Lateralita předškolních dětí:
pravák nebo levák?
V předškolním věku mají děti dostatečně rozvinutou jemnou motoriku na to, aby začalo být zřejmé, jestli budou leváci nebo praváci. Ne vždy je to však jednoduché poznat.
Co je lateralita, jak se vyvíjí, dělí a diagnostikuje?
Je leváctví handicapem?
Jak poznáte zkříženou lateralitu?
Při nástupu do školy by měla být lateralita výrazná.
Dívka na obrázku bude pravděpodobně pravák.
Co je lateralita
Lateralita ( z lat. latus, lateris, n. – strana, bok) znamená v širším smyslu pravou a levou stranu. V užším významu se tento pojem používá pro preferenci končetiny nebo smyslového orgánu (ruky, nohy, oka, ucha) a v tom nejužším pro označení dominantní ruky, tedy praváctví nebo leváctví. Do češtiny by se lateralita přeložila jako strannost, avšak česká verze tohoto pojmu se nepoužívá. Lateralita se projevuje tak, že člověk dává přednost jednomu z dvojice orgánů při zvlášť jemných úkolech. Když mu záleží na výsledku, a potřebuje tedy pracovat co nejpřesněji, nejrychleji a s nejmenší únavou.
Jelikož laterální vyhranění souvisí se specializací mozkových hemisfér, je lateralita jeden z nejspecifičtějších charakteristických znaků člověka. V mozku jsou lateralizované vývojově nejmladší centra – motorika ruky a řeč. Příslušná centra pro tyto funkce jsou umístěna v těsné blízkosti. Centra řeči jsou umístěna u 90 % praváků a 70 % leváků v levé hemisféře.
Vývoj laterality
Obecně se lateralita dělí na tvarovou a funkční.
-
- Tvarová lateralita označuje fakt, že končetiny, trup ani hlava s obličejem nejsou zcela symetrické, tedy mají odlišný tvar
- Funkční lateralita znamená preferenci jednoho z dvojice orgánů pro vykonávání činnosti. Čím náročnější práci část těla vykonává, tím větší rozdíl v lateralitě. Nejpatrnější je právě u rukou, proto lidi rozdělujeme na leváky a praváky.
Funkční lateralita rukou se neprojevuje hned od narození, a je výsledkem individuálního vývoje. Vývoj laterality můžeme u dítěte sledovat asi od 1 roku, jelikož přímo souvisí se strukturací řečového centra v pravé či levé mozkové hemisféře. Předpoklady pro lateralitu však vrozené jsou. Už v matčině lůně preferuje plod jeden paleček na cucání. Preferovaná ruka v prenatálním období koreluje s dominantní rukou v dospívání. Leváctví je částečně dědičné. Proto se při určování laterality zjišťuje rodinná anamnéza – zda někdo v rodině je levák.
Do školky nastupují děti s různou mírou ustálení laterality. Velmi vyhranění praváci a leváci zřejmě nebudou pochybovat. Méně vyhranění praváci se pravděpodobně přizpůsobí většině. S dětmi, které se ještě nerozhodly, kterou ruku upřednostní, je třeba jednat citlivě, pomalu, netlačit na ně a dát jim možnost se rozhodnout. Lateralita u dětí předškolního věku může být ještě proměnlivá. Je možné, že některé hodně nevyhraněné děti se rozhodnou až těsně před nástupem do školy. Je výhodné, pokud při nácviku grafomotoriky už dítě ví, kterou ruku preferuje. Ke kvalitnímu nácviku grafomotoriky včetně určení dominantní ruky může dítěti pomoct také povinné předškolní vzdělávání pro děti od 5 let. Poslední rok ve školce se totiž výuka zaměřuje i na tuto problematiku.
Jak se dělí lateralita ruky
Rozlišujeme tři typy laterality.
-
- Praváctví: 89 % populace
- Leváctví: 10 %
- Ambidextrie (tj. nevyhraněná lateralita): 1 %.
Praváctví a leváctví má ještě dva stupně intenzity. Výraznou, vyhraněnou pravorukost a levorukost a méně vyhraněnou pravorukost nebo levorukost.
Podle vztahu laterality ruky a oka rozlišujeme
-
- Lateralita souhlasná (dominance pravé ruky a pravého oka nebo levé ruky a levého oka)
- Lateralita neurčitá (různé varianty vyhraněné a nevyhraněné dominance ruky či oka)
- Lateralita křížená (křížená dominance pravé ruky a levého oka, levé ruky a pravého oka)
Proč, kdy a jak poznat lateralitu u dětí
Důvody pro zjišťování laterality jsou zřejmé. V době, kdy dítě nastoupí do školy, musí mít vyjasněnou lateralitu, aby mohlo začít s nácvikem psaní. Podle dominantní ruky se totiž budou do určité míry lišit psací a výtvarné potřeby, zasedací pořádek, postup psaní na papír a na tabuli. Nejasná lateralita by dítě mátla a nevědělo by, jaké pomůcky zvolit.
K posouzení laterality můžou rodiče i učitelky z mateřské školy použít své pozorování. To je dostačující u většiny dětí. Dominantní je ta ruka, která je aktivnější, obratnější, kterou dítě zvolí jako první při nabídce kreslení, ruka, kterou nabírá polévku, ruka, která vede pohyb např. při šroubování, zatloukání, drží nit při navlékání jehly.
Přestože se posuzování laterality může jevit jako jednoduché, je třeba k němu přistupovat s respektem. V případě, že si rodiče i paní učitelky ze školky nejsou jisté, je vhodné se obrátit na k tomu určená místa, např. na pedagogicko-psychologickou poradnu.
Test laterality
Odborníci kompetentní provádět testy laterality, někdy hovorově nazývané jako testy leváctví, jsou psycholog, psychiatr, klinický logoped a speciální pedagog. Používají k tomu standardizované testy. Pokud mají rodiče zájem o konzultaci a provedení testu, navštíví pedagogicko-psychologickou poradnu. Dále se lateralita testuje při určení školní zralosti při prohlídce u pediatra v 5 a půl letech. Výsledek je zaznamenán do Zdravotního a očkovacího průkazu pro děti a mladistvé, což je jediný úřední záznam o lateralitě. V tomto věku už většina dětí „ví“, kterou ruku má dominantní. Další ověření většinou proběhne při zápisu do školy. Podle zákona však dítě u zápisu nemusí být přítomné (zvlášť v době pandemie se od přítomnosti upustilo), tedy toto ověření nastat nemusí.
Leváctví
Pokud dojdete k závěru, že je dítě levák, není to v dnešní době žádný problém. Paní učitelky vědí, jak levoruké žáky vyučovat a jak jim přizpůsobit podmínky. Neměl by to být problém ani z hlediska budoucího povolání.
Přestože řada nástrojů je přizpůsobena většinové pravoruké populaci, stále více se počítá i s leváky. Zakoupit se dají pro leváky nejen psací potřeby, nůžky, ale i zubařská křesla a další vybavení. Leváci tak dnes zcela běžně vyučují na 1. stupni ZŠ, věnují se medicíně a dalším oborům.
Přeučování leváků
Rozhodně neuvažujte o snaze leváka „přeučit“. S touto praxí se běžně setkávala generace dnešních prarodičů, avšak přeučování leváků bylo zakázáno v ČR v roce 1967. Vzhledem k tomu, jak úzce provázaná jsou centra jemné motoriky rukou a řeči, může snaha o přeučení vyústit v poruchu řeči jako například koktání. Takový případ ilustruje i slavný film Králova řeč, ve kterém britský panovník Jiří VI. překonává svou koktavost údajně způsobenou násilným nucením k používání pravé ruky.
Zkřížená lateralita
Zkřížená lateralita z pedagogicko-psychologického hlediska znamená odlišnou dominanci ruky a oka. Nastává v případě, že dítě má dominantní levou ruku a pravé oko nebo naopak pravou ruku a levé oko. V obou případech můžou u dítěte nastat mírné potíže s učením se číst a psát, jelikož podněty z oka do mozku, následně předávané ruce, musí urazit delší cestu, než je tomu u dětí se shodnou lateralitou, a častěji dochází k chybám. Typickým příznakem u předškoláků je nechuť ke kreslení, problém s napodobováním tvarů, vyhledáváním rozdílů ve tvarech, rozlišením zrcadlově odlišných tvarů. U školáků si všímáme problémů s pravolevou orientací, s písmeny b/d, s/z, která jsou podobná, jen zrcadlově orientovaná. Problémy plynoucí ze zkřížené laterality se dají zmírnit procvičováním zrakového vnímání např. hrou s kostkami, určováním rozdílů, skládáním puzzle.
Vyjasněná lateralita je jedním ze znaků školní zralosti. Je proto důležité věnovat jí v předškolním období pozornost. Rodiče by měli při určení laterality spolupracovat se školkou, případně absolvovat test laterality u odborníka, např. v pedagogicko-psychologické poradně. K dětem je třeba přistupovat citlivě a dát jim prostor zvolit si skutečně tu „šikovnější“ ručičku, aby se dobře vyvíjely, bez ohledu na to, zda budou leváci nebo praváci.
Zdroj:
JURAČKOVÁ, Lenka. Diagnostika laterality u dětí předškolního věku [online]. Olomouc, 2013 [cit. 2021-04-09]. Dostupné z: https://theses.cz/id/c0m235/. Bakalářská práce. Univerzita Palackého v Olomouci, Pedagogická fakulta. Vedoucí práce Mgr. Renata Mlčáková, Ph.D.
ŽÁKOVÁ, Ivana (2019): Lateralita, leváctví a specializované funkční oblasti mozku. Anthropologia integra, 10(2), 51–58. https://doi.org/10.5817/AI2019-2-51
www.levactvi.cz
www.jednoducheuceni.cz
www.novadida.cz
12. 9. 2022 | Lucie Hromádková