Halloween a Dušičky ve školce: Tipy na aktivity
Dáváte přednost veselému Halloweenu, nebo rozjímavým Dušičkám? Posíláme inspiraci pro oba tábory, jak přelom října a listopadu prožít s dětmi ve školce.
Halloween, nebo Dušičky? A proč ne oboje? Ač byste Halloween v ladovském tradičním českém roce hledali marně, můžete si ho s dětmi ve školce klidně užít. Nebo vyzkoušejte jinou zahraniční tradici spojenou s přelomem října a listopadu, třeba barevný mexický Dia los Muertos (Den mrtvých).
Pokud máte ve třídě děti cizí národnosti, poslechněte si, jak se toto období slaví u nich. Dáte jim tak najevo, že si jejich tradice vážíte, a zároveň obohatíte ostatní poznáváním jiných kultur.
Více inspirace, jak vést děti k toleranci, najdete v článku Jak ve školce nastavit pozitivní kulturu.
Halloween
Na počátku byl keltský svátek Samhain. Věřilo se, že v noci 31. října se stírá hranice mezi světem živých a mrtvých, že duše se vrací zpět na zem a lidé mohou navštívit podsvětí. Do oken se dávaly lampiony z vydlabaných tuřínů, aby bloudícím duším posvítily na cestu. Na ochranu před zlými silami si lidé pomalovávali obličej a převlékali se do starých hadrů.
Spolu s irskými přistěhovalci se tato tradice v 19. století dostala do USA, kde se stala populární pod názvem Halloween (Předvečer Všech svatých). Tuřín nahradila dýně, postupně přibyly kostýmy a koledování. Mezi symboly svátku dnes neodmyslitelně patří oranžová a černá barva, duchové, kostlivci a všelijaké příšery, černé kočky, netopýři či pavouci.
Výtvarné tvoření
1. Dýňová lucerna:
Ostrým nožem vyřežte do dýně otvor, kterým vyberete semínka a dužinu. Obvykle se odřezává vršek, ale dýně se pak rychleji bortí, proto to tentokrát zkuste zezadu. Nechte děti předkreslit obličej, vyřezávání se ale chopte sami. Pokud nějaká část upadne už při řezání, připevněte ji zpět na místo párátkem.
TIP: Místo vyřezávání navrtejte vrtačkou do dýně dírky (nahodile, ve svislých proužcích,
ve spirále, seskupené do kytičky apod.).
2. Mandarinkové obličeje:
Pokud nechcete vyřezávat dýni, pokreslete mandarinku. Dejte dětem černé popisovače, ať na mandarinku nebo pomeranč nakreslí rozšklebený obličej.
3. Strašidelný obrázek:
Nachystejte různé šablony, např. strašidelný dům, ducha, netopýra, pavouka, kočku. Šablony přiložte na černý papír, jednou rukou přitlačte a druhou ťupejte dokola houbičkou namočenou do oranžové, červené a žluté temperové barvy.
Pohybové aktivity
4. Mrzutý pavouk:
Připravte velkou pavučinu na prolézání a zavěste na ni pavouka s rolničkou. Při prolézání děti nesmí rolničku rozezvučet, aby neprobudily pavouka.
5. Krotitelé duchů:
Po zahradě rozmístěte obrázky devíti různých duchů v různých barvách. Ke každému obrázku dejte pastelky příslušné barvy. Rozdejte dětem papír s obrázky všech duchů a nechte je běhat, hledat duchy a značit si jejich barvu.
Smyslové aktivity
6. Bublající kotlík:
Do mísy dejte hrnek vody, půl hrnku sprchového gelu, lžičku kukuřičného škrobu a trochu potravinářské barvy. Šlehejte ručním šlehačem, dokud nevznikne hustá, pevná pěna. Přelijte do senzorického boxu a doplňte malými čarodějnickými kotlíky.
7. Ručka šátralka:
Přichystejte tři velké sklenice, jejichž hrdlem projde dětská ruka. Do jedné ze sklenic schovejte malý předmět, který budou děti hledat. Jednu sklenici naplňte do poloviny suchou rýží s bambulkami, druhou uvařenými, omaštěnými špagetami a třetí vodou s jehličím. Sklenice vložte do krabice a mezi ně vsuňte karton, aby o sebe necinkaly a neposouvaly se. Do víka krabice vyřežte otvor pro každou láhev a krabici zavřete. Nechte děti hledat předmět, aniž by věděly, co je ve sklenicích čeká.
STEM aktivity
8. Tančící duchové:
Na bílý papír nakreslete duchy a vystřihněte. Dolní okraj postaviček přilepte izolepou ke stolu. Nafoukněte balónek a třením jej nabijte statickým nábojem. Když balónek přiblížíte k papírovým duchům, zvednou se ze stolu.
9. Balónkový duch:
Menší láhev naplňte do poloviny octem. Na bílý nafukovací balónek nakreslete obličej ducha. Do balónku nasypte asi dvě lžíce jedlé sody a opatrně jej nasaďte na hrdlo láhve. Až budete připraveni, nadzdvihněte balónek, aby se soda přesypala do láhve. Vlivem chemické reakce se balónek nafoukne.
10. Kostlivcova ruka:
Širší plastové láhvi odřežte hrdlo a naplňte ji vodou. Užší plastové láhvi odřežte dno i hrdlo. Na černou latexovou rukavici nakreslete bílým křídovým popisovačem kosti. Rukavici přetáhněte kousek přes horní okraj užší plastové láhve, upevněte izolepou a nastrkejte dovnitř láhve. Potom láhev s rukavicí ponořte do širší láhve. Rukavice se naplní vytlačeným vzduchem a zvedne se vzhůru.
Dušičky
Od 10. století se církevní hodnostáři snažili dát pohanské tradici křesťanský ráz. A tak se 2. listopadu začala slavit Památka zesnulých, lidově Dušičky. V tento den vzpomínáme na ty, kteří tu byli před námi a díky nimž tu dnes můžeme být. Téma smrti může být těžké uchopit. Zkuste dětem Dušičky přiblížit pomocí těchto písniček, pohádek a povídek:
Na koukání
- Chaloupka na vršku: Jak to bylo na Dušičky
Na čtení
- Franz Kett: Smrt starého dubu
- František Nepil: Hřbitov se jen zdá smutný (z knihy Co vyprávěla Noc)
Na zpívání
- Slávek Janoušek: Dušičky
- Marie Kružíková: Světýlko pro dušičky
- Pavlína Petřinová: Díky vám
Dušičky se u nás slaví komorněji a obvykle v kruhu rodinném.
Přesto můžete s dětmi ve školce vyzkoušet těchto 7 aktivit:
1. Lucerničky:
Suchým pastelem kreslete na bílou čtvrtku světlo svíčky, zafixujte. Z papíru vystřihněte svíčku a plamínek, přilepte na čtvrtku. Z černého papíru vystřihněte lucerničku, nalepte na čtvrtku.
2. Světlo svíčky:
Na větší papír namalujte hořící svíčku. Kolem plamene přilepte v soustředných kruzích pruhy zmačkaných papírových kapesníků. Do kapesníků štětcem nebo kapátkem zapouštějte vodové barvy.
3. Grafomotorika se svíčkou:
Na tabuli nakreslete hořící svíčku. Kolem plamene udělejte kruh nebo spirálu, které budou děti obkreslovat.
4. Světýlko ve tmě:
Sklenici se širokým hrdlem potřete zvenku lepidlem a ozdobte vylisovanými listy. Hrdlo sklenice omotejte drátem, na který upevníte rukojeť zdobenou korálky. Do sklenice vložte svíčku.
TIP: Živý plamen má své kouzlo, ale do školky se někdy kvůli bezpečnosti lépe hodí LED svíčky na baterky.
5. Do nebe:
Do padáku dejte bílé míčky jako dušičky. Zvedejte padák a vyhazujte míčky vzhůru.
6. Lodička se vzkazem:
Akrylovým fixem ozdobte listy; obtáhněte žilky, dokreslete puntíky nebo proužky, napište vzkaz. Anebo vyrobte lodičku z ořechové skořápky, z kůry či z klacíků, na kterou připevníte dortovou svíčku. Pošlete po vodě.
7. Procházka na hřbitov:
Jestli máte v blízkosti hřbitov, zvažte jej jako cíl procházky. Když se nad tím zamyslíte, není to tak hrozné, jak to napoprvé zní. Hřbitov je vlastně taková zahrada plná květin, kde odpočívají naši předci, na které s láskou a úctou vzpomínáme. Smrt k životu zkrátka patří, nemá smysl zapírat. Pokud se na hřbitov s dětmi vypravíte, můžete třeba vybrat neudržované, zapomenuté hroby, ozdobit je a zapálit na nich svíčky.
Samozřejmě vždy záleží na tom, jaký z toho máte pocit vy, rodiče i děti. Vyjasněte si, jestli je návštěva hřbitova pro všechny přijatelná. Nadneste toto téma před dětmi, vnímejte jejich reakce a postupujte citlivě s ohledem na jejich emoce.
Učte děti pracovat se smutkem a dalšími emocemi podle rad v článku Jak podpořit emoční vývoj malých dětí.
Ať už zvolíte Halloween, nebo Dušičky, pro děti to může být silný zážitek. Ale nebojte, s citlivým přístupem to zvládnete.
10. 10. 2023 | Martina Zatloukalová