Chci konzultaci

Den Země ve školce: Tvoření z odpadního materiálu

Blíží se Den Země a to je skvělá příležitost nadchnout děti pro myšlenku upcyklace. Přinášíme 9 kreativních nápadů, jak ve školce využít odpad a vdechnout mu druhý život.

Učitelky ze školky jsou hvězdy upcyklace. Kdo jiný dokáže z odpadního materiálu vytvořit tolik kreativních věcí? Asi vám nemusíme radit, co všechno lze vyrobit z kartonu, plata od vajec nebo roličky od toaletního papíru. (Pokud byste ale přece jen uvítali inspiraci, mrkněte na náš Pinterest.)

pěstování v kartonu od vajec

Místo toho vám dnes chceme představit neotřelé nápady, jak vdechnout druhý život třeba počmáraným papírům nebo rozlámaným voskovkám. Těch je ve školce vždycky dost a dost. Odteď už se vám nebudou hromadit ve výtvarné skříni. Zjistěte, jak na to.

Upcyklace není nikdy dost

1. Papírová modelína

Počmárané papíry natrhejte na malé kousky, dejte do mísy a zalijte vodou. Nechte stát několik hodin, aby se papír rozmočil, a potom rozmixujte ponorným mixérem. Papírovou hmotu dejte do utěrky a vyždímejte z ní většinu vody. Vraťte do mísy, přisypte hladkou mouku a trochu soli. Hněťte a podle potřeby přidávejte mouku nebo vodu, abyste dosáhli požadované konzistence. Usušené výrobky z papírové modelíny můžete pomalovat temperami.

upcyklace - voskovky
upcyklace - panáček
upcyklace - kytička z víček
upcyklace - CD

2. Znovuzrozené voskovky

Malé kousky polámaných voskovek vybalte z papírků. Rozdělte je podle barev do nepřilnavých formiček a dejte do rozehřáté trouby. Až se voskovky rozpustí, vytáhněte formičky z trouby a nechte zcela vychladnout. Používejte jako klasické voskovky.
 

3. DIY pohyblivá očka

Upcyklujte prázdná plastová platíčka od léků. Do každého důlku dejte papírové kolečko, co vypadne z děrovačky. Platíčko podlepte papírem a rozstříhejte na jednotlivá očka.
 

4. Kytička z PET víček

Na dřevěné prkénko položte pečící papír a na něj vyskládejte 7 PET víček do tvaru květiny. Překryjte pečícím papírem a opatrně přiložte rozpálenou žehličku. Chvíli to trvá, než se víčka začnou tavit a stane se z nich placatá kytička.
 

5. Obal na květináč z tetrapacku

Krabici rozstřihněte a vymyjte. Celou ji zmačkejte, potom zase narovnejte a strhněte vrchní potištěnou vrstvu. Horní okraj začistěte dvojitým přehnutím. Výsledkem je nepromokavý pytlík, který můžete dozdobit dle libosti a použít jako obal na květináč nebo stojánek na pastelky.


Rostliny v květináči jsou vám málo a chcete se s dětmi vrhnout na zahradničení?
Inspirujte se článkem Jak zahradničit s dětmi ve školce.


6. Káča ze starého CD

Staré CD pokreslete akrylovými fixami. Do otvoru uprostřed přilepte tavným lepidlem z jedné strany skleněnou kuličku a z druhé strany korkovou zátku. Hotovou káču postavte kuličkou dolů a roztočte.
 

7. Taštička z obalu od přesnídávky

Prázdnému obalu od ovocné přesnídávky odstřihněte horní hranu s víčkem. Důkladně jej vymyjte a nechte vyschnout. Kapsičku pomalujte akrylovými barvami. Až barva uschne, proštípněte na každé straně v horní části kapsičky dírku, kterou protáhnete koženou šňůrku jako popruh a zauzlujete.
 

8. Házecí polštářky z ponožek

Ponožky otočte naruby a na špičce udělejte malý, utažený uzlík. Obraťte nazpátek a naplňte rýží nebo fazolemi. Otvor zauzlujte a případně odstřihněte lem. Můžete začít trénovat házení a chytání.

 

9. Slepička z rukavice

Poztrácené rukavice vycpěte a otvor zašijte. Z palce udělejte hlavu. Přilepte na něj pohyblivé oči a také zobáček a hřebínek z filcu. Ostatní prsty budou tvořit ocas; stáhněte je k sobě bavlnkou v barvě rukavice. Slepičky naaranžujte do krabice vystlané slámou.

upcyklace - papírový motýl
upcyklace - taštička
upcyklace - ponožky
upcyklace-slepička

TIP: Mezi polytechnické činnosti patří i šití, jestli si ale netroufáte dát dětem do ruky jehlu a nit, pomozte si lepidlem. Jako výplňový materiál zrecyklujte zbytky vlny či malé odstřižky filcu a látek.


Nenechte dílnu ve školce zahálet. Pokud potřebujete poradit,
přečtěte si článek Jak co nejlépe využít polytechnický koutek.


Ukažte dětem, jak zábavné je tvořit ze starého nové. Pro naši planetu to bude ten nejkrásnější dárek k narozeninám. Ale určitě nepohrdne ani blátivým dortem, zdobeným květy a kamínky, s klacíky místo svíček.
 
 

20. 3. 2025 | Martina Zatloukalová

Doporučujeme

<strong>Typy předškolních zařízení: <br/>Podle čeho vybírat?</strong>
Typy předškolních zařízení:
Podle čeho vybírat?
Legislativa

11. 04. 2025 | Lucie Hromádková

Existuje celá řada zařízení pro děti předškolního věku a nemusí být jednoduché se v nabídce zorientovat. Co jednotlivé typy školek nabízí a v čem se navzájem liší? Detail článku »

<strong>Jak si poradit s náročnou třídou</strong>
Jak si poradit s náročnou třídou
Pedagogika Psychologie

14. 01. 2025 | Martina Zatloukalová

Pracovat se třídou plnou rarášků je vyčerpávající. Máme pro vás několik užitečných tipů, které děti zklidní a vám ušetří pár šedivých vlasů. Detail článku »

<strong>Jak ve školce pečovat <br/>o své osobní hranice</strong>
Jak ve školce pečovat
o své osobní hranice
Psychologie

17. 12. 2024 | Martina Zatloukalová

Taky se držíte věty „Když můžu, pomůžu“? Jenže co když už je toho na vás moc? Zjistěte, jak se nenechat zahltit. Naučte se pečovat o své osobní hranice. Detail článku »

Co říkají školky,
které používají Twigsee?

Kristýna Petráčková

Twigsee mi každodenně usnadňuje řízení školky a s tím spojenou administrativu, které je požehnaně. Snadno jsem zaučila všechny naše pedagogy, kteří si jí spolu s rodiči užívají na maximum. Team Twigsee je pohotový, a reagují na všechny naše podněty. Děkujeme a přejeme spoustu dalších spokojených školek a škol! :)

Kristýna Petráčková
Ředitelka
Linda Janichová

Aplikaci Twigsee používáme v našich Foxíkových školkách a jeslích již více než rok. Prostřednictvím aplikace sdělujeme rodičům důležité informace. Sdílíme fotky dětí z každodenních činností, využíváme ankety, na které nám rodiče reagují rychleji než při osobním kontaktu. Máme přehled o tom, kolik nám v daný den přijde dětí a můžeme tak plánovat i upravovat program dne. Rodičům se na aplikaci líbí zejména to, že mají okamžité informace o dění ve školce/jeslích, vidí spousty fotek a mohou své dítě během pár kliknutí omluvit na dobu, na kterou potřebují. Aplikace Twigsee reaguje na potřeby našich školek a jeslí, její ovládání je pro učitele, chůvy i rodiče rychlé a snadné. S aplikací Twigsee jdeme zkrátka s dobou.

Linda Janichová
Ředitelka
Zuzana Vacíková

Twigsee nás zaujala hned od prezentace díky nabízenému rozsahu funkcí. Nešlo o systém, který by nám řešil jen docházku nebo jen matriku. Nabízel nám možnost mít tzv. vše pod jednou střechou. Jako třešnička na dortu je možnost zasílat rodičům příspěvky o tom, jak se jejich děti ve školce ten den mají. Aplikaci si rodiče oblíbili velice rychle. U pedagogů z počátku převažovala spíše obava, zda jim tím vedení školky nechce přidávat opět práci navíc. Brzy ale zjistili, že psaní příspěvků rodičům jim dělá radost a také konečně mají přehled o docházce dětí aktuálně na každý den. Twigsee zvládá snad celou agendu potřebnou ve školce kromě účetnictví. Lesní mateřská škola skřítka Pohádky, z.s., Zvole

Zuzana Vacíková
zástupce ředitele

Máte již účet?Přihlásit se

Kontakt

povinná pole *