Školka v pohybu: Venkovní aktivity pro předškolní děti
Pobyt v přírodě dětem umožňuje prožitkové učení všemi smysly. Probouzí jejich fantazii a kreativitu. Nabízí jim spoustu příležitostí k objevování světa kolem i sebe samých. Při společných venkovních aktivitách dochází k posilování vztahů mezi dětmi, stejně jako jejich vztahu k přírodě.
Volná hra venku je zkrátka nesmírně důležitá. Buďte při ní dětem nápomocnými průvodci, kteří drží bezpečné hranice a zároveň jim pomáhají rozvíjet konkrétní dovednosti. Máme pro vás pár tipů, co by při venkovních hrách rozhodně nemělo chybět.
7 prvků dětských her v přírodě
Podle Davida Sobela jsou pro venkovní hry zásadní pohyb, různorodé prostředí a nové výzvy. Vyjmenovává celkem sedm prvků, které pro pedagogy představují nekonečné příležitosti. Pomohou vám ponořit se do dětského světa a zároveň pečovat o zdravý rozvoj dětí.
1. Dobrodružství:
Děti milují výzvy. Objevováním nových míst a různorodých prostředí podněcujete jejich zvědavost. Vydejte se na kraj lesa, do parku za školku, zkrátka kamkoliv ven, kde to děti ještě neznají. Pokud pracujete s omezeným anebo s dětem známým venkovním prostorem, využijte prvek dobrodružství při budování vlastních stezek, slalomů, bludišť, pavoučích sítí, ostrovů.
2. Zvířecí spojenci:
Děti rády pozorují zvířata. A taky si na ně rády hrají. Zvířecí říše nabízí obrovské množství inspirace a příležitostí k učení. Napodobujte chůzi a pohyby zvířat, zvuky, které vydávají, nebo emoce, které prožívají.
3. Fantazie a představivost:
Zvuky, hlasy, vyprávění, to vše podporuje dětskou fantazii. Příroda je plná zvuků, do kterých se můžete zaposlouchat. Odkud se zvuk line? Kdo ho vydává? Zkusíme ho napodobit? Svou roli při venkovním cvičení s dětmi hraje také vyprávění. Příběh děti vede a drží jejich pozornost.
4. Mapy a cestičky:
Tvorba map a ukrývání, hledání a objevování pokladů. Při těchto aktivitách děti učíte zklidnit se a zpomalit, vnímat jednotlivé kroky a (ne)obyčejné věci, které je na cestě k cíli potkají. Zkuste s dětmi aktivitu Slepá mapa, kdy jen pomocí hmatu objevujete a poznáváte svět.
5. Miniaturní světy:
Taky jste jako malí stavěli domečky pro skřítky v kořenech stromů? Nechte děti pracovat s jejich vlastní perspektivou a představivostí. Mohou budovat městečka z kamínků, klacíků nebo čehokoliv, co najdou v okolí.
6. Zvláštní místečka:
Bunkry, hnízda nebo stromové domky jsou místa, která si děti samy postaví a pak o ně společně pečují, spolurozhodují a učí se stanovovat si pravidla. Postavte s dětmi velké ptačí hnízdo z klacků a pozorujte, jak nad aktivitou přemýšlí.
7. Lovci a sběrači:
Máme to v sobě už odmala. Děti si rády hrají na indiány a lovce divoké zvěře. Sbírají, tvoří, ochutnávají. Do svých her zapojují klacky, kamínky a další přírodniny, které je ve hře podpoří.
Všechny tyto prvky se přirozeně doplňují a překrývají. Mohou vám být užitečnou inspirací při plánování dobrodružných výprav. Ať už se vydáte na louku k potůčku, nebo zůstanete na školkové zahradě, prospěje vám to. Pobyt v přírodě totiž pomáhá s uvolněním přebytečného napětí, zlepšuje náladu i spánek a obecně přispívá k relaxaci mysli i těla.
Boty dolů
Pokud to terén a prostředí dovolí, nechte děti lítat naboso. Bosá chůze po nerovném povrchu je nesmírně prospěšná. Napomáhá zvědomění chodidel, zpřítomňuje a uzemňuje, zpomaluje a zvyšuje opatrnost. No a taky nohy pěkně prokrví.
S bosýma nohama se dá vymyslet spousta aktivit. Vyzkoušejte s dětmi, jak moc „chápavá“ jsou jejich chodidla.
- Dokážou prsty u nohou uchopit a zvednout kamínek?
- Dokážou s ním hodit?
- Jak vypadají otisky nožek v písku či v bahně?
- Co takhle vytvořit ze stop nějaký tvar nebo cestičku?
Zapomínáte při pohybových chvilkách na chodidla?
Přečtěte si článek Jak ve školce podpořit zdravý vývoj dětských nohou.
Venkovní pohybové hry jsou důležité jak pro fyzický, sociální a psychický vývoj dětí, tak pro rozvoj jejich představivosti, kreativity a především zvídavosti. Zvídavost je to, co děti posouvá a žene vpřed.
Nasměřujte nekonečnou dětskou energii správnou cestou. Budujte v dětech pozitivní vztah k pohybu a tužte jejich vnitřní motivaci. Pomůžete jim tak postavit stabilní základy, na kterých budou moct stavět i v pozdějším věku.
20. 8. 2024 | Tým Školky v pohybu