7 vychytávok pre nový školský rok
September už je za dverami. Máme pre vás 3 aktivity a 4 digitálne nástroje, ktoré vám aj deťom spríjemnia vstup do nového školského roka.
Cez leto ste určite nazbierali množstvo nápadov a už sa nemôžete dočkať, až ich s deťmi vyskúšate u vás v škôlke. Ani my sme nelenili. Pátrali sme sa na internete, aby sme pre vás objavili tie najlepšie vychytávky na nový školský rok. A stojí to za to! Rýchlo rolujte dole, nech ich môžete začať čo najskôr používať.
7 tipů pro vás
Hovoriace portréty
Na začiatku septembra vás čaká vzájomné predstavovanie a zoznamovanie sa s novými kamarátmi. S deťmi možno vyplníte stránku do portfólia a nakreslíte autoportrét. Skúste túto klasickú aktivitu oživiť pomocou digitálnych technológií. Naučte portréty hovoriť. Táto aktivita rozhovorí aj introvertné deti, ktoré by inak o sebe pred ostatnými nič nepovedali.
Stiahnite si do smartfónu aplikáciu ChatterPix Kids. Vložte do nej fotku obrázku, nakreslite čiaru v mieste úst a nahrajte 30s odkaz. Obrázok môžete dozdobiť nálepkami alebo rámčekom. Výsledné krátke video si potom spoločne prehrajte.
V článku 10 nápadov na začiatok školského roka najdete spoustu svolávaček,
nájdete množstvo zvolávačiek, zoznamovacích hier i výtvarného tvorenia na prvé týždne v škôlke.
Rozpohybované obrázky
Už viete, ako obrázok naučiť hovoriť. Teraz si zahrajte na animátorov a skúste obrázky rozpohybovať. Na túto aktivitu budete potrebovať kresbu celej postavy.
Na webe Animated Drawings kliknite na tlačidlo Get started a potom sem cez tlačidlo Upload photo nahrajte fotografiu svojej kresby. Obrázok by mal byť nakreslený na bielom papieri, telo a končatiny kresby by sa nemali prekrývať. V ďalších krokoch môžete upraviť rozpoznanú oblasť obrázka alebo umiestnenie kĺbov. Ďalej sa posuniete cez tlačidlo Next. Nakoniec sa vygeneruje animácia. Môžete vyberať z viac ako 30 štýlov, ako sa má kresba pohybovať.
Tipy na ďalšie aplikácie vhodné do MŠ nájdete v článku
Ako sprostredkovať deťom digitálne technológie v škôlke.
Obrie omaľovánky
Pripravte deťom vlastné obrie omaľovánky, napríklad na tému kamaráti zo škôlky. Pri spoločnom vyfarbovaní sa učia komunikáciu a spoluprácu. Hotový plagát navyše použijete ako krásnu výzdobu.
Čítací kufrík
Nechajte knihy ožiť prostredníctvom čítacieho kufríka. Je to vlastne obyčajný papierový kufor, do ktorého schováte nielen knihu, ale aj bábky a rekvizity. Orámuje príbeh, slúži ako javisko, navodí atmosféru. A hlavne deťom umožní príbeh prežiť.
- Do otvoreného vieka pripevnite tematický obrázok ako pozadie.
- Dno vyložte látkou a napodobnite prostredie, v ktorom sa príbeh odohráva.
- Nezabudnite ani na hlavné postavy. Môžu to byť plyšové hračky, bábky z varešiek, drevené figúrky.
Až knihu spoločne prečítate, nechajte deťom kufrík na hranie. Môžu si príbeh samy prehrať alebo jeho obsah ďalej rozvíjať podľa vlastnej fantázie.
Zoznam najlepších kníh pre predškolákov nájdete v článku
Ako v deťoch prebudiť lásku ku knihám.
Plyšák na víkend
Ak túto tradíciu v škôlke zatiaľ nemáte, tak ju tento rok určite vyskúšajte. Vyberte putovného plyšáka, ktorého si vždy v piatok jedno z detí odnesie so sebou domov a prežije s ním víkend. Spoločné zážitky potom deti s pomocou rodičov zapisujú do denníka. Svoje rozprávanie môžu doplniť kresbami alebo fotografiami. V pondelok ráno sa plyšák vracia do škôlky, nech si v denníku všetci môžete prečítať novú kapitolu jeho dobrodružstva.
Koleso šťastia
So žrebovaním vám pomôže aplikácia Wheel of Names. Do kola šťastia vpíšete mená detí alebo úlohy, ktoré majú plniť. Kliknutím koleso roztočíte a počkáte, až sa zastaví na náhodne vybranom políčku. Môže to vyzerať napríklad takto.
Koleso šťastia ľahko prispôsobíte svojim potrebám. Text zadáte do rámčeka vpravo; z jedného riadka sa vytvorí jedno políčko. Na záložke Customize môžete prípadne zmeniť farebnú paletu, doplniť obrázok do stredu, prepísať text po vyžrebovaní atď. Hotové koleso šťastia môžete cez odkaz zdieľať s ostatnými.
Merač hluku
Pre aktivity vo vnútri sa vám bude hodiť aplikácia Bouncy Balls, ktorú môžete premietať na interaktívnej tabuli. Hopsajúce loptičky deťom okamžite poskytnú vizuálnu spätnú väzbu, že je potrebné trochu sa stíšiť.
Na webe Bouncy Balls kliknite na tlačidlo Start bouncing. Vpravo hore povoľte používanie mikrofónu, ktorý sleduje úroveň hluku v triede. Keď je ticho, loptičky pokojne ležia. Čím väčší hluk, tým viac loptičky skáču po obrazovke. V menu po pravej strane môžete meniť vzhľad loptičiek, ich počet, citlivosť mikrofónu alebo varovný zvuk, ktorý sa ozve pri veľkom randále.
Aké novinky sa v tomto školskom roku chystáte vyskúšať vy?
Podeľte sa o ne na našich sociálnych sieťach a inšpirujte ostatných.
27. 8. 2024 | Martina Zatloukalová