Chci konzultaci

Jak děti v MŠ motivovat ke zdravým stravovacím návykům

Všechno, co opravdu potřebujeme znát, se učíme už ve školce. Mezi tyto základní pilíře patří i zdravé stravovací návyky. Jak děti odmala učit vybírat si jídlo, které je pro jejich tělo nejlepší?

Při svačinkách a obědech denně pozorujete, jaké stravovací návyky si děti přináší z domova. I když je to především zodpovědnost rodičů, ve školce máte možnost ukázat jim, že strava je cestou ke zdraví.

Jak pohyb na čerstvém vzduchu prospívá zdravému dětskému vývoji se dozvíte v článku Jak na venkovní výukové aktivity pro předškolní děti.

zdravé stravování ve školce

Povídání o jídle

Vysvětlete dětem, jaké skupiny potravin existují, proč je naše tělo potřebuje a v jakém množství. Na pomoc si můžete vzít obrázek zdravého talíře podle Margit Slimákové.

Snažte se děti pozitivně motivovat, aby v jejich stravě převažovaly přirozené, průmyslově nezpracované potraviny. Diskutujte o tom, které jídlo tělu dlouhodobě prospívá a které spíše škodí.

TIP: Mluvte o jídle jako o zdroji výživy, ne jako o nepříteli. Zaměřte se na to, že kvalitní strava je cestou ke zdraví. Pamlsky úplně nezatracujte, nepoužívejte je ale jako úplatek, odměnu, výhrůžku či trest.

Základy pozitivní komunikace s dětmi najdete v článku Jak ve školce nastavit pozitivní kulturu.


Básnička:
(volně podle E. Fremrové)
Když se ráno nasnídáme,
celý den pak sílu máme.
Pomazánka, tmavý chleba,
jsme sytí až do oběda.
Nezapomeňme na svačinu
hlavně ovoce a zeleninu.
K večeři si dáme málo,
aby se nám hezky spalo.


Zábavné aktivity:

  • Oblíbené potraviny:
    Ptejte se dětí, které ovoce, zeleninu nebo třeba mléčné výrobky rády jedí. Odpovědi zaznamenejte do tabulky a společně vyhodnoťte oblíbenost jednotlivých druhů.
  • Hladová housenka:
    Inspirujte se knihou Tuze hladová housenka od Erica Carla. Po třídě rozmístěte kulaté kartičky s obrázky různých potravin. Děti je hledají a sbírají. Nosí je k hlavičkám dvou housenek a skládají z nich jejich tělo. Usměvavá housenka jí hlavně zdravé potraviny a cítí se dobře. Smutná housenka jí jen nezdravé potraviny, a tak ji bolí bříško.
  • Dort od pejska a kočičky:
    Připomeňte si pohádku Jak pejsek s kočičkou dělali dort. Ukazujte si obrázky všech přísad a přemýšlejte, jestli do dortu skutečně patří. Z kostek poskládejte obrys velkého psa a do břicha mu položte obrázky. Protože pes hltal, jedl páté přes deváté a přejídal se, bylo mu nakonec špatně.
  • Duha z ovoce a zeleniny:
    Vyskládejte na stůl duhu z různobarevných kusů ovoce a zeleniny. Pokud nemáte k dispozici čerstvé, vystříhejte obrázky z letáků a lepte na papír.
  • Zdobený ubrus:
    Přichystejte světlé plátno a barvy na textil. Různé druhy ovoce a zeleniny překrojte, aby z nich vznikla razítka. K tomu účelu se skvěle hodí brambory, jablka, hrušky, citrusy, paprika či řapíkatý celer. Namáčejte razítka do barvy a potiskněte celé plátno.

Společná příprava jídla

Pozvěte děti ke společnému vaření. Naučíte je tak praktickým dovednostem a ukážete jim úsilí, které stojí za přípravou každého pokrmu. Podpoříte jejich kognitivní i motorický rozvoj, stejně jako schopnost soustředit se či spolupracovat. A taky aktivujete smyslové vnímání, když je necháte zkoumat chutě, vůně, struktury a konzistence jednotlivých surovin.

Jednoduché pokrmy:

  • Pomazánka
  • Studený salát
  • Pečená zelenina
  • Ovocný dezert

Užitečné tipy:

  • Seznamte děti se základními hygienickými pravidly. Před vařením si umyjte ruce, dlouhé vlasy svažte do culíku, očistěte pracovní plochu. Během vaření neolizujte prsty, lžíce ani vařečky. Neochutnávejte syrové těsto.
  • Používejte obrázkové recepty, aby děti mohly pracovat samostatně.
  • Suroviny odměřujte jednoduše na lžíce a hrnky.
  • Naučte děti bezpečně zacházet s kuchyňským náčiním. Při strouhání používejte chrániče na prsty, zeleninu loupejte položenou na krájecím prkénku, na krájení ovoce a měkčí zeleniny používejte příborový nůž apod.
  • Myslete na úklid. Mějte po ruce utěrky a smetáček s lopatkou, ať můžete průběžně uklízet, co se rozlije nebo rozsype. Ukažte dětem, že organický odpad z kuchyně nepatří do koše, ale do kompostu.

Tematické akce

Ke společnému vaření se vždycky najde příležitost. Propojte je s povídáním o ročních obdobích, oblíbených svátcích, rodinných zvyklostech nebo rozmanitosti kulturních tradic. Teď na podzim vyzkoušejte:

    • Jablečné hody:
      Nasbírejte jablka v sadu a společně vylisujte jablečnou šťávu nebo připravte pečená jablka. Přichystejte ochutnávku různých produktů vyrobených z jablek (křížaly, pyré, kompot, džus, ocet).
    • Bramboriáda:
      Vyhlaste třídní soutěž o největší nebo nejpodivněji tvarovanou bramboru. Společně připravte pečené brambory na plechu. Přichystejte ochutnávku různých způsobů úpravy brambor (vařené, šťouchané, zapečené, pečené, hranolky, knedlíky, placky, bramboráky).
    • Boj proti bacilům:
      Převyprávějte pohádku Krtek a medicína, na školní zahradě pak natrhejte léčivé bylinky a uvařte z nich čaj proti nachlazení. Pokud si troufáte, postupte o level výš a připravte společně zeleninový vývar pro zahřátí.

    Zbývá připomenout, že děti se nejvíc učí nápodobou. Nezapomínejte proto ani na sebe a dodržujte pravidla zdravé životosprávy. Jste pro děti velkým vzorem, tak jim jděte příkladem i v jídle.

19. 9. 2023 | Martina Zatloukalová

Doporučujeme

<strong>Mikuláš ve školce: Tipy na aktivity</strong>
Mikuláš ve školce: Tipy na aktivity
Aktivity Svátky

12. 11. 2024 | Martina Zatloukalová

Je pro vás návštěva Mikuláše a jeho družiny milou tradicí, nebo přežitým strašením? Pro oba tábory posíláme inspiraci na aktivity, do kterých se v tomto období můžete s dětmi bez obav pustit. Detail článku »

<strong>Jak efektivně komunikovat s dětmi</strong>
Jak efektivně komunikovat s dětmi
Psychologie

10. 12. 2024 | Martina Zatloukalová

Dospělí se někdy můžou umluvit a stejně mají pocit, že je děti neposlouchají. A ony často opravdu neposlouchají. S těmito 7 efektivními způsoby komunikace se to ale nestane. Detail článku »

<strong>15 tipů na vánoční posezení <br/>ve školce</strong>
15 tipů na vánoční posezení
ve školce
Aktivity Svátky

19. 11. 2024 | Martina Zatloukalová

Jste už teď ve stresu kvůli vánoční besídce? Uspořádejte místo ní pohodové posezení s rodiči. Můžete ochutnávat cukroví, zazpívat si koledy nebo společně tvořit. Máme pro vás 15 tipů, jak na to. Detail článku »

Co říkají školky,
které používají Twigsee?

Kristýna Petráčková

Twigsee mi každodenně usnadňuje řízení školky a s tím spojenou administrativu, které je požehnaně. Snadno jsem zaučila všechny naše pedagogy, kteří si jí spolu s rodiči užívají na maximum. Team Twigsee je pohotový, a reagují na všechny naše podněty. Děkujeme a přejeme spoustu dalších spokojených školek a škol! :)

Kristýna Petráčková
Ředitelka
Linda Janichová

Aplikaci Twigsee používáme v našich Foxíkových školkách a jeslích již více než rok. Prostřednictvím aplikace sdělujeme rodičům důležité informace. Sdílíme fotky dětí z každodenních činností, využíváme ankety, na které nám rodiče reagují rychleji než při osobním kontaktu. Máme přehled o tom, kolik nám v daný den přijde dětí a můžeme tak plánovat i upravovat program dne. Rodičům se na aplikaci líbí zejména to, že mají okamžité informace o dění ve školce/jeslích, vidí spousty fotek a mohou své dítě během pár kliknutí omluvit na dobu, na kterou potřebují. Aplikace Twigsee reaguje na potřeby našich školek a jeslí, její ovládání je pro učitele, chůvy i rodiče rychlé a snadné. S aplikací Twigsee jdeme zkrátka s dobou.

Linda Janichová
Ředitelka
Zuzana Vacíková

Twigsee nás zaujala hned od prezentace díky nabízenému rozsahu funkcí. Nešlo o systém, který by nám řešil jen docházku nebo jen matriku. Nabízel nám možnost mít tzv. vše pod jednou střechou. Jako třešnička na dortu je možnost zasílat rodičům příspěvky o tom, jak se jejich děti ve školce ten den mají. Aplikaci si rodiče oblíbili velice rychle. U pedagogů z počátku převažovala spíše obava, zda jim tím vedení školky nechce přidávat opět práci navíc. Brzy ale zjistili, že psaní příspěvků rodičům jim dělá radost a také konečně mají přehled o docházce dětí aktuálně na každý den. Twigsee zvládá snad celou agendu potřebnou ve školce kromě účetnictví. Lesní mateřská škola skřítka Pohádky, z.s., Zvole

Zuzana Vacíková
zástupce ředitele

Máte již účet?Přihlásit se

Kontakt

povinná pole *