Přespočetné hodiny, dovolená a studijní volno. Máte v tom jasno?
Musím nepřímou pedagogickou činnost vykonávat na pracovišti? Jaký je rozdíl mezi přespočetnými a přesčasovými hodinami? Co se stane s nevyčerpanými dny dovolené? Proč studijní volno někde dostávají a jinde ne? Mám nárok na placené volno při zvyšování kvalifikace?
Odpovědi na tyto časté otázky jsme pro vás hledali v zákoníku práce a v zákonu č. 563/2004 Sb., o pedagogických pracovnících.
Zákon mluví jasně
Pracovní doba
Pracovní doba pedagogických pracovníků (pedagog, asistent pedagoga) se dělí na přímou a nepřímou pedagogickou činnost. Během přímé pedagogické činnosti pracujete s dětmi nebo na ně dohlížíte – i když si hrají na školní zahradě nebo když po obědě spí. Během nepřímé pedagogické činnosti se připravujete na přímou činnost, vedete dokumentaci, spolupracujete s kolegy, chodíte na porady, komunikujete s rodiči nebo se dále vzděláváte.
Nepřímou pedagogickou činnost nemusíte vykonávat na pracovišti. V tomto případě si sami určujete, kdy a kde se jí budete věnovat. Výjimkou je třeba porada nebo jiný případ, který stanoví zaměstnavatel v souladu se zákoníkem práce.
Při plném úvazku v MŠ zřízené MŠMT, krajem nebo obcí je rozsah přímé pedagogické činnosti pro pedagogy 31 hodin a pro asistenty 32-36 hodin týdně, nepřímé pak pro pedagogy 9 hodin a pro asistenty 4-8 hodin týdně. Při zkráceném úvazku se krátí přímá i nepřímá pedagogická činnost.
U soukromých nebo církevních školek zapsaných v rejstříku školských zařízení určuje rozsah přímé a nepřímé pedagogické činnosti ředitel školy. U nepedagogických pracovníků (školní asistent, chůva) k tomuto dělení nedochází.
Přespočetné hodiny
Pokud zaskakujete za nemocnou kolegyni a strávíte víc času u dětí, počítají se vám přespočetné hodiny. Zaměstnavatel vám může nařídit až 4 hodiny přímé pedagogické práce týdně navíc, které nemůžete odmítnout. Další záleží na dohodě.
TIP: Pokud jste zaměstnáni na zkrácený úvazek, zaměstnavatel vám přímou pedagogickou činnost
nad rámec vašeho úvazku nemůže nařídit.
Přespočetné hodiny vykonáváte v rámci stanovené pracovní doby (40 hodin týdně) a zkracují vám čas určený k nepřímé pedagogické činnosti.
Za přespočetné hodiny vám správně přísluší příplatek ve výši dvojnásobku průměrného hodinového výdělku, vyplacený v nejbližší výplatě. V mnoha školkách je ale ustálenou praxí vybírat si za přespočetné hodiny náhradní volno. Pokud se vám to nelíbí, braňte se. Předložte řediteli svůj písemný nesouhlas. Pokud nezareaguje, oslovte Inspektorát práce.
Přesčas
Přesčas je práce, kterou vám zaměstnavatel zadal nad rámec stanovené pracovní doby (40 hodin týdně), třeba nějaké víkendové školení. Za práci přesčas máte nárok na placené náhradní volno, nebo příplatek 25 % průměrného hodinového výdělku.
Dovolená
Pedagogičtí pracovníci mají 8 týdnů dovolené ročně. Čerpání dovolené určuje zaměstnavatel podle písemného plánu tak, abyste veškerou dovolenou vyčerpali v daném kalendářním roce. Na termínu se můžete se zaměstnavatelem dohodnout, vašemu přání ale nemusí vyhovět.
Pokud nestihnete vyčerpat všechny dny dovolené, převedou se vám do dalšího roku. O převod však musíte zažádat písemně. Zaměstnavatel určuje termín čerpání „staré“ dovolené do 30. června následujícího roku. Pokud to do tohoto data nestihne, můžete dovolenou vyčerpat dle vlastního rozhodnutí až do konce kalendářního roku.
TIP: Jestliže vám končí pracovní poměr a nastřádané dny dovolené nestíháte vybrat,
zaměstnavatel vám ji proplatí.
Studijní volno
Pedagogičtí pracovníci z veřejných MŠ se dále mohou vzdělávat formou samostudia, na které je vyhrazeno 12 dní placeného studijního volna. Jestliže máte zkrácený úvazek nebo nastoupíte do pracovního poměru jen na část školního roku, adekvátně se zkrátí i počet dnů studijního volna.
Studijní volno je nenároková složka, kterou uděluje ředitel školy podle vlastního uvážení. Můžete dostat plný počet, nebo taky nic. Nevyčerpané studijní volno se do dalšího roku nepřevádí.
Pokud už studijní volno dostanete, nejste povinni psát elaboráty o tom, čemu jste se v této době v rámci prohlubování kvalifikace věnovali. Jinými slovy, ředitel MŠ po vás nemůže požadovat žádné referáty o knihách, výpisky ze školení ani jiné domácí úkoly.
Placené volno
Zákoník práce přesně popisuje situace, kdy máte nárok na pracovní volno s náhradou mzdy. Jednou z nich je i zvyšování kvalifikace, pokud je v souladu s potřebou zaměstnavatele. To znamená, pokud jste se do studia pustili, abyste splnili předpoklady stanovené právními předpisy nebo nezbytné požadavky pro řádný výkon práce.
V tom případě máte nárok na placené volno:
- k účasti na vyučování,
- 2 pracovní dny na přípravu a vykonání každé zkoušky na VŠ nebo VOŠ,
- 5 pracovních dnů na přípravu a vykonání závěrečné nebo maturitní zkoušky,
- 10 pracovních dnů na vypracování a obhajobu absolventské práce, bakalářské práce, diplomové práce, disertační práce nebo písemné práce k zakončení studia v programu celoživotního vzdělávání,
- 40 pracovních dnů na přípravu a vykonání státní závěrečné zkoušky.
Jak to chodí u vás ve školce? Proplácí vám zaměstnavatel přespočetné hodiny? Stíháte vybírat dovolenou? Dostáváte studijní volno? Podělte se s námi o vaši zkušenost na sociálních sítích.
7. 1. 2025 | Martina Zatloukalová