Rozhovor: V Anglicku sú deti viac vedené k samostatnosti
Aký je Váš pracovný príbeh?
Viac ako desať rokov som pracovala v českých škôlkach. Mám skúsenosť ako s klasickou štátnou škôlkou, tak so škôlkou súkromnou, waldorfskou alebo lesnou. Do Anglicka som odišla s deťmi a s manželom, ktorý tu mal pracovnú zákazku. Skončila mi zmluva v práci, dostala som VŠ diplom a čakali nás prázdniny. Myslela som si, že pôjdeme na mesiac naučiť sa po anglicky. No a už tu žijeme šesť rokov.
Čo Vás po príchode do Anglicka najviac prekvapilo, že bolo iné ako v českých škôlkach?
Veľa vecí. Materská je tu výrazne kratšia, takže do škôlok nastupujú maličké, ani nie ročné deti. Trojročné deti sú predškoláci a v štyroch rokoch nastupujú do školy. Deti sú vedené k samostatnosti, takže im nikto neutrie nos, nezapne bundu, nepripomenie čiapku. Neprezúvajú sa (ani v škôlke, ani v škole, ani doma).
Aké sú kapacity anglických škôlok? Koľko detí je v jednej triede?
Anglické škôlky (Nursery School) mávajú menšie priestory ako tie české. Väčšinou je to vilka alebo podobný objekt so záhradou. Deti sú v triedach (Rooms) podľa veku. Najmenších detí do 1 roku je v triede päť a k nim dvaja dospelí. Detí vo veku 2-3 roky je v triede zhruba osem, predškolákov potom pätnásť.
Po štvrtých narodeninách idú deti do školy (Primary School). V prvej triede (Reception Class) ich je okolo tridsať tak ako v ČR. V triede je jeden učiteľ a jeden triedny asistent. Pokiaľ je v triede niekto so špeciálnymi potrebami, asistentov je viac. V prvej triede v našej škole máme teraz päť asistentov.
Akú dlhú majú prevádzkovú dobu?
Škôlky aj školy tu sú s takmer celodennou prevádzkou. Naša škôlka je otvorená od 7 do 18 hodín. Deti môžu chodiť na celý deň, na dopoludnie alebo len na popoludnie. Škola pre deti vo veku 4-11 rokov je u nás od 8:45 do 15:15. Po škole môžu ísť deti do družiny. Tá naša je do 17:45.
Aká je podpora detí s SVP?
Inklúzia je veľká, hlavne preto, že nie sú miesta v špeciálnych školách a potom aj preto, že deti so špeciálnymi potrebami majú nárok na určitú formu financovania – na asistentov, na pomôcky. Každá škola by mala mať svojho SENCO, teda koordinátora, čo má na starosti všetky deti so špeciálnymi potrebami. Myslím, že v Anglicku majú v tomto ohľade celkom prepracovaný systém fungovania. Ale tak ako všade všetko hrozne dlho trvá. Pokiaľ dieťa nemá diagnózu na papieri (čo v predškolskom veku nemávajú), máva škola vlastný plán podpory. S diagnózou je potom jednoduchšie získať peniaze na pomôcky, asistentov a pod.
Je tu bezpochyby lepší prístup k deťom s akýmkoľvek zdravotným obmedzením (diabetes a pod.) alebo k deťom, čo majú angličtinu ako druhý/cudzí jazyk.
Existuje v Anglicku vzdelávací program podobný českému RVP PV?
Škôlky mávajú manažéra, ktorý to celé riadi. Vzdelávací program (EYFS) tak, ako ho poznáme v ČR, je skôr až u predškolákov a školákov. Často sme s kolegyňou narážali na to, že tu učitelia nehrajú na nástroje, netvoria, nemaľujú. Naopak, veľa sa venujú zmyslohraniu, s deťmi varia a chystajú jedlo a zaujímajú sa o prírodu. Taký mix waldorfskej pedagogiky, Montessori a unschoolingu.
Popoludňajší odpočinok či spánok tu neexistuje. Deti do troch rokov si môžu ísť ľahnúť na matrac, pokiaľ sa cítia unavené.
Ako sa deti v škôlke stravujú?
Pri zmienke o stravovaní oplakávam naše pani kuchárky. Tu si deti nosia obed z domu. Často je to sendvič, ovocie, alebo zelenina, dezert. V škôlkach mávajú na desiatu ovocie a mlieko, pijú iba vodu.
Mimochodom, v Anglicku takmer nejedia polievky. Mávajú len hlavné jedlo, čo býva pizza, rybie prsty s hranolkami, bolonské špagety, párok so zemiakovou kašou a podobne.
Jak se pohlíží na nemocnost dětí?
Vzhledem k tomu, že škola řeší jakoukoli absenci, chodí děti do školek i škol často nachlazené, s rýmou, s teplotou. Ve školce se běžně podávají antibiotika. Jen v případě infekčního onemocnění, zvracení nebo průjmu mají děti zůstat 48 hodin doma.
Ako riešia choré detí?
Vzhľadom k tomu, že škola rieši akúkoľvek absenciu, chodia deti do škôlok aj škôl často nachladnuté, s nádchou, s teplotou. V škôlke sa bežne podávajú antibiotiká. Len v prípade infekčného ochorenia, zvracania alebo hnačky majú deti zostať 48 hodín doma.
Ako prebieha komunikácia s rodičmi?
Škôlky používajú aplikácie. Rodič tak vie, čo dieťa robilo, čo jedlo, nájde tam fotky aj počet a čas výmeny plienok. V škole sa potom všetko rieši cez kanceláriu školy. Nemáme povolenie kontaktovať rodičov, všetko musíme oznámiť kancelárii a tá zavolá rodičom.
Aká je v Anglicku pozícia učiteľa?
Úcta k povolaniu učiteľa mi v Anglicku príde väčšia ako v ČR. Ako zo strany dospelých, tak zo strany detí. Nezažila som tu reči typu: „No áno, učiteľka, za čo by to zvýšenie platu chcela, keď má dva mesiace prázdnin.“ Pre zaujímavosť, platy sú tu tabuľkové a tiež nie vysoké.
Čím z anglickej praxe by sa podľa Vás mohli inšpirovať slovenské škôlky?
Myslím, že napríklad pobytom vonku. Tu sú deti vonku za každého počasia, pokiaľ teda vyložene neleje ako z kanvy. Prístup von majú rovno z tried a môžu tam stráviť pokojne celý deň.
Čo vám skúsenosť zo zahraničia dala?
Ja som tu spokojná. Aj v ČR som bola celkom spokojná, zároveň som si však musela hľadať alternatívy, aby mi to vyhovovalo. Myslím si, že som aktívna a kreatívna učiteľka. Nemám rada nudu, stále sa musí niečo diať. Rada vymýšľam nové veci a je vidieť, že to deti baví. Učenie zážitkom, učenie vonku, to tu oceňujú deti, rodičia i kolegovia.
Ďakujem za rozhovor!
Všetky informácie vychádzajú z osobnej skúsenosti, situácia v iných zariadeniach sa môže líšiť.
13. 8. 2024 | Martina Zatloukalová