Aby se děti v létě nepřehřály – prevence a první pomoc
Léto je tady a s ním i vedro k padnutí. Jak to udělat, abyste takové počasí s dětmi ve školce ve zdraví přežili? A jak si poradit s přehřátým dětským tělíčkem?
K přehřátí lidského organismu může dojít dlouhodobým pobytem na slunci nebo v horkém prostředí, nedostatečným pitným režimem a zvýšenou fyzickou aktivitou. Aby se dětem ve vaší třídě obloukem vyhnulo, dbejte na následující preventivní opatření.
Prevence přehřátí
-
Tekutiny
Voda je základ. V zápalu hry si na ni ale děti obvykle vůbec nevzpomenou. Během horkých letních dní je proto hlídejte a často jim připomínejte, aby se šly napít. Džbán nebo nápojový zásobník s kohoutkem postavte na dostupné místo, aby si každý mohl kdykoli dolít. Pokud máte na školní zahradě záhon s bylinkami či ovocem, připravte společně ochucenou vodu. Hrajte si na restauraci nebo studánku se zázračnou živou vodou.
-
Oblečení a ochrana proti slunci
Některé děti mohou mít se změnou sezónního šatníku problém. Povídejte si ve třídě o počasí a oblékání. V letních vedrech se hodí lehké, vzdušné oblečení světlé barvy. Při pobytu venku je nezbytná pokrývka hlavy. Dohodněte se s rodiči, jak to udělat s opalovacím krémem. Pokud zůstane mazání na vás, nezapomeňte na nos, uši a nárty. Když si děti postaví hlavu, zkuste z toho udělat legraci. Třeba že dětem místo nosu narostl sloní chobot a že je potřeba ho namazat, aby hezky troubil.
-
Pobyt ve stínu
Mezi 11. a 15. hodinou je sluneční záření nejintenzivnější. V tuto dobu se tedy s dětmi přesuňte do stínu, abyste se chránili před škodlivých UV zářením. Pokud nemáte na školní zahradě vzrostlé stromy, zajistěte stín pomocí slunečníků a slunečních plachet. Pro jistotu také pravidelně kontrolujte, jestli se venkovní plochy a herní vybavení na slunci příliš nerozpálily.
-
Vodní hry
V horkých dnech vynechejte intenzivní pohyb. Volte raději hry s vodou, které děti milují a příjemně se u nich ochladí. Naplňte vodní balónky. Připravte vodní senzorickou stanici. Roztáhněte hadici a připojte na ni zahradní zavlažovač s postřikovačem.
Všechno potřebné o senzorických boxech a stanicích najdete v článku
Proč do dětských her zapojit všechny smysly.
Příznaky přehřátí
Někdy se ani při nejlepší snaze nepodaří přehřátí zabránit. Pak je jedno, jestli dítě postihl úžeh (přehřátí na slunci), nebo úpal (celkové přehřátí organismu v horkém prostředí).
Oba stavy se projevují víceméně podobně:
- únavou a malátností,
- suchou, zarudlou kůží,
- bolestí hlavy, závratí, dezorientací,
- nevolností až zvracením,
- zvýšenou teplotou či horečkou.
První pomoc při přehřátí
Pokud u dítěte pozorujete jeden nebo více příznaků přehřátí, nečekejte a jednejte.
Na úžeh i úpal platí stejná první pomoc:
- Přesuňte dítě do stínu, nebo lépe do chladné a větrané místnosti.
- Ochlazujte dítě průvanem, přikládáním studených obkladů nebo vlažnou sprchou.
- Podávejte dítěti tekutiny. Vhodnější jsou minerálky a mírně slazené nápoje. Použijte rehydratační roztok, pokud ho máte k dispozici.
- Ošetřete dítěti případné popáleniny od slunce k tomu určenými přípravky.
- Sledujte stav dítěte. Pokud se nelepší nebo se zhoršuje, volejte 155.
I v horkém létě se ve školce můžete mít báječně.
Základ je stín a voda. Hodně vody. Na pití i na hraní.
Pokud to nebude stačit a někomu se přece jen udělá špatně z přehřátí, teď už si s tím poradíte.
29. 6. 2023 | Martina Zatloukalová