou jako křídla krouží dopředu a dozadu)
- Palačinka (sed roznožný, ruce v prostoru mezi nohama roztírají těsto a marmeládu)
- Motýlek (vsedě, skrčené nohy spojené chodidly k sobě jako křídla motýla, kolena se pohybují nahoru a dolů)
- Lopaty, motyky (vsedě, špičky se střídavě propínají jako lopaty a přitahují jako motyky)
3. Průpravná část
V průpravné části přichází na řadu pohybovky, silové cviky, jednoduchá gymnastika, trénink rovnováhy, dětská jóga a dechová cvičení. Z repertoáru zdravotních cvičení jsou nenahraditelné cviky na posílení mezilopatkového a břišního svalstva.
Nezapomínejte ani na nožní klenbu. Jak využít lano a pěnové míčky k tréninku chodidel se dočtete v článku Jak ve školce podpořit zdravý vývoj dětských nohou.
Při seznámení s novým cvikem je klíčové bezchybné předvedení ze strany pedagoga. Vždy dbejte na správné provedení cviku, ať si nikdo z dětí neublíží. Cviky provádějte na obě strany těla, abyste zapojili obě mozkové hemisféry.
Motivujte děti k tělocviku říkadly nebo jednoduchými popěvky, napasovanými na týdenní téma. Pohyb spojený s rytmem říkanky nebo písničky dodá cvičení šmrnc a děti bude víc bavit.
Pokud máte možnost, zapojte občas do cvičení pomůcky pro zpestření:
- šátky na cvičení
- psychomotorický padák
- lavičky, překážky
- míčky, míče
- lana, švihadla
- obruče
4. Závěrečná relaxace
Po cvičení vždy uvolněte tělo. Nejprve vyklepejte ruce a nohy jako hadrová panenka, potom chvíli odpočívejte vleže. Do relaxace zapojte všechny smysly: zavřete oči, uvědomujte si podložku pod sebou, poslouchejte příjemnou hudbu, využijte aromaterapii.
Spoustu protahovacích cviků, pohybových her a relaxačních technik najdete každý měsíc v našich hotových přípravách pro učitelky MŠ.
Tipy z praxe
Pokud vám třída ke cvičení nevyhovuje, domluvte se s nejbližší základní školou, zda můžete občas navštívit jejich tělocvičnu. Pro děti je to příležitost vyběhat se na velkém volném prostoru a zároveň vyzkoušet vybrané tělocvičné nářadí.
Před cvičením nezapomeňte na to, že děti ještě nemají dostatečně vyvinutou termoregulaci. Mohou se rychleji přehřát, proto by měly cvičit bez mikiny ve vyvětrané místnosti a po cvičení se napít a zase obléct.
A hlavně se držte zásady, že pohyb má vést k radosti, ne odrazovat. Pohybovou aktivitu vždy přizpůsobte věku a schopnostem dětí. Při nácviku postupujte od jednoduchého ke složitějšímu. Nedemotivujte ty méně nadšené neustálým soutěžením. Kdo brzy vypadne ze hry, obvykle se při přihlížení začne nudit a zlobí. Takže popřemýšlejte, jak všechny aktivně zapojit.
Pro dnešek se loučíme pokřikem, který můžete použít na závěr společného cvičení:
„Hop, hop, hop, hop, dřep a vztyk, máme rádi tělocvik!“
31. 10. 2023 | Martina Zatloukalová