7 vychytávek pro nový školní rok
Září už je za dveřmi. Máme pro vás 3 aktivity a 4 digitální nástroje, které vám i dětem zpříjemní vstup do nového školního roku.
Přes léto jste jistě nasbírali spoustu nápadů a už se nemůžete dočkat, až je s dětmi vyzkoušíte u vás ve školce. Ani my jsme nelenili. Pátrali jsme se na internetu, abychom pro vás objevili ty nejlepší vychytávky na nový školní rok. A stojí to za to! Rychle rolujte dolů, ať je můžete začít co nejdřív používat.
7 tipů pro vás
Mluvící portréty
Na začátku září vás čeká vzájemné představování a seznamování s novými kamarády. S dětmi možná vyplníte list do portfolia a nakreslíte autoportrét. Zkuste tuhle klasickou aktivitu oživit pomocí digitálních technologií. Naučte portréty mluvit. Tato aktivita rozpovídá i introvertní děti, které by jinak o sobě před ostatními nic neřekly.
Stáhněte si do chytrého telefonu aplikaci ChatterPix Kids. Vložte do ní fotku obrázku, nakreslete čáru v místě úst a nahrajte 30s vzkaz. Obrázek můžete dozdobit nálepkami nebo rámečkem. Výsledné krátké video si pak společně přehrajte.
V článku 10 nápadů na začátek školního roku najdete spoustu svolávaček,
seznamovacích her i výtvarného tvoření na první týdny ve školce.
Rozpohybované obrázky
Už víte, jak obrázek naučit mluvit. Teď si zahrajte na animátory a zkuste obrázky rozpohybovat. K této aktivitě budete potřebovat kresbu celé postavy.
Na webu Animated Drawings klikněte na tlačítko Get started a potom sem přes tlačítko Upload photo nahrajte fotografii své kresby. Obrázek by měl být nakreslený na bílém papíru, tělo a končetiny kresby by se neměly překrývat. V dalších krocích můžete upravit rozpoznanou oblast obrázku nebo umístění kloubů. Dál se posunete přes tlačítko Next. Nakonec se vygeneruje animace. Můžete vybírat z více než 30 stylů, jak se má kresba pohybovat.
Tipy na další aplikace vhodné do MŠ najdete v článku
Jaké digitální technologie nabídnout dětem ve školce.
Obří omalovánky
Připravte dětem vlastní obří omalovánky, třeba na téma kamarádi ze školky. Při společném vybarvování se učí komunikaci a spolupráci. Hotový plakát navíc použijete jako krásnou výzdobu.
Čtecí kufřík
Nechte knihy ožít prostřednictvím čtecího kufříku. Je to vlastně obyčejný papírový kufr, do kterého schováte nejen knihu, ale i loutky a rekvizity. Orámuje příběh, slouží jako jeviště, navodí atmosféru. A hlavně dětem umožní příběh prožít.
- Do otevřeného víka připevněte tematický obrázek jako pozadí.
- Dno vyložte látkou a napodobte prostředí, ve kterém se příběh odehrává.
- Nezapomeňte ani na hlavní postavy. Mohou to být plyšáci, loutky z vařeček, dřevěné figurky.
Až knihu společně přečtete, nechte dětem kufřík na hraní. Mohou si příběh samy přehrát nebo jeho obsah dále rozvíjet podle vlastní fantazie.
Seznam nejlepších knih pro předškoláky najdete v článku
Jak v dětech probudit lásku ke knihám.
Plyšák na víkend
Jestli tuhle tradici ve školce zatím nemáte, tak ji letos určitě vyzkoušejte. Vyberte putovního plyšáka, kterého si vždy v pátek jedno z dětí odnese s sebou domů a prožije s ním víkend. Společné zážitky pak děti s pomocí rodičů zapisují do deníku. Své vyprávění mohou doplnit kresbami nebo fotografiemi. V pondělí ráno se plyšák vrací do školky, ať si v deníku všichni můžete přečíst novou kapitolu jeho dobrodružství.
Kolo štěstí
S losováním vám pomůže aplikace Wheel of Names. Do kola štěstí vepíšete jména dětí nebo úkoly, které mají plnit. Kliknutím kolo roztočíte a počkáte, až se zastaví na náhodně vybraném políčku. Může to vypadat třeba takhle.
Kolo štěstí snadno přizpůsobíte svým potřebám. Text zadáte do rámečku vpravo; z jednoho řádku se vytvoří jedno políčko. Na záložce Customize můžete případně změnit barevnou paletu, doplnit obrázek do středu, přepsat text po vylosování atd. Hotové kolo štěstí můžete přes odkaz sdílet s ostatními.
Měřič hluku
Pro klidové aktivity se vám bude hodit aplikace Bouncy Balls, kterou můžete promítat na interaktivní tabuli. Hopsající míčky dětem okamžitě poskytnou vizuální zpětnou vazbu, že je potřeba trochu se ztišit.
Na webu Bouncy Balls klikněte na tlačítko Start bouncing. Vpravo nahoře povolte používání mikrofonu, který sleduje úroveň hluku ve třídě. Když je ticho, míčky klidně leží. Čím větší hluk, tím víc míčky skáčou po obrazovce. V menu po pravé straně můžete měnit vzhled míčků, jejich počet, citlivost mikrofonu nebo varovný zvuk, který se ozve při velkém randálu.
Jaké novinky se v tomto školním roce chystáte vyzkoušet vy?
Podělte se o ně na našich sociálních sítích a inspirujte ostatní.
27. 8. 2024 | Martina Zatloukalová