Den Země ve školce: Tvoření z odpadního materiálu
Učitelky ze školky jsou hvězdy upcyklace. Kdo jiný dokáže z odpadního materiálu vytvořit tolik kreativních věcí? Asi vám nemusíme radit, co všechno lze vyrobit z kartonu, plata od vajec nebo roličky od toaletního papíru. (Pokud byste ale přece jen uvítali inspiraci, mrkněte na náš Pinterest.)
Místo toho vám dnes chceme představit neotřelé nápady, jak vdechnout druhý život třeba počmáraným papírům nebo rozlámaným voskovkám. Těch je ve školce vždycky dost a dost. Odteď už se vám nebudou hromadit ve výtvarné skříni. Zjistěte, jak na to.
Upcyklace není nikdy dost
1. Papírová modelína
Počmárané papíry natrhejte na malé kousky, dejte do mísy a zalijte vodou. Nechte stát několik hodin, aby se papír rozmočil, a potom rozmixujte ponorným mixérem. Papírovou hmotu dejte do utěrky a vyždímejte z ní většinu vody. Vraťte do mísy, přisypte hladkou mouku a trochu soli. Hněťte a podle potřeby přidávejte mouku nebo vodu, abyste dosáhli požadované konzistence. Usušené výrobky z papírové modelíny můžete pomalovat temperami.
2. Znovuzrozené voskovky
Malé kousky polámaných voskovek vybalte z papírků. Rozdělte je podle barev do nepřilnavých formiček a dejte do rozehřáté trouby. Až se voskovky rozpustí, vytáhněte formičky z trouby a nechte zcela vychladnout. Používejte jako klasické voskovky.
3. Vodovky ze zaschlé barvy
Zužitkujte staré výtvarné potřeby a vyrobte si vlastní vodové barvy. Zaschlou temperu seškrábněte z palety a rozpusťte ve vodě. Obarvenou vodu použijte k malování štětcem, kapání kapátkem nebo stříkání rozprašovačem.
4. DIY pohyblivá očka
Upcyklujte prázdná plastová platíčka od léků. Do každého důlku dejte papírové kolečko, co vypadne z děrovačky. Platíčko podlepte papírem a rozstříhejte na jednotlivá očka.
5. Postavičky ze vzduchových polštářků
Znáte takové ty nafouknuté pytlíčky, co se dávají do balíků se zbožím a po rozbalení se obyčejně hned vyhazují? Pokreslete je permanentním fixem a máte motýla, rybu, Červenou karkulku, prostě co vás jen napadne.
6. Obal na květináč z tetrapacku
Tohle jste s kartonem od mléka možná ještě nezkoušeli. Krabici rozstřihněte a vymyjte. Celou ji zmačkejte, potom zase narovnejte a strhněte vrchní potištěnou vrstvu. Horní okraj začistěte dvojitým přehnutím. Výsledkem je nepromokavý pytlík, který můžete dozdobit dle libosti a použít jako obal na květináč nebo stojánek na pastelky.
Rostliny v květináči jsou vám málo a chcete se s dětmi vrhnout na zahradničení?
Inspirujte se článkem Jak zahradničit s dětmi ve školce.
7. Házecí polštářky z ponožek
Trénujte házení a chytání s házecími polštářky. Ponožky otočte naruby a na špičce udělejte malý, utažený uzlík. Obraťte nazpátek a naplňte rýží nebo fazolemi. Otvor zauzlujte a případně odstřihněte lem.
8. Hračky pro pejsky z punčoch
Navštivte útulek pro zvířata a doneste pejskům vlastnoručně vyrobené hračky. Opuštěné punčochy rozstřihněte napůl. Nejjednodušší je udělat po celé délce nohavice několik uzlů. Doprostřed nohavice můžete také schovat tenisový míček nebo prázdnou plastovou láhev s víčkem.
9. Slepička z rukavice
Vyrobte nápaditou dekoraci k tématu zvířata ze statku. Poztrácené rukavice vycpěte a otvor zašijte. Z palce udělejte hlavu. Přilepte na něj pohyblivé oči a také zobáček a hřebínek z filcu. Ostatní prsty budou tvořit ocas; stáhněte je k sobě bavlnkou v barvě rukavice. Slepičky naaranžujte do krabice vystlané slámou.
TIP: Mezi polytechnické činnosti patří i šití, jestli si ale netroufáte dát dětem do ruky jehlu a nit, pomozte si lepidlem. Jako výplňový materiál zrecyklujte zbytky vlny či malé odstřižky filcu a látek.
Nenechte dílnu ve školce zahálet. Pokud potřebujete poradit,
přečtěte si článek Jak co nejlépe využít polytechnický koutek.
Ukažte dětem, jak zábavné je tvořit ze starého nové. Pro naši planetu to bude ten nejkrásnější dárek k narozeninám. Ale určitě nepohrdne ani blátivým dortem, zdobeným květy a kamínky, s klacíky místo svíček.
9. 4. 2024 | Martina Zatloukalová