Chcem konzultáciu

Ako v MŠ podporiť dieťa
s vývojovou dysfáziou

Možno ste sa s tým už stretli. Dieťa by s vami rado komunikovalo, ale nejde mu to. Bráni mu v tom vývojová dysfázia. Ako môžete dieťa s touto diagnózou čo najlepšie podporiť v rozvoji?

Vývojová dysfázia je neurologický vývojový problém, ktorý obmedzuje schopnosť dieťaťa verbálne komunikovať. Dieťa s dysfáziou má problémy s artikuláciou, vyjadrovaním myšlienok a porozumením reči. Môže bojovať s výslovnosťou. Môže mať obmedzenú slovnú zásobu. Počuje vás, ale vôbec nemusí rozumieť obsahu slov. Ako by ste naňho hovorili po čínsky.

Speciální hry ve školce

Nie je to preto, že by sa dieťa málo snažilo

Vývojová dysfázia nie je spôsobená lenivosťou dieťaťa, zanedbaním starostlivosti zo strany rodičov ani mentálnym handicapom. Je to neurologická chyba. Pri včasnej identifikácii a starostlivosti odborníkov však môže dieťa s dysfáziou postupne dosiahnuť významné zlepšenie komunikačných zručností.

Ako predškolskí pedagógovia sa na celkovom rozvoji dieťaťa s dysfáziou môžete zásadne podieľať. Často môžete byť prvý, kto rodičov upozorní, že s dieťaťom nie je niečo v poriadku.
 

Pri každodennom kontakte totiž možno zaznamenáte tieto príznaky:

  • oneskorený začiatok reči
  • problémy s porozumením (rozlišovať zvuk, zapamätať si inštrukcie, reagovať na otázky, hrať hry podľa pravidiel, porozumieť vypočutému príbehu a pod.)
  • problémy s vyjadrovaním (komolenie slov, používanie vlastného „jazyka“, obmedzená slovná zásoba, ťažkosti so skloňovaním a časovaním alebo používaním gramaticky správnych koncoviek a pod.)
  • slabá sociálna komunikácia, pasivita v kolektíve
  • oslabené motorické zručnosti (neobratnosť, problémy s koordináciou pohybov, rovnováhou a priestorovou orientáciou, ťažkosti so sebaobsluhou a pod.)
  • zvýšená alebo znížená citlivosť na zmyslové vnemy
  • výkyvy nálad, frustrácia

 
V takom prípade môžete rodičom odporučiť návštevu odborníka – klinického logopéda, ktorý v tandeme s ďalšími špecialistami stanoví diagnózu. Vývojová dysfázia sa niekedy prejavuje podobne ako porucha autistického spektra. Dieťa s dysfáziou však máva lepšie sociálne správanie a snaží sa s ostatnými komunikovať aspoň gestami alebo zvukmi.
 
Po stanovení správnej diagnózy je dôležité, aby fungovala efektívna spolupráca medzi rodičmi, škôlkou a odborníkmi, tz. klinickým logopédom, popr. klinickým psychológom. Rodičia by s vami ideálne mali zdieľať vystavené správy, aby ste si urobili lepšiu predstavu, ako s dieťaťom v škôlke individuálne pracovať z pozície učiteľa alebo asistenta pedagóga.
 

Ako pracovať s deťmi s vývojovou dysfáziou

  • Očný kontakt:
    Venujte dieťaťu plnú pozornosť. Znížte sa na úroveň jeho očí a nadviažte očný kontakt.
  •  

  • Prispôsobte komunikáciu:
    Hovorte pomalšie, zreteľne artikulujte, zredukujte obsah na to podstatné a slová sprevádzajte mimikou a gestami. V komunikácii s deťmi s dysfáziou skrátka platia podobné pravidlá ako u detí s odlišným materinským jazykom.
  •  


TIP: Preštudujte komunikačné stratégie z knihy Kateřiny Horňákové Jak mluvit s dětmi od narození do tří let,
ktoré sú vhodné aj pre staršie nehovoriace deti.


 

  • Využite vizualizáciu:
    Komunikujte s dieťaťom prostredníctvom obrázkov a piktogramov. Hodiť sa vám budú režimové lišty, obrázkové komunikačné kartičky alebo knižky s piktogramami. Dieťa tak môže obrázkom vyjadriť, čo má na mysli. Alebo z obrázkov pochopia, čo znamenajú jednotlivé slová vo vete, ktoré mu predtým splývali dohromady.
  •  

  • Zaveďte zážitkový denník:
    Dajte dieťaťu denník, do ktorého bude spolu s vami aj s rodičmi kresliť a zapisovať, čo robilo v škôlke alebo doma. Keď bude chcieť o svojich zážitkoch rozprávať, môžete sa oprieť o záznamy v denníku, aby ste dieťaťu dobre porozumeli.
  •  

  • Sledujte záujem:
    Keď si všimnete, že dieťa niečo zaujalo, využite to. Hovorte nahlas, čo vidíte, a krátkymi vetami komentujte, čo sa deje. Pokiaľ má dieťa o danú vec záujem, oveľa lepšie si slovnú zásobu zapamätá a možno ju využije v ďalšej komunikácii.
  •  

  • Precvičujte jazyk:
    Rozširujte dieťaťu pasívnu slovnú zásobu Využite na to leporela, obrázkové knižky, básničky a pesničky. Pri jazykových hrách postupne zvyšujte dĺžku a náročnosť inštrukcií.
  •  

  • Počkajte:
    Ak chcete, aby dieťa odpovedalo na otázku alebo vyjadrilo svoju myšlienku, nezabudnite mu dať dostatok času na jej sformulovanie. V duchu napočítajte aspoň do desať, než sa obrátite na niekoho iného.
  •  

  • Pozitívne motivujte:
    Chváľte dieťa za drobné úspechy a motivujte ho k ďalšej práci. Dajte mu tiež možnosť vyniknúť v inej oblasti než verbálne. Naopak nepoukazujte na jeho nedostatky a neporovnávajte ho s rovesníkmi.
  •  

  • Rozvíjajte ďalšie oblasti:
    Dieťa s dysfáziou má obvykle oslabené aj zrakovésluchové rozlišovanie,, hrubú aj jemnú motoriku alebo zmyslové vnímanie. Podporte ho preto v komplexnom rozvoji všetkých týchto oblastí.

 
Náprava vývojovej dysfázie je beh na dlhú trať. Obrňte sa preto trpezlivosťou. Bude sa zdať, že vaša práca neprináša žiadne výsledky. A potom zrazu dieťa poskočí o veľký kus dopredu. Tento náhly pokrok vám dodá motiváciu pokračovať. Hlavne nestrácajte empatiu a chuť pomáhať. Všetko ostatné sa postupne poddá.
 
 

26. 11. 2024 | Martina Zatloukalová

Odporúčame

<strong>Veľká noc v materskej škole:<br/> Tipy na aktivity</strong>
Veľká noc v materskej škole:
Tipy na aktivity
Aktivity Sviatky

12. 03. 2025 | Martina Zatloukalová

Oslávte s deťmi príchod jari! Zozbierali sme tipy na tie najlepšie veľkonočné aktivity, s ktorými bude Veľká noc vo vašej škôlke nezabudnuteľným zážitkom. Detail článku »

<strong>15 tipov na vianočné posedenie <br/>v škôlke</strong>
15 tipov na vianočné posedenie
v škôlke
Aktivity Sviatky

19. 11. 2024 | Martina Zatloukalová

Ste už teraz v strese kvôli vianočnej besiedke? Usporiadajte namiesto nej pohodové posedenie s rodičmi. Môžete ochutnávať pečivo, zaspievať si koledy alebo spoločne tvoriť. Máme pre vás 15 tipov, ako na to. Detail článku »

<strong>Ako sa v škôlke starať <br/>o svoje osobné hranice</strong>
Ako sa v škôlke starať
o svoje osobné hranice
Psychológia

17. 12. 2024 | Martina Zatloukalová

Tiež sa držíte vety „Keď môžem, pomôžem“? Lenže čo keď už je toho na vás veľa? Zistite, ako sa nenechať zahltiť. Naučte sa starať o svoje osobné hranice. Detail článku »

Čo hovoria škôlky,
ktoré používajú Twigsee?

Kristýna Petráčková

Twigsee mi každodenne uľahčuje riadenie škôlky a s tým spojenú administratívu, ktorej je požehnane. Ľahko som zaučila všetkých našich pedagógov, ktorí si ju spolu s rodičmi využívajú na maximum. Team Twigsee je pohotový, a reagujú na všetky naše podnety. Ďakujeme a prajeme veľa ďalších spokojných škôlok a škôl! :)

Kristýna Petráčková
Riaditeľka
Zuzana Vacíková

Twigsee nás zaujala hneď od prezentácie vďaka ponúkanému rozsahu funkcií. Nešlo o systém, ktorý by nám riešil iba docházku alebo len matriku. Ponúkal nám možnosť mať tzv. všetko pod jednou strechou. Ako čerešnička na torte je možnosť posielať rodičom príspevky o tom, ako sa ich deti v škôlke v daný deň majú. Aplikáciu si rodičia obľúbili veľmi rýchlo. U pedagógov spočiatku prevažovala skôr obava, či im tým vedenie škôlky nechce pridávať opäť prácu naviac. Čoskoro ale zistili, že písanie príspevkov rodičom im robí radosť a tiež konečne majú prehľad o dochádzke detí aktuálne na každý deň. Twigsee zvláda snáď celú agendu potrebnú v škôlke okrem účtovníctva. Lesná materská škola skriatkovia Rozprávky, z.s., Zvole

Zuzana Vacíková
Zástupca riaditeľa
Michelle Specht

Skvelá zákaznícka podpora! Akémukoľvek problému sa dostane okamžitej pozornosti a aj obchodní zástupcovia sú veľmi ochotní pomôcť.

Michelle Specht
Riaditeľka

Už máte účet?Prihlásiť sa

Kontakt

povinné polia *