Jak ve školce rozvíjet
digitální kompetence
Digitální technologie mají v dnešním světě pevné místo. Nemá cenu držet je pod zámkem, raději dětem ukažte, jak s nimi rozumně pracovat. Poradíme vám, jak už od školky rozvíjet digitální kompetence.
V RVP PV sice digitální kompetence nenajdete, zcela přirozeně se však prolínají s jinými kompetencemi. Podle nich mají děti mimo jiné mít elementární přehled o světě techniky, seznámit se s riziky digitálního světa nebo umět využívat počítač či telefon.
Nemluvíme však o žádném bezduchém ťupání. Správně pedagogicky podchycená práce s digitálními technologiemi rozvíjí matematickou pregramotnost, algoritmické myšlení, paměť, pozornost nebo třeba grafomotoriku. Dále rozšiřuje obzory, protože umožňuje vyhledat si obrázky a informace o čemkoli, co děti aktuálně zajímá – od dinosaurů po kosmické lodě.
TIP: Nevadí, že děti zatím neumějí psát.
Na internetu mohou používat hlasové vyhledávání.
Svět digitálních technologií
Začněte tím, že ve třídě vytvoříte digitální koutek. Na ohraničeném prostoru s uzamykatelnými skříňkami shromážděte všechny digitální výukové prvky, které máte k dispozici. Může to být počítač, tablet, interaktivní tabule, tiskárna, skener, audio přehrávač, digitální fotoaparát nebo třeba programovatelné hračky.
Při používání digitálních technologií v MŠ se držte několika zásad:
- Učte děti používat technologie střídmě, mít k nim zdravý vztah a nebýt na nich závislý.
- Bavte se s dětmi o tom, že přístroje neslouží jen k zábavě, ale pomáhají nám učit se, zjišťovat informace, komunikovat spolu.
- Pamatujte, že nákupem digitálních pomůcek to nekončí. Teprve v rukou zdatného pedagoga se stanou prostředkem, jak posunout výuku na vyšší úroveň a dosáhnout výchovně vzdělávacích cílů snadněji a zábavněji. Pokud s tím potřebujete pomoct, sáhněte po metodických příručkách Školka hrou.
- Vybírejte digitální obsah, který je přiměřený věku dětí a naplňuje vaše výchovně vzdělávací cíle. Hotové výukové materiály od kolegů učitelů najdete na webech dumy.cz, veskole.cz nebo activucitel.cz.
Bezpečné používání technologií
Ve školce asi nehrozí, že by děti trávily půl dne u obrazovky. Přesto není na škodu jim odmala vštěpovat zásady bezpečného používání technologií. Řeč je především o správném držení těla, udržování vhodné vzdálenosti od obrazovky, škodlivosti dlouhého dívání do obrazovky stejně jako usínání s mobilem. Možná jim tak pomůžete předejít budoucím zdravotním potížím.
Stejně tak je důležité učit děti chovat se bezpečně a zodpovědně v online prostředí. S pomocí projektů Tio, Ahoj, kotě nebo On-line ZOO můžete děti varovat před závislostí, kyberšikanou či kybergroomingem.
Rozvoj algoritmického myšlení
Seznamte děti s podstatou algoritmů. Není to vlastně nic jiného než sled kroků, které vedou k vyřešení úkolu. Abyste dětem pomohli rozvíjet algoritmické myšlení, nemusíte hned zapínat počítač. Místo toho zkuste:
- Seřadit příběhové karty ve správném pořadí.
- Postupně kreslit obrázek podle pokynů učitele.
- Skákat podle šipek nebo projít bludištěm podle šipek.
Do algoritmického myšlení se řadí dovednost zamyslet se nad problémem, sestavit z částí celek, rozdělit celek na části, detekovat a opravovat chyby nebo rozlišovat symboly, piktogramy a šipky.
Když děti pochopí princip algoritmického myšlení, mohou si na interaktivní tabuli vyzkoušet jednoduché programování pomocí dětských blokových programovacích jazyků Code.org nebo Scratch Jr. Nepotřebují k tomu znát písmenka, ovládání a programování je vysvětleno pomocí piktogramů.
Jak naučit děti programovat bez obrazovky se dozvíte v článku
Jaké digitální technologie nabídnout dětem ve školce.
Tvorba digitálního obsahu
Čas od času nechte děti samostatně pracovat s digitálními pomůckami. Posílíte tak jejich kreativitu i samostatné myšlení.
Děti moc baví:
- Kreslit na interaktivní tabuli (a třeba ostatním nachystat velkou omalovánku).
- Nahrát kamarádům zvukový záznam na mluvící skřipec nebo Albi tužku.
- Připravit dráhu nebo bludiště pro robotické hračky.
- Udělat pár snímků digitálním fotoaparátem, vybrat ty nejlepší, vytisknout je a doplnit kresbou.
- Vymyslet scénář, vyrobit kostýmy a kulisy, natočit jednotlivé scény a výsledný film prezentovat na besídce.
Už jste si zkusili promítnout na interaktivní tabuli pracovní listy z našich hotových příprav do školky? Můžete tak trénovat grafomotoriku, potrápit hlavu při řešení úloh nebo prostě jen vybarvovat.
AI ve školce
Umělá inteligence se pravděpodobně stane nedílnou součástí životů příštích generací a obstará spoustu práce. Proto není na škodu s dětmi tohle téma naťuknout. Samozřejmě přiměřeně věku a prostřednictvím příběhů, které nabádají ke zvídavosti i k opatrnosti. Jako pedagog pak můžete využít AI třeba pro generování příběhů, obrázků, omalovánek nebo podkladů pro pracovní listy.
TIP: Přemýšlíte, jak téma umělé inteligence představit dětem ve školce?
Prolistujte si e-book Úvod do umělé inteligence pro pedagogy MŠ od Tomáše Sýkory.
Na 2. prosince připadá den počítačové gramotnosti. Zkuste se při té příležitosti zamyslet, jak ve vaší školce ještě vylepšit používání digitálních technologií. Nezapomeňte nám dát vědět, na co jste přišli.
28. 11. 2023 | Martina Zatloukalová