Prečo trénovať spoluprácu mozgových hemisfér
v materskej škole?
Mozog riadi celé telo. Aby však telo robilo presne to, čo mozog chce, musia pravá a ľavá mozgová hemisféra koordinovane a plynulo spolupracovať.
Ich dokonalá súhra ovplyvňuje:
- koordináciu pohybov,
- koordináciu oko-ruka,
- reč a výslovnosť,
- koncentráciu a pamäť,
- zvládnutie písania, čítania a počítania.
Ak nespolupracujú, nastáva menší zmätok: signály medzi hemisférami sú zložitejšie a pomalšie. V praxi to môže znamenať, že inak bystré dieťa má problémy s učením, nedokáže sa sústrediť, rýchlo sa unaví alebo si pri čítaní pletie písmená a vynecháva slová.
Potíže s učením může způsobit zkřížená lateralita,
o které píšeme v článku Lateralita předškolních dětí: Pravák, nebo levák?
Dobrou správou je, že jeho mozog je v poriadku, len je trochu inak zapojený a potrebuje tréning, aby pracoval efektívnejšie. Pomôcť vám môže pohyb alebo hra na hudobný nástroj a tiež najrôznejšie aktivity označované ako mozgová posilňovňa, pri ktorých dieťa zapája obe ruky a/alebo prechádza stredovou čiarou.
Posilňovňa pre mozog
Dnes sme pre vás pripravili niekoľko aktivít, ktoré umožnia spoluprácu mozgových hemisfér. Vyskúšajte ich v škôlke s predškolákmi, ako aj s deťmi s rečovými, grafomotorickými ťažkosťami alebo s problémom sústrediť sa. Pravidelné cvičenie posilní nervové dráhy spájajúce obe mozgové hemisféry a pomôže mozgu pracovať na väčší výkon.
Krížové cvičenie
Striedavo sa dotýkajte dlaňami kolien, vždy 6-krát prekrížte, 6-krát narovnajte, 6-krát prekrížte, 6-krát narovnajte a 6-krát prekrížte. Krížením myslíme pravú ruku a ľavé koleno alebo ľavú ruku a pravé koleno.
Cvičenia pre obe ruky
Podporte mozgovú činnosť jednoduchými cvičeniami pre obe ruky. A pretože video vydá za tisíc slov, každé cvičenie sme pre vás natočili.
Tlieskanie
Spomeňte si na tlieskanie rýmovačiek z detských rokov. Táto by mohla byť vhodná pre materskú školu:
Mama mi dala korunu, aby som si kúpil rybu.
(dvakrát sa plesknite do stehien, dvakrát tlesknite, opakujte)
A namiesto ryby som si kúpil veľrybu.
(dvakrát sa plesknite do stehien, dvakrát tlesknite, opakujte)
Čo robí tá ryba? Hýbe chvostom.
(krúti predlaktiami nad sebou ako ryba chvostom)
Prečo? Prečo? Pretože je to ryba, ryba.
(Dvojitý úder päsťou, dvojitý úder päsťou do lakťa)
Cvičenia môžete použiť aj na prepojenie hemisfér počas logopedických sedení.
Ďalšie tipy nájdete v článku Ktoré aktivity zaradiť do škôlkových logohrátok.
Hravý pohyb
Deti pre svoj zdravý vývoj potrebujú behať, skákať, liezť a plaziť sa. Pohybové aktivity prospievajú aj spolupráci mozgových hemisfér:
- chôdza po elipse,
- cvičenie na kolieskach,
- hádzanie frisbee,
- prihrávanie a streľba s hokejkou,
- stolová hra Twister.
Hrubá motorika má okrem iného priamy vplyv na pozornosť, grafomotoriku a reč.
Tipy na pohybové aktivity nájdete v článku Ako v škôlke hravo trénovať hrubú motoriku.
Ležatá osmička
Prstom nakreslite vo vzduchu veľkú ležatú osmičku. Najprv kreslite ukazovákom pravej ruky, potom ľavej a nakoniec spojenými ukazovákmi oboch rúk. Pohyb ruky sledujte očami.
Obťahovanie oboma rukami
Pripravte si pracovné listy so zrkadlovo obrátenými čiarami. Pomaly obkresľujte čiary ľavou a pravou rukou súčasne – môžete ich obkresľovať pastelkami alebo po nich ťahať viečka od PET fliaš.
Veľkoformátové umenie a grafomotorika
Na kreslenie alebo grafomotorické cvičenia si vyberte veľký formát (chodník, baliaci papier, biela tabuľa) tak, aby ste museli viesť ruku s pastelkou cez stredovú líniu tela.
Precvičujete s deťmi v materskej škole nejakú inú aktivitu na prepojenie mozgových hemisfér, ktorá sa nedostala do nášho výberu? Podeľte sa o ňu s ostatnými na našich sociálnych sieťach.
21. 5. 2024 | Martina Zatloukalová