Chci konzultaci

Grafomotorika: Jak se vyvíjí a jak s ní pomoct předškolákovi

Pro někoho je psaní přirozené jako dýchání, někomu činí potíže i v dospělosti. Vývoj grafomotoriky začíná už od miminka. Existují ale milníky, které jsou pro úspěšné zvládnutí psaní a celého dalšího studia zásadní.

Co je potřeba sledovat a kdy dítěti pomoct?
Zvládne všechno paní učitelka ve školce?
Víte, jak vypadá správný úchop a proč je důležité grafomotoriku trénovat?

procvičování grafomotoriky width=

Od narození dítěte musí rodiče a další pečující osoby sledovat správný motorický (pohybový) vývoj dítěte. Případné nedostatky se mohou projevit v grafomotorice, což je soubor činností vedoucích k písemnému projevu. Je to jednoduše řečeno pohyb ruky, který je prováděn s cílem vytvořit stopu, tedy malování, psaní a čmárání. Dobrá grafomotorika je základním předpokladem školního úspěchu, proto by se měla nejen v předškolním roce trénovat.

Milníky v grafomotorickém vývoji

  • První záměrné pokusy o zanechání stopy se objevují u dětí kolem 18–24 měsíců. Ještě než dítě vezme tužku poprvé do ruky, pravděpodobně něco „namaluje“ prstem nebo lžičkou do omáčky. I proto je důležité, aby děti dostaly příležitost se samy krmit. Stejně jako se rozvíjí pohyby dítěte, mění se i úchop tužky, který kopíruje historický vývoj člověka a jeho úchop nástrojů. Nejprve dítě provádí izolované pohyby, maluje jen čáry a tužku drží v dlani s palcem nahoru nebo dolů.
  • Mezi 2. a 3. rokem začínají být pohyby koordinovanější a objevují se kulaté i hranaté obrazce. Tužku dítě drží v hrstičkovém úchopu, který připomíná držení pazourku. Je vhodné, aby psací náčiní bylo tlusté a krátké, a tedy se s ním dítěti dobře manipulovalo. Takové jsou např. voskovky, dětské fixy a speciální pastelky.
  • Ve 3 – 4,5 letech bude mít dítě plynulejší kresbu čar a začne vybarvovat. V tomto období se už mohou objevit nesprávné úchopy a je potřeba je opravovat na špetkový úchop, aby nedošlo k jejich fixaci.
grafomotorika, úchop tužky, jak držet tužku, školní zralost, twigsee Malým dětem kolem 3 let věku se nejlépe drží v ruce krátké a tlusté psací potřeby, např. voskovky. (Foto: Pixabay.com)
špetkový úchop, úchop tužky, správný úchop, jak držet tužku, grafomotorika, twigsee Špetkový úchop je nejefektivnější úchop tužky z hlediska pohybu ruky.
  • Kolem 4,5 – 5 let, kdy děti s oblibou malují tzv. hlavonožce a jejich výtvory začínají být rozpoznatelné, by se měl špetkový úchop stabilizovat. Měly by se napravit nesprávné úchopy tak, aby před nástupem do školy byl správný úchop už zafixován. Předškolák by měl umět namalovat postavu včetně detailů, což si ověřuje praktický lékař pro děti a dorost při prohlídce v 5 letech jako součást ověření školní zralosti.

 

Špetkový úchop – správné držení tužky

Špetkový úchop je z hlediska pohybů ruky nejpřirozenější a nejefektivnější úchop tužky. Je zásadní pro správnou výuku psaní a jednodušší učení celkově, proto je potřeba jeho zafixování věnovat zvýšenou pozornost. Dítě by mělo do školy nastoupit již se zafixovaným úchopem, jelikož v 1. třídě není prostor pro jeho učení a přechází se rovnou k výuce psaní. Je tedy na rodičích a učitelkách z mateřské školy, aby zajistili jeho osvojení.

Používají se 3 prsty – palec, ukazováček a prostředníček, ostatní prsty jsou volně odložené na papíře, dlaň je volná. Palec a ukazováček jsou proti sobě bříšky prstů a svírají psací náčiní, prostředníček ho pak zespodu podpírá. Malým dětem toto nastavení ruky můžeme připodobnit k postýlce, ve které tužka hajá. Prostředníček je postýlka, ukazováček polštářek a palec peřinka. Peřinka má jemně obklopovat, ale netlačí. Toto oživení prstů a tužky pomáhá i při opravování. Dítěti místo: „Držíš to špatně.“ Říkáme např.: „Tužka padá z postýlky a polštářek tlačí.“ Díky tomu dítě nezískává pocit, že je nešikovné, a můžeme ho opravovat častěji.

špetkový úchop, úchop tužky, nesprávný úchop, jak držet tužku, grafomotorika, twigsee Nesprávný úchop – palec a ukazováček nejsou sevřeny ve špetce, palec vyčnívá. (Foto: Pixabay.com)
špetkový úchop, úchop tužky, nesprávný úchop, jak držet tužku, grafomotorika, twigsee Nesprávný úchop – příliš velký tlak na tužku, prolamuje se ukazováček.

 

Projevy nevyzrálosti grafomotoriky v předškolním věku

Nevyzrálá grafomotorika se projevuje při každodenních činnostech a rodič nebo paní učitelka ve školce si celkem snadno všimnou jejích projevů.

Dítě s nevyzrálou grafomotorikou:

    • nevyhledává rukodělné činnosti
    • odmítá kreslení
    • je méně obratné při sebeobsluze (oblékání, zapínání zipu, zavazování tkaniček)
    • má kostrbatou linii kresby, neplynulé čáry
    • vytváří chudší kresbu oproti vrstevníkům, která formálně i obsahově odpovídá mladšímu dítěti

 

Procvičování grafomotoriky

Pokud u dítěte sledujete některé z výše uvedených projevů nevyzrálé grafomotoriky, zařaďte více rozvojových činností.

Jemnou motoriku můžou děti procvičovat pomocí např. vaření a ručních prací. Při práci s modelínou či hlínou posílí svaly na rukách. Stejný efekt má i hra na hudební nástroj. Manipulace s malými předměty jako je třeba navlékání korálků nutí dítě koordinovat pohyb palce a ukazováku a připraví ho na špetkový úchop. Při manipulaci s malými předměty totiž vytvoří prsty špetku stejnou jako je potřeba pro držení tužky.

Hrubou motoriku děti trénují nejlépe při hře venku, dovolte jim proto skákat, běhat a lézt co nejčastěji.

 

Příprava předškoláků na psaní

Grafomotorika je ovlivněna psychomotorickým vývojem. Pokud rodič či pedagog váhá, zda je vývoj dítěte v grafomotorice v pořádku, může navštívit odborníka, který posoudí stav a doporučí konkrétní grafomotorická cvičení.

Poradí vám v pedagogicko-psychologické poradně, jejíž služby jsou zdarma a nachází se v každém kraji. Existují také soukromé poradny přímo pro grafomotoriku. Pokud by dítě mělo slabou grafomotoriku i ve školním věku, mohlo by se potýkat se špatným učením písmen, nečitelností písma a pomalým tempem psaní. Když budete v předškolním věku ostražití a případně se budete řídit doporučeními a procvičovat, bude start školní docházky a výuka psaní pro dítě mnohem pohodovější.

 

Zdroj:
www.grafomotorika.eu
www.stabilo.com
www.msmt.cz

Foto: Pixabay.com

 

 

10. 4. 2022 | Lucie Hromádková

Doporučujeme

<strong>Jak v MŠ podpořit dítě <br/>s vývojovou dysfázií</strong>
Jak v MŠ podpořit dítě
s vývojovou dysfázií
Pedagogika Psychologie

26. 11. 2024 | Martina Zatloukalová

Možná jste se s tím už setkali. Dítě by s vámi rádo komunikovalo, ale nejde mu to. Brání mu v tom vývojová dysfázie. Jak můžete dítě s touto diagnózou co nejlépe podpořit v rozvoji? Detail článku »

<strong>Vzdělávací strategie <br/>podle nového RVP PV</strong>
Vzdělávací strategie
podle nového RVP PV
Pedagogika

15. 04. 2025 | Martina Zatloukalová

Jak revize RVP PV ovlivní vaši každodenní práci s dětmi ve školce? Seznamte se s novým pojetím role učitele a moderními vzdělávacími strategiemi, které budou vyžadovány od září 2026. Detail článku »

<strong>Čarodějnice ve školce: <br/>Tipy na aktivity</strong>
Čarodějnice ve školce:
Tipy na aktivity
Aktivity

08. 04. 2025 | Martina Zatloukalová

Hopsa, hejsa, blíží se filipojakubská noc. Přinášíme inspiraci, jak si tento svátek užít s malými čarodějkami a kouzelníky ve školce. Detail článku »

Co říkají školky,
které používají Twigsee?

Kristýna Petráčková

Twigsee mi každodenně usnadňuje řízení školky a s tím spojenou administrativu, které je požehnaně. Snadno jsem zaučila všechny naše pedagogy, kteří si jí spolu s rodiči užívají na maximum. Team Twigsee je pohotový, a reagují na všechny naše podněty. Děkujeme a přejeme spoustu dalších spokojených školek a škol! :)

Kristýna Petráčková
Ředitelka
Linda Janichová

Aplikaci Twigsee používáme v našich Foxíkových školkách a jeslích již více než rok. Prostřednictvím aplikace sdělujeme rodičům důležité informace. Sdílíme fotky dětí z každodenních činností, využíváme ankety, na které nám rodiče reagují rychleji než při osobním kontaktu. Máme přehled o tom, kolik nám v daný den přijde dětí a můžeme tak plánovat i upravovat program dne. Rodičům se na aplikaci líbí zejména to, že mají okamžité informace o dění ve školce/jeslích, vidí spousty fotek a mohou své dítě během pár kliknutí omluvit na dobu, na kterou potřebují. Aplikace Twigsee reaguje na potřeby našich školek a jeslí, její ovládání je pro učitele, chůvy i rodiče rychlé a snadné. S aplikací Twigsee jdeme zkrátka s dobou.

Linda Janichová
Ředitelka
Zuzana Vacíková

Twigsee nás zaujala hned od prezentace díky nabízenému rozsahu funkcí. Nešlo o systém, který by nám řešil jen docházku nebo jen matriku. Nabízel nám možnost mít tzv. vše pod jednou střechou. Jako třešnička na dortu je možnost zasílat rodičům příspěvky o tom, jak se jejich děti ve školce ten den mají. Aplikaci si rodiče oblíbili velice rychle. U pedagogů z počátku převažovala spíše obava, zda jim tím vedení školky nechce přidávat opět práci navíc. Brzy ale zjistili, že psaní příspěvků rodičům jim dělá radost a také konečně mají přehled o docházce dětí aktuálně na každý den. Twigsee zvládá snad celou agendu potřebnou ve školce kromě účetnictví. Lesní mateřská škola skřítka Pohádky, z.s., Zvole

Zuzana Vacíková
zástupce ředitele

Máte již účet?Přihlásit se

Kontakt

povinná pole *