Chci konzultaci

Jak začít s formativním
hodnocením v MŠ

Není příjemné vyslechnout si, že něco nedokážete tak dobře jako ostatní. Daleko lepší je dostat radu, jak se zlepšit. Pojďte se proto naučit, jak dávat dětem pozitivní zpětnou vazbu.
 

„Moc hezké, Kačenko, ty jsi ale šikulka.“
„Všichni ráno hezky pozdraví, jenom ty ne, to je ostuda!“

 
Podobné věty padají doma nebo ve školce celkem často. Dětem ale nijak nepomáhají. Nevypovídají o tom, v čem je dítě dobré a jak se může dále rozvíjet. Srovnávají s ostatními a zdůrazňují nedostatky, aniž by poradily, jak chybu opravit.

formativní hodnocení

Jde to i jinak

Formativní hodnocení dětem ukazuje cestu a hodnotí jejich individuální pokrok. Výsledek? Děti se nebojí svěřit se svým problémem. Pouští se i do náročnějších úkolů, protože vědí, že nedostanou vynadáno, když se jim to hned nepovede.

 

Zpětná vazba

„Super, Toníku, že jsi uklidil knížky. Ještě by to chtělo trochu je na té poličce srovnat.“
„Míšo, vidím, že máš zavázané tkaničky. Vzpomínám, že ještě na podzim ti to takhle pěkně nešlo.“
„Tyhle tvary jsi vystřihla přesně podle čáry. Jen kolečko máš trochu hranaté. Při stříhání je dobré takhle natočit nůžky, pak to půjde líp. Zkusíš to?“

 

Základem formativního hodnocení je pozitivní zpětná vazba. Dává dítěti konkrétní informaci o tom, co už umí a kde je prostor ke zlepšení. Ukazuje mu cestu k cíli a zároveň respektuje jeho individuální potřeby. Oceňuje jeho snahu a pokrok a srovnává dítě pouze se sebou samotným.

 

 
Jak na takovou zpětnou vazbu prakticky?

  • Oslovte dítě jménem a začněte tím, co se mu povedlo.
    Pozitivní hodnocení posílí jeho vnitřní motivaci a povzbudí k dalšímu úsilí.
     
  • Potom pojmenujte, co by bylo dobré příště zlepšit. Chyba není selhání.
    Chyby k životu patří, tak s nimi dítě učte pracovat. Dejte mu konkrétní radu, jak to v budoucnu udělat lépe, aby se ve svých schopnostech a dovednostech posunulo dál.
     
  • Nakonec projevte dítěti důvěru a ujistěte jej, že může uspět, když se bude snažit.
     
  • Při předávání zpětné vazby používejte popisný jazyk. Pokud si potřebujete jeho principy osvěžit, prolistujte publikaci Respektovat a být respektován od manželů Kopřivových.
     

Taková zpětná vazba je příležitostí k růstu. Dítě se z ní může poučit, co příště nedělat a jak dosáhnout cíle.

 

Aktivizace dětí

Motivujte děti, aby se učily od sebe navzájem a dávaly si zpětnou vazbu.
 
Pomohou vám s tím tyto jednoduché techniky:

  • Na detektivy:
    Tato technika je jiným způsobem předání zpětné vazby. Začněte startovací větou, např. „Dnes mě při (činnost) něco zaujalo. Přijdete na to, co to bylo?“ Potom nechejte děti přemýšlet, dokud nedojdou k tomu, co máte na mysli.
  •  

  • Hromadné hlasování:
    Děti odpovídají na uzavřené otázky zvednutím zelené (ano) nebo červené kartičky (ne). Princip nejprve nacvičte na jednoduchých otázkách (Dělá pes haf? Nosí Karkulka modrý čepeček?). Důležité je, aby děti na vaši otázku odpovídaly všechny najednou a nemohly od sebe „opisovat“ („Promyslete si to a tři, dva, jedna, teď – hlasujeme.“). Jedno z dětí, které zvedly správnou kartičku, poté vyzvěte, aby zdůvodnilo svou volbu a tím ostatním napovědělo. Techniku využijete třeba při poslechu textu s porozuměním apod.
  •  

  • Najdi, co je dobře:
    Děti si navzájem kontrolují svou práci, např. vyplnění pracovního listu nebo stavbu z kostek podle návodu. Správně vypracovaný úkol označí zeleným knoflíkem. Pokud je v úkolu potřeba opravit chybu, použijí žlutý knoflík a poradí, co je třeba upravit.

 

Sebehodnocení dětí

Už jen tím, že dětem průběžně poskytujete pozitivní, popisnou zpětnou vazbu, učíte je procesu sebehodnocení. Díky tomu poznávají své silné stránky a mohou pracovat se slabými stránkami.
 
Sebehodnocení začněte s dvoustupňovou škálou. Připravte si zelené a červené kartičky nebo obrázky palec nahoru a dolů, sluníčko a mráček či usměvavý a zamračený obličej. Děti je využijí k hodnocení aktivity (líbilo/nelíbilo, podařilo/nepodařilo, spokojen/nespokojen).
 
Později můžete přejít k třístupňové škále. Využijte stejné hodnotící pomůcky jako výše, rozšířené o třetí možnost. S předškoláky můžete zkusit dokonce vrstevnické hodnocení, kdy děti hodnotí práci svého kamaráda. V tom případě je důležité, aby třída byla bezpečným prostorem, kde není místo pro posměch.
 


Reflexe je jednou z metod, které najdete i v článku
Jak ve školce pracovat s metodami rozvoje kritického myšlení.


 

Pravidla pro bezpečné prostředí

V mateřské škole by měla panovat atmosféra důvěry a bezpečí. Aby se zde každý cítil příjemně, potřebujete si stanovit pravidla a vymezit hranice. To dětem pomůže zorientovat se v situacích, porozumět vztahům a postupně se socializovat.
 
Nekupujte ale hotové plakáty, byť jsou tak krásně zpracované. Raději pozvěte děti do kruhu a pravidla vaší třídy tvořte společně. Když děti mohou o pravidlech diskutovat, podílet se na jejich formulaci a ještě je pak výtvarně ztvárnit, mnohem lépe je přijmou za své.
 
Pravidla můžete vyvodit pomocí příběhu, loutkového divadla nebo improvizované scénky. Společně si pak povídejte o tom, co by se dalo udělat, aby se podobná věc nepřihodila nikomu z vás.
 
 
Pravidla by měla být především:

  • stručně a pozitivně formulovaná,
  • kontrolovatelná a splnitelná pro všechny,
  • znázorněná piktogramem,
  • umístěná ve výši očí dětí tam, kde je nutné na dohodu myslet,
  • platná pro děti i dospělé.

 


Přečtěte si článek Jak ve školce nastavit pozitivní kulturu a objevte další tipy,
jak ze školky udělat vstřícné a bezpečné prostředí.


 
Zapojit do výuky formativní hodnocení je dlouhodobý proces, na který si musí zvyknout pedagog i děti. Jak jste na tom vy? Máte plnou třídu šikulek? Nebo dětem umíte dávat pozitivní, popisnou zpětnou vazbu? Podělte se s námi o své zkušenosti na sociálních sítích.
 
 

 

3. 9. 2024 | Martina Zatloukalová

Doporučujeme

<strong>Rozhovor: Centra aktivit jsou klíčem k přirozené individualizaci ve školce</strong>
Rozhovor: Centra aktivit jsou klíčem k přirozené individualizaci ve školce

06. 08. 2024 | Martina Zatloukalová

Slyšeli jste už o centrech aktivit? Na jejich fungování a na principy programu Začít spolu jsme se zeptali Ivety Pasákové a Dity Hrudové z neziskové organizace Step by Step ČR. Detail článku »

<strong>Proč ve školce vyzkoušet <br/>prožitkové tvoření</strong>
Proč ve školce vyzkoušet
prožitkové tvoření

16. 07. 2024 | Martina Zatloukalová

Víte, proč děti rády tvoří? Ne kvůli hezkému obrázku na nástěnku. Baví je ten proces, kontakt s výtvarným materiálem. Dopřejte jim tenhle smyslový zážitek díky prožitkovému tvoření. Detail článku »

<strong>Léto ve školce: <br/>Tipy na hravé aktivity</strong>
Léto ve školce:
Tipy na hravé aktivity

25. 06. 2024 | Martina Zatloukalová

Užijte si léto ve školce naplno! Máme pro vás 15 tipů na kreativní, senzorické i pohybové aktivity, se kterými se nikdo nebude nudit. Detail článku »

Co říkají školky,
které používají Twigsee?

Kristýna Petráčková

Twigsee mi každodenně usnadňuje řízení školky a s tím spojenou administrativu, které je požehnaně. Snadno jsem zaučila všechny naše pedagogy, kteří si jí spolu s rodiči užívají na maximum. Team Twigsee je pohotový, a reagují na všechny naše podněty. Děkujeme a přejeme spoustu dalších spokojených školek a škol! :)

Kristýna Petráčková
Ředitelka
Linda Janichová

Aplikaci Twigsee používáme v našich Foxíkových školkách a jeslích již více než rok. Prostřednictvím aplikace sdělujeme rodičům důležité informace. Sdílíme fotky dětí z každodenních činností, využíváme ankety, na které nám rodiče reagují rychleji než při osobním kontaktu. Máme přehled o tom, kolik nám v daný den přijde dětí a můžeme tak plánovat i upravovat program dne. Rodičům se na aplikaci líbí zejména to, že mají okamžité informace o dění ve školce/jeslích, vidí spousty fotek a mohou své dítě během pár kliknutí omluvit na dobu, na kterou potřebují. Aplikace Twigsee reaguje na potřeby našich školek a jeslí, její ovládání je pro učitele, chůvy i rodiče rychlé a snadné. S aplikací Twigsee jdeme zkrátka s dobou.

Linda Janichová
Ředitelka
Zuzana Vacíková

Twigsee nás zaujala hned od prezentace díky nabízenému rozsahu funkcí. Nešlo o systém, který by nám řešil jen docházku nebo jen matriku. Nabízel nám možnost mít tzv. vše pod jednou střechou. Jako třešnička na dortu je možnost zasílat rodičům příspěvky o tom, jak se jejich děti ve školce ten den mají. Aplikaci si rodiče oblíbili velice rychle. U pedagogů z počátku převažovala spíše obava, zda jim tím vedení školky nechce přidávat opět práci navíc. Brzy ale zjistili, že psaní příspěvků rodičům jim dělá radost a také konečně mají přehled o docházce dětí aktuálně na každý den. Twigsee zvládá snad celou agendu potřebnou ve školce kromě účetnictví. Lesní mateřská škola skřítka Pohádky, z.s., Zvole

Zuzana Vacíková
zástupce ředitele
Michelle Specht

Skvělá zákaznická podpora! Jakémukoli problému se dostane okamžité pozornosti a také obchodní zástupci jsou velmi ochotní pomoci.

Michelle Specht
ředitelka
Helena Zdrubecká

S aplikací Twigsee začínáme, oslovila mě nabídka. Především časová úspora. Mohu využít čas smysluplněji než je administrativa a to směrem k dětem. Cením si profesionality týmu. Pan Med nám kvalitně zdůvodnil veškeré naše dotazy. Nadchla mě forma zápisu nových dětí, docházky a hlavně spojení učitelek s rodiči, které nenaruší přímou práci s dětmi. Před uzavřením smlouvy jsme si porovnaly nabídku obdobných aplikací a došly jsme k názoru, že aplikace Twigsee poskytuje nejkomplexnější nabídku služeb pro potřeby mateřské školy.

Helena Zdrubecká
ředitelka
Jan Vodrážka

Ze začátku jsem byl trochu skeptický, ale fungujeme druhým rokem, máme přes spoustu reakcí od rodičů a doslova všechny jsou pozitivní. Navíc si rodiče začali konečně uvědomovat, co pro ně naši učitelé dělají a nejen, že je méně zatěžují všemožnými požadavky, sami nám dokonce nabízejí pomoc, vozí hračky, firemní dárečky nebo medy z Moravy. Jsme nadšení a objednáváme Twigsee i pro naši druhou pobočku v Průhonicích.

Jan Vodrážka
ředitel
Michaela Možiešíková

Konečně jsme zrušili podpisové archy pro všechny přihlášky, galerii na Rajčeti i zapomínání rodičů na program školky. Rodiče navíc vědí, co se ve školce děje a jsou tak mnohem šťastnější a klidnější, nám odpadlo neustále vysvětlování a opakování stejných věcí. Děkujeme.

Michaela Možiešíková
zástupce ředitele
Zuzana Černá

Úžasná aplikace, která od začátku školního roku (kdy jsme ji začali nově používat) zrychlila, zpřehlednila a zkvalitnila komunikaci mezi mateřskou školou a rodiči. Navíc neuvěřitelně usnadňuje práci veškerému personálu. Nadšení z aplikace panuje i na straně rodičů.

Zuzana Černá
zástupkyně ředitelky
Lucie England

Twigsee si nás získalo od prvních okamžiků, kdy jsme s ním začali pracovat. Umožní Vám vést si vše o školce přehledně, na jednom místě. Twigsee budete milovat, protože Vám usnadní administraci, zrychlí a zefektivni komunikaci s rodiči a vzbudí nadšeni jak u Vašich pedagogů, tak u Vašich rodičů! Velmi si také cením skvělé podpory ze strany týmu Twigsee, který je vždy připraven řešit naše dotazy, přání i požadavky. Zkrátka Twigsee mohu bez váhání a výhrad jedině doporučit.

Lucie England
Ředitelka
Tereza Dvořáková

Twigsee je skvělá inovativní aplikace, jak pro mě, jakožto ředitelku, tak i jako matku. Konečně aplikace, která všem ulehčí práci s administrativou ohledně MŠMT, tak i MPSV a navíc velice přehledně a intuitivně. Komunikace s Twigsee týmem je naprosto bezkonkurenční, všechny dotazy ohledně aplikace a jejích funkcí mi vždy ochotně vysvětlili, kdykoli jsem potřebovala. Jako matka oceňuji přehledné informace týkající se mého dítěte, každý den, tak mám přehled o jeho aktivitách a důležitých informacích ve školce ze stran učitelů i vedení. Aplikaci určitě doporučuji všem ředitelům i rodičům!

Tereza Dvořáková
ředitelka
Dominika Hájková

Aplikaci Twigsee používá školka Malvína už více než rok. Je nám velkým pomocníkem. Díky profilům dětí máme přehledný seznam o všech důležitých informacích, které se jich týkají. Komunikace s rodiči je vlivem Twigsee o dost jednodušší. Můžeme jim sdílet fotografie ze školky, když potřebujeme předat nějakou informaci, stačí napsat příspěvek a vybrat, kdo tuto zprávu dostane. Ušetří nám to tak spoustu práce, když nemusíme informovat každého rodiče zvlášť. Co si ovšem nemůžeme vynachválit, je přehledná docházka. Sama nám ukáže počet přítomných, či omluvených dětí nebo naopak upozorní na to, kdo jde po obědě. Za naši školku aplikaci velmi doporučujeme a team lidí, kteří ji vytvořili, jsou profesionálové v tom, co dělají. Na každý náš dotaz obratem reagují a vždy jsou nám nápomocní.

Dominika Hájková
zástupce ředitele
Pan Jimmy

Dobrý den, s Twigsee je to zatím dobré. Podařilo se nám vytvořit třídy a nahrát jména studentů. Jména učitelů již byla sdílena a věříme, že do příštího týdne by mohlo jít o něco jiného.

Pan Jimmy
Greenwood Groove Academy

Máte již účet?Přihlásit se

Kontakt

povinná pole *