Rozhovor: Čtecí babičky přináší do školky nadhled
Kdo je to pohádková čtecí babička nebo dědeček?
Pohádková čtecí babička či dědeček je senior dobrovolník, který v rámci programu Přečti chodí pravidelně 1x týdně číst pohádky dětem do mateřské školy. Čtení probíhá většinou před spaním a trvá přibližně půl hodiny. Někdy ale dětem čtou a povídají si s nimi o knížkách i během dne.
Jaký je zájem o program Přečti ze strany seniorů?
Najde se čtecí babička nebo dědeček v každém regionu?
Zájem je opravdu velký. V současné době máme v Praze 140 pohádkových čtecích babiček a dědečků, v celé republice je jich už téměř 300. Senioři chtějí být potřební a návštěvy školky jim dělají radost. Těší se na děti, oceňují jejich bezprostřednost. Zároveň mají co předat. Provází děti světem pohádek a knížek, často jim i sami vypráví. Učí je lásce ke čtení a jazyku, tráví s nimi čas.
Program Přečti se neustále rozšiřuje. Těší nás, že se ozývají senioři z celé republiky a že můžeme zakládat další pohádkové kluby. Ty aktuálně fungují v Praze, Brně, Olomouci, Prostějově, Teplicích, Plzni, Kadani, Třebíči, Českých Budějovicích a Hradci Králové.
Řekněme, že náš rozhovor někoho motivuje zapojit se do programu.
Co ho čeká v začátcích? Musí projít nějakým školením?
Naše koordinátorky si nejprve se zájemcem domluví osobní schůzku v Mezigeneračním centru v Praze na Pankráci, případně v regionálních klubech.
Vzhledem k tomu, že je tento dobrovolnický program akreditovaný (u Ministerstva vnitra ČR v oblasti dobrovolnické služby, pozn. red.), zájemci musí splnit několik podmínek: obstarat si u lékaře potvrzení o zdravotní způsobilosti, předložit výpis z rejstříku trestů a projít kurzem Techniky poutavého čtení dětem.
Pomáhá někdo dobrovolníkům s výběrem knih?
Co se týče výběru knih, záleží především na domluvě s mateřskou školou. Koordinátor může poradit, jinak se ale snažíme respektovat zkušenosti a zájmy dobrovolníků.
Děti mají často rády knihy o zvířátkách, kratší příběhy. Záleží na konkrétní třídě a její pohádkové babičce či dědečkovi. Někde čtou pohádky klasické, jinde naopak moderní, v další školce zase zajímavé příběhy a pověsti.
Tipy na zajímavé knihy a interaktivní čtení najdete v článku Jak v dětech probudit lásku ke knihám.
Je to pro ně cenná zkušenost. Často mají prarodiče daleko nebo ještě pracující. Starší lidé přinášejí do školky určitý klid a nadhled, nikam nespěchají, mají s dětmi trpělivost.
Jak se může školka zapojit do programu Přečti?
Stačí kontaktovat našeho koordinátora, kontakty naleznete na www.mezi-nami.cz. Nebo napsat na e-mail [email protected].
Spolupracujete i s dalšími projekty, které propagují čtení nejmladší generaci,
např. Celé Česko čte dětem nebo Noc s Andersenem?
Spolupracujeme s dobrovolnickými organizacemi po celé republice, takže někteří naši dobrovolníci se ve školkách zapojili i do aktivit Celé Česko čte dětem. Náš program ale stojí na pravidelnosti a dlouhodobosti. Nechceme, aby babičky a dědečci četli dětem jen jeden den, jeden týden v roce. Chceme, aby byli součástí školky, aby měli svoji třídu a potkávali se s dětmi po celý rok.
Jaké další programy mezigeneračního setkávání pod značkou Mezi námi existují?
Mezigeneračních programů máme více a jejich cílem je vždy vytvořit prostor pro vzájemné setkání a společný čas. To vnímám jako nejcennější. Ta energie, ty úsměvy, které si děti a senioři vyměňují, to je něco úžasného.
V programu Povídej se senioři z klubů či domovů seniorů pravidelně potkávají s dětmi z mateřských nebo základních škol. Ve skupině si společně povídají, tvoří, tančí, sportují či oslavují různé svátky. Po celé ČR máme již přes 400 zapojených školských a seniorských zařízení.
Pořádáme také mezigenerační tvořivé dílny pro širokou veřejnost v rámci festivalů a sezónních akcí. V našem pohádkovém stanu připravujeme výtvarné a rukodělné aktivity vhodné pro všechny generace. Během tvoření si povídáme a užíváme si sebe navzájem.
Co je hlavní myšlenkou setkávání dětí a seniorů, ať už v rámci kteréhokoli programu?
Chceme budovat vzájemný respekt. Díky setkáním děti vidí, že i stáří může být krásná etapa života. Zjišťují, že jejich starší kamarádi mají spoustu zážitků a zkušeností, které jim mohou předat. Senioři zase čerpají dětskou energie a udržují kontakt s dobou. Je to také hodně o vzájemné pozornosti. Darovat si čas a dobrou náladu, pohladit se po ruce. Mít pocit, že jsme užiteční a máme si navzájem co dát.
Mezigenerační setkávání je jednou z mnoha možností, jak děti učit laskavosti a pěstovat v nich pocit sounáležitosti. Další najdete v článku Jak ve školce rozvíjet socioemoční dovednosti.
Mezi námi
Obecně prospěšná společnost Mezi námi propojuje svět seniorů a dětí, aby si navzájem předávali zkušenosti a radost ze života. Jejích programů se pravidelně účastní přes 18 000 seniorů a dětí.
Spolupracuje se seniorskými zařízeními, školkami a školami, místními komunitami a aktivně se účastní i projektů v rámci Evropy. Věnuje se také vzdělávání a osvětě v oblasti mezigenerační spolupráce.
19. 3. 2024 | Martina Zatloukalová