Rozhovor: Deti nechcú ísť domov ani popoludní a to je vyznamenanie
Keď vám zriaďovateľ vyjde v ústrety, je radosť pracovať. O výhodách spolupráce a problémoch s vedením firemnej materskej školy sme sa rozprávali s Mgr. Martinou Schoříkovou, riaditeľkou Univerzitnej materskej školy Hrášok Mendelovej univerzity v Brne.
Aká je vaša materská škola?
UMŠ Hrášek je firemná materská škola Mendelovej univerzity v Brne, určená predovšetkým pre deti zamestnancov, poprípadě študentov. Často prijímame netrojročné deti, ktorých mamičky sa po rodičovskej dovolenke vracajú do práce. Keď je však voľná kapacita, môžu sa k nám prihlásiť aj ostatní z radov verejnosti. Máme dve heterogénne triedy s celkovým počtom 43 detí.
Názov Hrášek odkazuje na prírodovedca Johanna Gregora Mendela, ktorého meno univerzita nesie.
Premieta sa toto spojenie do činnosti materskej školy?
V súlade so zameraním Mendelovej univerzity sa venujeme environmentálnej výchove. S deťmi robíme najrôznejšie pokusy a pozorovania – máme veľké akvárium, sledujeme premenu húsenice na motýľa alebo žubrienky na žabu, v škôlke sme mali socializovanú líšku, v blízkej budúcnosti nás čaká liahnutie kuriatok. Pozorujeme klíčenie rastlín, vysádzame debničky, máme dva vyvýšené záhony s jarnými cibuľovinami a levanduľou a nedávno sme vysadili mladé ihličnany. Školskú záhradu skrášľuje hmyzí hotel.
Spolupráca so zriaďovateľom je úžasná v tom, že nám univerzita umožňuje prístup do svojich priestorov. S deťmi chodíme do arboréta na výstavy kvetov s motýľmi. Navštevujeme laboratórium riadenia železničnej dopravy s koľajnicami a vlakmi. Na celodenný výlet sa vyberieme na školský statok v Žabčiciach, aby sme videli teliatka a iné hospodárske zvieratá.
Ponúkame nadštandardné vybavenie a aktivity. Rodičia to oceňujú a deťom sa často ani nechce ísť popoludní domov, čo je pre nás vyznamenanie.
Univerzita bola vždy považovaná za centrum inovácií.
Platí to aj pre univerzitnú škôlku? Aká bola vaša cesta k digitalizácii?
Technológie využívame aj pri chode škôlky. Investovali sme napríklad do čipových kariet pre rodičov na vstup do budovy školy. Učiteľky tak nemusia pri každom zazvonení zvončeka bežať od činnosti s deťmi k domácemu telefónu, aby otvorili dvere novopríchodzím.
Využívate niektoré z digitálnych nástrojov aj na správu školy a komunikáciu s rodičmi?
V roku 2019 mi pani Seidelová predstavila Twigsee. Začala som používať túto aplikáciu a zapojila som sa aj do jej pilotovania. Keď ministerstvo informovalo o pripravovanej novele vyhlášky o vedení dokumentácie škôl a školských zariadení, dostala som veľa ponúk na ďalšie produkty. Takmer som sa nechala zlákať. Potom som však zistila, že konkurenčná aplikácia mi nemôže ponúknuť to, čo Twigsee.
Čo vás nakoniec presvedčilo, aby ste zostali?
Pre mňa je dôležitá najmä funkcia online prijímania, ktorá je k dispozícii po celý rok. V našej materskej škole sa vystriedá veľa detí. Ak rodičia nedostanú štátnu školu hneď, prijmeme ich. Vyplníme s nimi všetky papiere, zoznámime ich s prostredím škôlky. Potom sa uvoľní miesto v štátnej materskej škole a oni odídu. Toľko práce kvôli takej krátkej dochádzke! V Twigsee rodičia sami vyplnia predbežný prihlasovací formulár prostredníctvom odkazu na našej webovej stránke a po schválení sa všetky zadané informácie automaticky prepíšu do ďalších školských dokumentov.
Oceňujem, že v Twigsee je možné prijímať žiakov počas celého roka, nielen v čase zápisu v máji ako v iných aplikáciách. Keď sa v našej škôlke uvoľní miesto, máme hneď niekoľko záujemcov. Takže funkciu prijímania potrebujem stále, bez ohľadu na kalendár. Twigsee mi to umožňuje bez dodatočných nákladov, preto som sa k nemu rada vrátila a zostanem pri ňom. Zo všetkých aplikácií šetrí riaditeľovi školy najviac času.
16. 4. 2024 | Martina Zatloukalová