Jak do školky vnést více hudby
Hudba přináší radost a estetický prožitek. A také v sobě ukrývá velký potenciál pro všestranný rozvoj dítěte. Proč tomu tak je a na které hudební činnosti se zaměřit?
Hudební činnosti podporují:
- fyzický vývoj: Zpěvem se děti učí prohlubovat a koordinovat dech. Hrou na hudební nástroje posilují svaly rukou a trénují jemnou motoriku. Při hudebně pohybových hrách zase zdokonalují hrubou motoriku a koordinaci těla.
- kognitivní vývoj: Hudba rozvíjí mozek a cvičí paměť. Říkadla a písničky dětem předávají informace o světě a rozšiřují jejich slovní zásobu. Pomáhají také vnímat matematické koncepty všemi smysly.
- Socioemoční vývoj: Hudba boří hranice a dává prostor fantazii. Je prostředkem kreativního sebevyjádření sdílení pocitů i komunikace s ostatními. Skrze hudební činnosti si děti osvojují vytrvalost, trpělivost, spolupráci a další prosociální dovednosti.
Základní lidskou hodnotou je laskavost. Tipy na laskavé aktivity najdete v článku
Jak ve školce rozvíjet socioemoční dovednosti dětí.
Hudební výchovu se ve školce můžete realizovat prostřednictvím poslechových, instrumentálních, pěveckých a hudebně pohybových činností:
Poslech
Trénujte s dětmi sluchové vnímání. Vyzkoušejte třeba zvukové pexeso, hru Kukačko, zakukej nebo hledání druhého z dvojice podle zvuku hudebního nástroje.
Zapojte zvuk do vzdělávacích činností. Sežeňte nejrůznější nahrávky, které se vám tematicky hodí do daného týdne. Můžou to být zvuky přírody, hudební nástroje nebo hudba různých kultur. Nechte děti hádat, co vydává který zvuk.
Budujte vztah dětí k hudbě. Pozvěte do školky žáky místní umělecké školy nebo profesionálního hudebníka, ať dětem uspořádají živý koncert. Děti se tak mohou seznámit s různými hudebními žánry a rozdílnou hudební interpretací.
Tělo jako hudební nástroj
Naučte děti ovládat tělo jako hudební nástroj. Dostaňte je do rytmu pomocí luskání, tleskání, plácání a podupávání. Především nejmladší děti mohou hrou na tělo doprovázet jednoduchá říkadla a rozpočítadla.
Vlastní nástroje
Dejte dětem do ruky nástroje a muzicírujte. Ve školkách se k rytmizaci většinou používají nástroje z Orffova instrumentáře. Pokud je nemáte k dispozici nebo jich není dost pro všechny, improvizujte. S trochou kreativity lze hrát v podstatě na cokoli, použijte třeba kostky nebo kbelíky. Můžete si také s dětmi vyrobit vlastní nástroje.
-
- Chrastítka
Ruličku od toaletního papíru na jednom konci zploštěte a slepte. Dovnitř vsypte rýži nebo luštěniny. Ruličku poté do kříže zploštěte a slepte i na druhém konci. - Tamburína
Papírový talíř přehněte v polovině, okraje slepte dohromady a ozdobte. Po obvodu udělejte v pravidelném rozestupu pět děr. Každou dírou provlékněte provázek a upevněte na něj rolničku. - Bubínek
Prázdnou plechovku ozdobte. Přes otvor přetáhněte nafukovací balonek a upevněte gumičkou. Paličky vyrobte ze špejlí, na které napíchnete korkové špunty.
- Chrastítka
TIP: Nechejte děti někdy muzicírovat bez ohledu na techniku a dovolte jim dělat s nástroji pořádný rámus. Báječně se k tomu hodí písnička Opičí kapela od Svěráka a Uhlíře.
Hudba dokáže kultivovat vzájemné vztahy. Další strategie pro přívětivou atmosféru ve třídě najdete v článku
Jak ve školce nastavit pozitivní kulturu.
Společné zpívání
Dodržujte pravidla hlasové hygieny, před společným zpěvem se dobře rozdýchejte a rozhýbejte mluvidla. Navnaďte děti na novou písničku, kterou nejprve sami zahrajete a zazpíváte. Mluvte o obsahu textu a vysvětlete neznámá slova. Teprve potom se vrhněte na nácvik s dětmi, nejlépe po částech a vždy dohromady slova i melodii s oporou ve vašem zpěvu.
Když už děti píseň umí, můžete s ní dále pracovat:
-
- Vytleskávejte nebo vyťukávejte rytmus.
- Doplňte slova vhodným pohybovým cvičením.
- Písničku zdramatizujte s použitím masek a rekvizit.
Hudebně pohybové hry
Spojte příběh, hudbu a pohyb v přitažlivý celek. Zaměřte se na kontrast v tempu, dynamice, rytmu, melodii nebo tonalitě.
-
- Sochy
Děti se na hudbu volně pohybují po třídě. Když hudba ztichne, všichni zkamení jako sochy. - Procházka
Děti se prochází po třídě, střídají pomalou a rychlou chůzi. Tempo procházky udává učitel hrou na hudební nástroj. - Letadlo
Děti drží v ruce vyrobené papírové letadélko a pomalu s ním stoupají vzhůru. Zároveň se snaží stoupat i hlasem – čím výš je letadlo, tím vyšší tón. Potom s letadlem i s hlasem klesají zase dolů. V dalším kole postupovat obráceně, tedy při stoupání vydávat hlubší tóny a při klesání vyšší. - Výlet
Děti podle slyšené melodie ukazují rukou, jak putují do kopce, sestupují dolů nebo přeskakují kameny. - Ozvěna
Učitel prostřednictvím hry na tělo předvede rytmický útvar, který se děti snaží opakovat. - Medvěd
Děti jdou lehce po špičkách, aby neprobudily spícího medvěda. Když se medvěd probudí, děti předvádí jeho dupání, které je slyšet po celém lese. - Počasí
Při poslechu skladby v durové stupnici si děti vykračují vesele na sluníčku, u mollové skladby se smutně plouží v dešti.
- Sochy
TIP: Zalistujte s dětmi knihou Petra Síse Hrej, Mozarte, hrej. Kromě výjevů ze skladatelova dětství v ní najdete také srozumitelné obrázkové vysvětlení základních hudebních výrazových prostředků.
Tanečky
Představte dětem základní taneční pohyby jako chůze, běh, přísun, poskok, cval či točení. Nacvičte s nimi tanečky na známé lidové písničky jako Kolo, kolo mlýnský, Pásla ovečky nebo Měla babka čtyři jabka. Občas dejte dětem volnou ruku, ať si každý tančí podle svého. Povzbuzujte jejich kreativitu a samostatný projev.
Relaxace
Nakonec děti zklidněte (vleže) při poslechu relaxační hudby a proveďte je relaxačním cvičením. Zkuste:
-
- foukat do mikrotenového sáčku a pak ho nechat uletět,
- koulet se ze strany na stranu a krouživými pohyby si protáhnout ruce a nohy,
- růst jako semínko a vytahovat se vzhůru, pak zase tělo povolit a vadnout do tureckého sedu,
- přejíždět si po těle molitanovým míčkem, aniž by spadl na zem,
- pohladit každou část svého těla a v duchu jí poděkovat.
Hudba otevírá srdce. Pusťte ji k sobě do třídy, zpívejte, muzicírujte, hýbejte se.
A hlavně se u toho všichni dobře bavte.
24. 7. 2023 | Martina Zatloukalová