Advent ve školce: Tipy na aktivity
Zase je tu ta nejkrásnější část roku. Nechte se inspirovat dnešním článkem a užijte si ve školce kouzelnou předvánoční atmosféru. Děti budou nadšené a vy zatoužíte být opět malí.
V zimním čase, kdy jsou dny nejkratší, musí každý z nás hledat světlo uvnitř sebe, aby si mohl posvítit na cestu a prozářit svět ostatním. Inspirujte se proto zvykem waldorfských škol a nalaďte se na vánoční období adventní spirálou.
Adventní spirála
Ve třídě nebo na školní zahradě vyskládejte velkou spirálu z chvojí a ozdobte ji přírodninami. Když se setmí, pusťte klidnou vánoční hudbu a přiveďte ke spirále děti. Tam už na ně čeká anděl, který projde do středu spirály a umístí sem andělské světlo. Potom postupně doprovází každé dítě spirálou k velkému světlu, kde rozsvítí malý svícínek a vrací se zpět. Děti si svícínky odnáší na svá místa v kruhu kolem spirály. S přibývajícími světýlky tma ustupuje.
Ani v zimě nezapomínejte na pohyb venku. Odpíchněte se od rad
v článku Jak na venkovní výukové aktivity pro předškolní děti.
Adventní kalendář
Připravte adventní kalendář, který se stane ozdobou třídy. Inspiraci najdete třeba na našem Pinterestu. Pokud nemá být překvapením, zapojte do jeho výroby děti. Potom jej už sami naplňte hádankami, úkoly, pracovními listy, omalovánkami, v menší míře případně dobrotami nebo drobnými dárečky.
TIP: Kdo nestíhá, může místo adventního kalendáře připravit adventní krabičku. Malou papírovou nebo plechovou krabičku stačí ozdobit a každý den do ní vložit nový úkol.
Adventní čtení
Vysvětlete dětem, že advent je časem zklidnění a radostného očekávání Vánoc. Podrobné informace o nejrůznějších adventních tradicích čerpejte třeba v knihách Adventní čas nebo Vánoce od Dagmar Šottnerové.
Pro společné čtení sáhněte po knížce, která dětem představí adventní obyčeje, tradice a legendy. Nebo po takové, která jim vysvětlí, že Vánoce nejsou jen o rozbalování dárků, ale hlavně o naději a lásce.
-
- Jiří Kahoun: Chumelení
- Andrea Popprová: Čekání na Vánoce
- Zbyněk Malinský: Vánoční pohádky
- Zuzana Pospíšilová: Vánoční hvězda a splněná přání
- Zuzana Pospíšilová: Vánoční hvězda a splněná přání
Advent je krásný, ale taky vyčerpávající. Jestli už teď víte, že jste si toho naplánovali příliš,
prostudujte si preventivně článek Jak ve školce nevypustit duši.
Dobré skutky
O Vánocích víc než kdy jindy myslíme na druhé. Ukažte dětem v praxi sílu úsměvu, laskavého slova a dobrého činu. Jednoduše můžete:
-
- odnést kaštany z podzimního tvoření zvířátkům,
- sestavit ptačí krmítko a sypat ptáčkům,
- uklidit okolí školky,
- vyrobit přání pro seniory v obci,
- navštívit domov seniorů,
- zapojit se do dobročinné sbírky Krabice od bot.
Pěstujte v dětech vděčnost, laskavost a sounáležitost. Všechno potřebné k tomu najdete
v článku Jak ve školce rozvíjet socioemoční dovednosti.
Mikuláš
V rámci mikulášského týdne dětem dopřejte příležitost vyřádit se jako čerti:
-
- čertovské blekotání v kruhu,
- soutěž v pekelném šklebení,
- řinčení (klíči, řetězem) do rytmu písničky,
- čertí rej na Stravinského skladbu Čertovský tanec,
- kreslení po čertech ošklivé čmáranice, která skončí roztrhaná v pytli.
Samotná návštěva Mikuláše, anděla a čerta je pro malé děti obvykle silným zážitkem. Zvažte proto, jakým způsobem ji ve školce pojmete. Pustíte do třídy celou skupinu, nebo jen Mikuláše s andělem? Odříkají děti básničku po jednom, nebo hromadně? Jak intenzivně můžou čerti strašit? Děti by se v každém případně měly cítit v bezpečí a mít jistotu, že budete jejich ochráncem.
Pokud pro Mikuláše chystáte jmenný seznam, udělejte to formou pozitivního hodnocení. Dejte dohromady konkrétní a stručné ocenění, kterému dítě porozumí a se kterým poroste jeho vnitřní motivace. Soupis prohřešků bývá naopak kontraproduktivní, protože je pro dítě příliš abstraktní a přináší mu pocit strachu a bezmoci.
Vánoční besídka
Jestli jste ve vaší školce na vánoční besídku zvyklí, jen vám už po letech dochází nápady, vyzkoušejte tyto oblíbené náměty:
-
- Rotag: Vánoční pohádka
- Ekolínek: Hurá, zima!
- Ateliér Písnička: Vánoce s písničkou
- Vaření Vánoc Dopředu dejte veliký hrnec a vařečku. Zatímco odříkáváte text, děti postupně chodí přidávat přísady a míchají (např. hvězdičku, co svítí už z dálky, stromeček, co pod ním budou dárky, jmelí, abychom se rádi měli). Nakonec z hrnce společně vytáhnou nápis Veselé Vánoce.
- Živý betlém Seřaďte koledy do pásma, na závěr si schovejte Narodil se Kristus Pán. Rodičům položte na židle zpěvníček koled, ať dětem pomohou se zpěvem. Děti v kostýmech postupně na scéně skládají živý betlém.
Jen dejte pozor, aby přípravy i samotné vystoupení byly pro děti radost, ne dril a stres. Zapojte děti do plánování, vyslechněte si jejich nápady a buďte připraveni změnit svou představu dokonalé besídky. Respektujte způsob, jakým se děti rozhodnou podílet na výsledku. Ne každý si troufne vystupovat před davem dospělých.
Pokud vám klasický formát nevyhovuje, nebojte se pojmout besídku po svém, jako poklidné setkání s rodiči. Součástí posezení může být jedna z následujících aktivit:
-
- ochutnávka cukroví,
- vánoční dílnička,
- zdobení stromečku,
- zpívání koled,
- stezka pro děti a rodiče.
Ať rodiče přiloží ruku k dílu. V článku Proč je důležité zapojit rodiče do předškolního vzdělávání
zjistíte, jak jim nabídnout spolupráci.
Všechny ty adventní aktivity sice stojí spoustu času a práce, ale co by člověk neudělal pro rozzářené dětské oči. Tak ať svítí jako hvězdy!
21. 11. 2023 | Martina Zatloukalová