Inkluzivní Velikonoce pro všechny
Jeden peče, zdobí, barví, aby to měl doma jako z časopisu. Druhý vnímá Velikonoce jako oslavu jara a vyráží do přírody. Někdo akcentuje duchovní rozměr velikonočního týdne. Jiný se třeba jen těší na volný pátek a pondělí. A další na tyhle svátky úplně zanevřel, třeba kvůli tradiční pomlázce.
Lidé jsou prostě různí. Mají různé kulturní zázemí, různou životní zkušenost, různé hodnoty a názory.
Je jasné, že ani ve školce tomu není jinak. V jedné třídě se mohou sejít děti různých etnik, národností, náboženského vyznání, odlišného zdravotního stavu, rodinného zázemí nebo speciálních vzdělávacích potřeb. Inkluzivní přístup s touto přirozenou rozmanitostí počítá a je připraven s ní pracovat tak, aby se nikdo necítil vynechaný.
Možná máte ve třídě holčičku, kterou rozhodí jakékoli vybočení z normálu. Nebo chlapečka, co jako jediný nechodí s rodiči do kostela. Anebo ukrajinské děti, které si z domova přivezly vlastní tradice. Jak tedy připravit velikonoční program, aby vyhovoval všem? Jak přizpůsobit velikonoční aktivity tak, aby zahrnovaly všechny děti bez rozdílu a respektovaly jejich zvyky?
Dohoda o podobě Velikonoc
Konkrétní podoba Velikonoc ve školce se ideálně odvíjí od dialogu učitele s rodiči a dětmi. Všechny tři strany se podílí na rozhodování a respektují přitom individuální potřeby druhých. Pokud je komunikace založena na rovnocenném přístupu, vzájemné důvěře a upřímnosti, nikdo se nemusí bát vyjádřit své přání.
Pokud máte ve třídě děti z různých zemí, nechejte je rozpovídat se o velikonočních zvycích a tradicích v jejich rodné zemi. Pro ostatní bude obohacující dozvědět se o rozmanitosti různých kultur.
Hlavně neplánujte velikonoční program s pocitem povinnosti, že takhle se to má o Velikonocích dělat.
Pozorujte, naslouchejte, přizpůsobujte. Jedině tak budou velikonoční oslavy ve vaší školce takové, jaké vaší třídě v aktuálním složení doopravdy vyhovují.
Tipy na velikonoční aktivity
Když už máte o podobě letošních Velikonoc jasno, můžete se vrhnout na přípravu konkrétních aktivit. Činnosti vybírejte se záměrem děti nejen zabavit, ale zároveň přispět k jejich všeobecnému rozvoji. Ponořte se do tvorby, podporujte děti v kreativitě a představivosti, nechte je vnímat všemi smysly, dejte jim prostor k sebevyjádření. Mějte na paměti, že proces tvoření je důležitější než samotný výsledek.
Inspirace je všude víc než dost, přesto jsme dali dohromady 5 tipů na zajímavé velikonoční aktivity:
Společné pečení
- Aby bylo pečení opravdu pro všechny, věnujte pozornost výskytu potravinových alergií ve třídě.
- Připravte těsto a pusťte se s dětmi do pečení. Záleží na domluvě, jestli to budou zamotané jidáše nebo sušenky zvířecích tvarů.
- Důležité je, aby děti pomáhaly a spolupracovaly. Někdo může válet, jiný vykrajovat nebo motat, další potírat a posypávat…
- O sladký výsledek se nakonec všichni podělte rovným dílem.
Skládání zajíčka
- Nachystejte knoflíky, bambulky, víčka z PET láhví, chlupaté drátky, odstřižky látek, malé papírové krajky a další drobný materiál.
- Z papíru vystřihněte nebo nechte děti vystřihnout zajíčkovu hlavu a uši.
- Pak už může začít zábavná část – samotné skládání. Fantazii se meze nekladou, každý výtvor bude jedinečný.
- Nakonec si o výtvorech povídejte. Vymyslete zajíčkům jména, pojmenujte jednotlivé části obličeje, všímejte si použitého materiálu.
Šumivé barvení vajíček
- V kelímcích si připravte barvy smícháním lžičky jedlé sody, špetky potravinářského barviva a pár lžiček vody. Ideální je hustější konzistence, příliš řídká barva z vajíček stéká.
- Barvy pak štětcem nanášejte na vajíčka.
- Když je hotovo, položte vajíčko na tác a postříkejte ho octem z rozprašovače. Zásaditá soda a kyselý ocet spolu za bouřlivého šumění a pěnění chemicky zreagují. Barvy se při tom trochu rozpijí a slijí dohromady. Více než o výstavní kraslice jde o samotný experiment.
Vajíčkové pexeso
- Z papíru vystřihněte vajíčka a každému dítěti dejte dva kusy.
- Požádejte děti, ať vajíčka ozdobí podle vlastního vkusu, ovšem obě stejně. Můžete si u toho povídat, co se komu líbí, jaké barvy má rád apod.
- Hotová vajíčka zamíchejte a rozložte po podlaze obrázkem dolů. Potom si spolu zahrajte pexeso.
Hmatová hledačka
- Naplňte krabici opravdovou nebo papírovou slámou.
- Do slámy schovejte malá vajíčka nebo figurky slepiček, kuřátek a zajíčků.
- Nechte děti, aby je hledaly po hmatu.
Další báječné velikonoční aktivity najdete v našich pracovních listech.
Velikonoce jsou svátkem radosti a naděje. Velikonoční aktivity ve školce by měly být zábavné a přístupné všem dětem, bez ohledu na jejich kulturní nebo náboženské zázemí. Klíčové je vytvořit prostředí, kde se děti budou cítit vítané a respektované a kde budou moci sdílet své zkušenosti s ostatními.
30. 3. 2023 | Martina Zatloukalová