Jak si poradit s náročnou třídou
Pracovat se třídou plnou rarášků je vyčerpávající. Máme pro vás několik užitečných tipů, které děti zklidní a vám ušetří pár šedivých vlasů.
Někdy se děti ve třídě sejdou tak, že je pořádně náročné je zvládnout. Vyplazují na sebe jazyk, provokují se, hádají se, křičí na sebe, nadávají si, perou se. Neposlouchají a nabízené aktivity je nezajímají. A vy už si s nimi nevíte rady. Máte pocit, že jste všechno vyzkoušeli a nic nezabírá.
Máte letos taky takovou třídu?
V tom případě posíláme hodně energie, abyste to nevzdávali.
A taky pár užitečných tipů, které by mohly pomoci.
1. Přijměte klučičí přirozenost
Možná máte náročnou třídu, protože je v ní hodně kluků. Pod vlivem testosteronu jsou kluci dravější, zkouší svoji sílu a snaží se prosadit. Zároveň se v nich perou emoce a instinkty. Podněty snáze vyhodnotí jako ohrožující a automaticky se brání útokem. Je to jejich přirozenost. Zkuste ji přijmout a pracovat s ní.
2. Unavte je
Až se ráno všichni sejdou, vyrazte ven na čerstvý vzduch. Oběhněte školku, zacvičte si nebo si zahrajte pohybové hry. Při fyzické aktivitě se děti vyřádí, takže už nebudou mít takovou potřebu vymýšlet lumpárny. Pokud je to možné, můžete venku zůstat i na ranní komunitní kruh nebo řízenou činnost.
3. Držte hranice
Nastavte hranice a buďte pevní v jejich dodržování. Jasná pravidla dětem pomohou zorientovat se v situacích, porozumět vztahům a postupně se socializovat. Pro některé to možná bude poprvé, co se budou muset pohybovat v rámci stanovených mantinelů.
4. Komunikujte efektivně
Když se děti na něco soustředí, dokážou odfiltrovat všechny rušivé vjemy. Takže pokud máte pocit, že vás neposlouchají, navažte kontakt. Dotkněte se jejich ramene, dřepněte si k nim a podívejte se jim do očí.
Pokud zrovna prožívají emoce, buďte u nich a jen uznejte jejich pocity. Teprve až se uklidní, můžete začít něco vysvětlovat. Mluvte klidně a věcně; příkazy a výčitky by vyvolaly jen další obrannou reakci. Další tipy najdete v článku Jak efektivně komunikovat s dětmi.
5. Udělejte z dětí své pomocníky
Podělte se s nimi o část odpovědnosti a nechte je, ať si zkusí roli učitele. Zeptejte se jich, jaká témata je zajímají, a plánujte školkový program společně. Anebo jim dejte za úkol pomáhat ostatním, případně si vzít na starost nějakou aktivitu. Budou se cítit důležitě a budou ochotněji spolupracovat.
6. Věnujte jim pozornost
Vaše pozornost je pro děti důležitá. Možná si jich rodiče doma tolik nevšímají, a tak se snaží přitáhnout zájem dospělých za každou cenu. Klidně i zlobením. Zkuste se zeptat, co by potřebovali. Třeba chtějí jen obejmout a ujistit, že je máte rádi.
7. Buďte k sobě laskaví
Máte to těžké. Tak si to ještě neztěžujte perfekcionismem, přehnanými očekáváními nebo sebeobviňováním. Myslete taky na svou pohodu. Pokud budete vědomě pečovat o své potřeby, dokážete pak s neklidnými dětmi lépe pracovat.
8. Nebuďte na to sami
Váš vztah s kolegyní se odráží na atmosféře ve třídě. Držte proto při sobě a vzájemně se podporujte. Na náročné okamžiky tak nebudete sami. Pokud by to nestačilo, nestyďte se požádat o radu vedení, supervizora nebo pedagogicko-psychologickou poradnu. Různé formy kolegiálního sdílení najdete v článku Jak kultivovat pracovní prostředí ve školkách.
Máte zkušenost s náročnou třídou? Podělte se s námi na sociálních sítích o tipy, co na děti zabralo.
14. 1. 2025 | Martina Zatloukalová