Rozhovor: spokojný učiteľ
znamená spokojné deti
V krátkosti si pripomeňme, čo je to syndróm vyhorenia a aké sú jeho varovné príznaky.
Syndróm vyhorenia je stav, pri ktorom človek prežíva pocity psychického, fyzického a sociálneho vyčerpania. Je to reakcia na chronický stres, keď organizmus prestáva používať mechanizmy, ktoré mu pomáhajú zmierňovať stres.
Varovnými príznakmi, ktoré môžu naznačovať vyhorenie, sú pretrvávajúca únava, zmeny nálad, depresia, strata záujmu o obľúbené činnosti, nechuť a apatia k práci, nekvalitný spánok alebo fyzické príznaky (bolesti hlavy alebo žalúdka, búšenie srdca, závraty, zvýšená chorobnosť).
Práca v materskej škole je špecifická tým, že učitelia sa musia deťom neustále venovať. Často nemajú čas ísť ani na toaletu. Ako sa postarať o svoju psychickú pohodu pri takomto náročnom povolaní?
Je dobré zamerať sa na to, čo pre to môžem urobiť ja sama. V prvom rade môžem myslieť na seba a teóriu kyslíkovej masky. Môžem byť najlepším učiteľom, akým môžem byť, ale ak nebudem vedieť, čo so sebou, pravdepodobne to vzdám. Takže sa musím postarať najprv o seba.
Máte tip na osvedčenú relaxačnú techniku, ktorú možno vykonávať v triede plnej malých detí?
Dýchanie na jednotku. Nakreslite na tabuľu alebo papier veľkú jednotku a preveďte deti relaxáciou:
Skúsme sa spoločne sústrediť na dýchanie. Sadnite si na stoličku, nohy oprite o podlahu a chrbát o operadlo. Položte si ruky na bruško, aby ste cítili, ako sa dvíha. Môžete, ale nemusíte zavrieť oči. Len počúvajte môj hlas.
Budeme spolu dýchať na jednotku, pretože všetci sme jednotkou. Jednotka má krátku hlavu a dlhú nohu. Budeme sa nadychovať tak, ako je krátka hlava, a vydychovať tak, ako je dlhá noha. Teraz to urobíme trikrát za sebou.
Čo ak sú zdrojom stresu zlé vzťahy na pracovisku?
Existuje nejaký mechanizmus na riešenie problémov medzi kolegami?
Transformácia nefunkčných vzťahov na pracovisku je dlhodobá práca. Často je veľmi ťažké len pomenovať tento konkrétny problém a povedať ho nahlas. Aj zlé vzťahy na pracovisku môžu zakaždým znamenať niečo iné. Niekedy sa kolegovia navzájom dobre nepoznajú, inokedy spolu nevychádzajú a klebetia si za chrbtom. Skvelým nástrojom pre obe situácie, aj tie medzi nimi, je supervízia.
Ako zvyčajne supervízia funguje?
Záleží na pracovisku. Supervízia môže prebiehať individuálne alebo v skupine. Zahŕňa pravidelné stretnutia so supervízorom, ktorý je externým odborníkom schopným poskytovať podporu, spätnú väzbu a poradenstvo. Supervíziu veľmi dobre predstavuje Super učitel.
SMnohí ľudia sa supervízie boja, považujú ju za dohľad.
Aký prínos môže mať pre školu?
V skutočnosti je supervízia nielen nástrojom profesijného rozvoja, ale aj podporným prostredím, keď sa v nejakej situácii cítim sám. Supervízia nehodnotí, len pomáha zamestnancom lepšie pochopiť ich reakcie a správanie v pracovnom prostredí. Poskytuje priestor na ventiláciu a riešenie problémov, pričom dokáže veľmi dobre pracovať aj s konfliktami.
Okrem supervízie existuje aj intervízia.
Aký je medzi nimi rozdiel?
Supervíziu vykonáva odborník mimo pracovného tímu. Naproti tomu pri intervízii si kolegovia v rámci tímu navzájom poskytujú podporu a spätnú väzbu. Intervízia je viac zameraná na výmenu skúseností. Kolegovia medzi sebou nehovoria o konfliktoch, ale skôr sa navzájom reflektujú alebo podporujú.
Nevypusťte dušu
Nezisková organizácia Nevypusť duši sa usiluje o to, aby sa starostlivosť o duševné zdravie stala bežnou súčasťou každodenného života. Preto šíri osvetu a techniky psychohygieny, organizuje programy pre študentov alebo vzdeláva učiteľov. Dlhodobo sa zasadzuje aj o systémové zmeny v starostlivosti o duševné zdravie v spolupráci s verejnými inštitúciami.
Ako zabezpečiť, aby bola intervízia efektívna?
Sila intervízie spočíva v jeho pravidelnosti. Je dôležité vytrvať, aj keď sa to spočiatku zdá nemožné. Ak sa vám podarí nastaviť stretnutia a zvyknúť si na ne ako na súčasť práce, bývajú veľmi užitočné. Musí mať štruktúru s jasne vymedzenou témou diskusie. Dôležitá je aj dohoda o dôvernosti a vzájomnom rešpekte. Je dobré stanoviť určité pravidlá a vopred povedať, čo sa patrí a čo nie.
Čo ešte môžu učitelia urobiť pre svoje duševné zdravie a pohodu na pracovisku?
Vzdelávať sa a nezabudnúť začať od seba a svojho duševného zdravia. Šťastný učiteľ znamená šťastné deti. Všetkým by som odporučila, aby dbali na zásady zdravej duševnej hygieny, ktoré sú rozpracované napríklad v našej infografike. Kolegovia v tíme by sa mali medzi sebou rozprávať, rešpektovať sa. Dôležitú úlohu zohráva aj vedenie, bez ktorého podpory a záujmu sa zázraky na pracovisku diať nebudú.
17. 5. 2024 | Martina Zatloukalová