Ako začať úspešnú adaptáciu na materskú školu už pri zápise
Nástup vášho dieťaťa do materskej školy je prelomovým okamihom pre celú rodinu. Rodičia, a najmä matky, sa ho niekedy obávajú viac ako deti. Obávajú sa, ako to ich dieťatko zvládne bez nich a oni bez neho. Sú si neisté novým prostredím a pravidlami škôlky. Svoje obavy nevedome prenášajú na dieťa.
Čo s tým môžete ako učiteľka v materskej škole urobiť? Uistite nervóznych rodičov, že urobíte všetko pre to, aby bol nástup ich dieťaťa do škôlky pokojný a pohodový.
Predložte im adaptačný plán.
A čo by v takomto pláne nemalo chýbať?
Zoznámenie sa s prostredím
Prvú fázu adaptácie začnite už v prijímacom procese. Kým vy a rodičia vybavíte potrebné dokumenty, dieťa môže preskúmať hračky a vyskúšať ponúkané aktivity. Po prijatí detí do môžu pokračovať v spoznávaní škôlky pri ďalších príležitostiach.
Tu je niekoľko možností:
- Pozvite ich na deň otvorených dverí, záhradnú slávnosť, tvorivé dielne a podobné podujatia.
- Určite deň v týždni, keď sa deti v sprievode rodičov môžu prísť hrať do školskej záhrady.
- Na konci prázdnin umožnite novým deťom vyskúšať si škôlku spolu s rodičmi v rámci adaptačného týždňa.
Osvedčené triky na začiatok škôlky nájdete v článku Prvýkrát v škôlke:
pomôžte deťom zvládnuť adaptáciu.
Prvé stretnutie
Po prijatí rozhodnutia pozvite rodičov do škôlky na prvé informačné stretnutie pred koncom školského roka. Obsahom by mali byť nielen administratívne záležitosti, čísla bankových účtov a zoznam základných vecí.
Rovnako dôležité je opísať emócie, ktoré môžu deti počas adaptačného procesu zažívať, a uistiť rodičov, že spoločne budete schopní zvládnuť náročné situácie. Môžete požiadať o vyplnenie dotazníka, aby ste deti spoznali ešte pred nástupom do škôlky. V dotazníku sa pýtate, čo majú deti rady a čo nie, aká je ich obľúbená činnosť, čomu sa najviac bránia, čo ich dokáže upokojiť, ako sú zvyknuté komunikovať atď.
Niektorých rodičov môže odradiť dlhý zoznam zručností, ktoré by malo každé dieťa ovládať pred nástupom do škôlky – aspoň podľa internetu. Iste, predpokladá sa určitá zrelosť a úroveň sebaobsluhy, ale viete, ako to je. Preto dajte na stretnutí jasne najavo, že takýmito zoznamami netreba stresovať seba ani svojho potomka. Čo dieťa ešte nevie, to sa naučí v materskej škole.
Pozrite si krátke video, ako pri adaptačnom procese využiť Twigsee.
Empatická komunikácia
Snažte sa od začiatku budovať pozitívny vzťah s rodičmi založený na vzájomnej dôvere a spolupráci. Buďte ústretoví, empatickí a usmievajte sa. Vaše slová by mali rozptýliť obavy a uistiť rodičov, že svoje deti zverujú do dobrých rúk.
Buďte rodičom mentorom, dávajte im praktické rady a odporúčania. Namiesto prísnych predpisov vysvetlite, čo je v konkrétnej situácii vhodné a prečo a aký úžitok to dieťaťu prinesie. Z takejto komunikácie rodičia pochopia, že sa nesnažíte len si uľahčiť prácu.
Spolupráca s rodičmi je kľúčová, preto si pozrite článok Prečo je dôležité zapojiť rodičov do predškolského vzdelávania.
Začiatok septembra
Ak je to možné, odporučte rodičom, aby sa s adaptáciou neponáhľali. Pobyt v materskej škole predlžujte postupne – prvý deň o hodinu, ďalší deň do dopoludňajšej desiaty, potom do obeda atď. Tempo adaptácie by malo vždy vychádzať z individuálnych potrieb dieťaťa.
Pobyt v materskej škole je pre dieťa veľkou zmenou. Je normálne, že v takejto situácii pociťuje negatívne emócie.
Adaptáciu na materskú školu však treba zvládnuť bez väčších negatívnych emocionálnych zážitkov. Ak sa premenia na traumu, ďalšie etapy vzdelávania budú určite problémom. Neúspešná adaptácia sa okrem iného prejavuje psychosomatickými ťažkosťami, úzkosťou a neistotou alebo odstupom a nepriateľským správaním.
Keď je dieťa v materskej škole pokojné, šťastné a nadväzuje kamarátstva, môžete si gratulovať, že ste to zvládli.
23. 4. 2024 | Martina Zatloukalová