Rozhovor: V Nemecku sa venujem deťom, nie papierovaniu
Aký je Váš pracovný príbeh?
Päť rokov som pracovala v škôlke v Česku, potom sa mi naskytla práca v inom odbore v Nemecku. Chcela som skúsiť zmenu. V Bavorsku som si potom požiadala o uznanie vzdelania. Po necelom roku bolo vybavené a ja som začala pracovať v škôlke. V prvej nemeckej škôlke som pracovala 2 roky a potom som odišla na materskú dovolenku. Po materskej som si našla novú škôlku, kde mi vyšli v ústrety s pracovnou dobou. Po roku som sa tu stala vedúcou celej škôlky.
Aké zložité bolo získať uznanie vzdelania?
Každá spolková republika má iné nároky. Bavorsko je najprísnejšie, a tak uznanie vzdelania trvalo celkom dlho. Musela som si nechať preložiť všetky dokumenty (vysvedčenie, osvedčenie praxe), prejsť jazykovou skúškou a doštudovať si nemecké právo a náboženstvo. Pretože mám bakalársky titul z predškolskej pedagogiky, priznali mi zaradensie medzi pedagogických pracovníkov (Erzieherin).
Prvý a najväčší rozdiel je v plánovaní činností s deťmi. V Nemecku sa neplánuje tak ako u nás, alebo som sa s tým aspoň nestretla. Vychádza sa skôr zo situácie a záujmov detí. Držíme sa bavorského vzdelávacieho plánu (Der Bayerische Bildungs und Erziehungsplan für Kinder in Tageseinrichtungen bis zur Einschulung).. Rovnako ako v Česku, samozrejme, musíme deti rozvíjať vo všetkých oblastiach, akurát sa to neplánuje tak detailne. Myslím si, že je to výhoda, človek potom tak nesedí nad papiermi.
Ďalšou veľkou zmenou bola pracovná doba. Tu (aspoň v škôlkach, kde som pracovala a pracujem) je možné pracovať len určitý počet hodín, napríklad len dopoludnia, tzn. nemusí sa pracovať na plný úväzok. Ešte ma napadá, že pracovný čas sa tu nerozdeľuje na priamu a nepriamu prácu u detí. Prípravy si chystáme za bežnej prevádzky alebo po pracovnej dobe.
Aké sú kapacity nemeckých škôlok?
Koľko detí a pedagógov je v jednej triede?
Predškolské zariadenia sú rozdelené na jasle (Krippe) pre deti od 1 roku do 3 rokov a škôlky pre deti od 3 rokov do nástupu do školy. V jasličkách býva najviac trinásť detí, v škôlke potom dvadsaťpäť. Samozrejme sú aj výnimky s vyšším počtom detí. Počet pedagógov závisí od počtu detí v zariadení. U nás sme v jasličkách dve na dvanásť detí a v škôlkarskej triede dve na dvadsať detí.
Akú dlhú prevádzkovú dobu majú v škôlkach?
Záleží na potrebách rodičov. Vo veľkých mestách sú škôlky otvorené aj do 19:00. U nás v malom meste máme otvorené od pondelka do štvrtka od 7:00 do 15:30 a v piatok len do 14:00.
S tým som sa zatiaľ nestretla.
Aký vzdelávací program pre deti pripravujete?
Vychádza sa z aktuálnej situácie a záujmu detí. Rovnako ako v Česku ponuka činností nasleduje kalendárny rok, tradície, náboženské sviatky atď. Neplánujeme dopredu celý rok, vždy len určité bloky alebo témy.
Ako je to s popoludňajším odpočinkom?
Odpočinok prebieha iba v jasličkovej triede, deti od 3 rokov už neodpočívajú. Taká je aspoň moja skúsenosť.
Ako sa deti v škôlke stravujú?
Desiatu si buď nosia z domova, alebo sa im pripravuje v škôlke. Obedy sa dovážajú, ale oproti stravovaniu v Česku to pre mňa bola skôr zmena k horšiemu. V malom meste je celkom zložité nájsť dovozcu jedla, ktorý by varil stravu uspôsobenú deťom.
Ako sa pozerá na chorobnosť detí?
Pokiaľ sa u dieťaťa objavia príznaky akejkoľvek choroby, okamžite voláme rodičom, aby si pre dieťa prišli. Potom by dieťa malo zostať 48 hodín doma. Ostatní rodičia informujeme o výskyte choroby, aby na svoje deti dohliadli.
Aká je v Nemecku pozícia učiteľa?
Zatiaľ som sa zo strany rodičov stretla len s rešpektom a priateľským prístupom.
Čím z nemeckej praxe by sa podľa Vás mohli inšpirovať slovenské a české škôlky?
Asi by nebolo zlé menej papierovať a viac sa zamerať na deti a ich individuálne potreby.
Čo vám skúsenosť zo zahraničia dala?
V práci som zvoľnila a začala sa viac sústrediť na deti a ich potreby. Keď človek stále nesedí nad papiermi, má viac času deti pozorovať, spoznávať a všímať si oblasti, v ktorých konkrétne potrebujú podporiť. Páči sa mi tu a pretože som tu založila rodinu, návrat do Česka zatiaľ neplánujem.
Ďakujem za rozhovor!
Všetky informácie vychádzajú z osobnej skúsenosti, situácia v iných zariadeniach sa môže líšiť.
17. 9. 2024 | Martina Zatloukalová