Jak ověřit úroveň dovedností individuálně vzdělávaných dětí
Listopad a prosinec s sebou kromě vánočních příprav přináší také povinnost ověřit úroveň dovedností individuálně vzdělávaných dětí. Pokud vás to letos čeká poprvé, projděte si náš podrobný manuál a zjistěte, jak na to.
Pro pětileté děti platí povinný rok předškolního vzdělávání. Nemusí jej však nutně absolvovat ve školce. Podle § 34b školského zákona mohou rodiče pro své dítě zvolit individuální formu vzdělávání, ať už doma, nebo v dětské skupině či lesním klubu mimo rejstřík.
Rozhodnutí rodičů
Rodiče nejprve zapíší předškoláka do některé z mateřských škol uvedených v Rejstříku škol a školských zařízení. Následně školce oznámí, že se dítě bude vzdělávat individuálně, bez pravidelné denní docházky do MŠ.
Zjednodušte sobě i rodičům administrativu kolem zápisu.
Více dozvíte v článku Jak zvládnout přijímací řízení bez bolení hlavy.
Individuální vzdělávání mohou rodiče kdykoli během školního roku ukončit, případně s ním po nějaké době opět začít.
Doporučení školky
Odpovědnost za kvalitu individuálního vzdělávání dítěte nesou rodiče. Úkolem školky je seznámit rodiče s oblastmi, ve kterých by dítě mělo být vzděláváno. Většinou se doporučuje prostudovat ŠVP, RVP a dokument Desatero pro rodiče dětí předškolního věku.
Kromě toho může školka požádat, aby rodiče dítěti vedli sběrné portfolio. To by mělo ideálně obsahovat různorodé materiály jako výtvarné práce, fotografie výrobků, pracovní listy, seznam přečtených knih či vstupenky z akcí. Vést portfolio nicméně není pro rodiče povinností.
Ověřování dovedností
Individuálně vzdělávané předškoláky čeká každý rok ověřování úrovně osvojování očekávaných výstupů v jednotlivých oblastech. Někdy se tomu nesprávně říká „přezkušování“, to se však týká až školáků.
TIP: Děti by v žádném případě neměly mít pocit, že je někdo zkouší,
nejlepší je motivace hrou v přátelské atmosféře.
Ověřování probíhá jednou ročně v listopadu nebo v prosinci ve školce, kde je dítě zapsáno. Konkrétní řádný i náhradní termín určuje ředitel ve školním řádu. Pro děti, které na individuální vzdělávání přestoupí např. až v lednu, se dodatečný termín nevyhlašuje.
Samotné setkání je víceméně formalita. Rodiče mají jedinou povinnost: dostavit se s dítětem. Školka může na základě pozorování poradit, na co by bylo dobré se zaměřit, další vývoj dítěte už ale nemá možnost sledovat.
Připomeňte se rodičům s termínem. Využijte k tomu některou z metod
zmíněných v článku Digitální nástroje zefektivní komunikaci školky a rodičů.
Způsob ověřování
Ověřování většinou probíhá formou rozhovoru s rodičem. Dobrým odrazovým můstkem je již zmíněné portfolio, které mapuje pokroky. K rozhovoru může být přizváno i dítě, nelze jej k tomu ale nutit, pokud se v cizím prostředí cítí nejisté.
MŠMT pro inspiraci vydalo Metodické doporučení k průběhu individuálního vzdělávání dětí v mateřských školách a ověření dosahování očekávaných výstupů. Uvádíme z něj pár příkladů:
D: Co nejraději děláš na hřišti? Chodíš cvičit?
R: Jaké pohybové činnosti dítěti nabízíte?
D: O čem si povídáš s mámou, tátou nebo kamarády?
R: Jakým způsobem ověřujete, že dítě rozumí slyšenému?
D: Poznáš, když jsou máma a táta unavení? Když jsou smutní, čím je rozveselíš?
R: Jak dokáže dítě respektovat potřeby druhých?
Během rozhovoru se dítě může věnovat připravené nabídce knih, výtvarných potřeb, hudebních nástrojů, stavebnic, logických her apod. Pedagog sleduje jeho preference i jeho schopnosti a dovednosti.
Dítě se také může zapojit do dění ve třídě. Pedagog si všímá jeho komunikačních dovedností, společenských návyků nebo úrovně samostatnosti a sebeobsluhy.
TIP: Po skončení ověřování je dobré udělat zápis, ve kterém pedagog shrne svá pozorování a doporučí vhodné vzdělávací aktivity. Neexistuje jednotný vzor, každá školka si může vytvořit vlastní dokument.
Ukončení individuálního vzdělávání
Někdy se stává, že dítě při ověřování nespolupracuje a nic nepředvede. Nebo jsou jeho dovednosti nedostatečné. V takovém případě může ředitel navrhnout další postup vzdělávání, případně doporučit vyšetření ve školském poradenském zařízení. Nemá však pravomoc individuální vzdělávání zrušit.
To je možné pouze v případě, kdy se dítě k ověřování nedostaví v řádném ani náhradním termínu. Tehdy ředitel ze zákona musí individuální vzdělávání s okamžitou platností ukončit a znovu nepovolit. Dítě pak bezodkladně nastoupí do mateřské školy.
Přijde k vám letos někdo na ověřování? Podělte se s ostatními o svou zkušenost, jak to probíhá u vás ve školce.
7. 11. 2023 | Martina Zatloukalová