Chci konzultaci

Jak efektivně komunikovat s dětmi

Dospělí se někdy můžou umluvit a stejně mají pocit, že je děti neposlouchají. A ony často opravdu neposlouchají. S těmito 7 efektivními způsoby komunikace se to ale nestane.

Může za to náš mozek. Pokud formu sdělení vyhodnotí jako ohrožující, aktivuje emoční centrum. To automaticky přebere kontrolu nad naší reakcí a zablokuje racionální uvažování. Cítíme vinu, křivdu, vzdor, hněv. Jsme zaplaveni emocí a nevnímáme obsah slov.

Stav psychického ohrožení mozek vyhlašuje vždy, když slyší výčitky a obviňování, kritiku, moralizování, citové vydírání, nálepkování, dávání za vzor, příkazy a zákazy, křik, vyhrožování nebo urážky.

Dobrá zpráva je, že to jde i jinak. Ukážeme si, jak komunikovat s dětmi, aby nás slyšely.

Efektivní komunikace s dětmi

7 způsobů efektivní komunikace

Pokud po dětech něco chceme, můžeme to formulovat jedním z těchto způsobů. Prostě, neofenzivně, bez rozkazu. V uvolněné atmosféře je totiž větší ochota ke spolupráci.
 
Neočekávejme ale, že děti něco udělají jen proto, že to říkáme. Učme je vnitřní zodpovědnosti, nikoli slepé poslušnosti vůči autoritě. Jen tak vyrostou v samostatné, zdravě sebevědomé jedince.
 

1. Sdělení informace

Sdělujme dětem pravdivě, co je potřeba udělat a proč. Pomáháme jim tak porozumět řádu a zákonitostem okolního světa, které platí pro všechny bez rozdílu. Účinnější je přitom pozitivní formulace. Aby se děti naučily, jak dělat věci správně, musí taky slyšet, jak na to.

Domluva zněla, že ve třídě nebudeme běhat.
Štětec je po malování potřeba umýt, aby se dal znovu použít.

 

2. Popis situace

Vidím, slyším, pozoruji. Prostým popisem situace dětem říkáme, že jsme si všimli něčeho, co není v pořádku. Zaměřujeme se na to, co se děje. Nepřeháníme, nezobecňujeme. Pomáháme dětem vidět souvislosti, které si v tu chvíli neuvědomují. A nakonec se zeptáme, co s tím uděláme.

Vidím, že ještě není uklizeno. Co s tím uděláme?
Slyším, že na sebe křičíte. Jak to vyřešíme?

 

3. Vyjádření potřeby

My dospělí si někdy hrajeme na schovávanou. Oháníme se tím, co se musí a co se nesmí. A neříkáme naplno, co si přejeme, co potřebujeme, co očekáváme. Nebojme se toho. Pro děti je to mnohem srozumitelnější.
 

Ráda bych teď měla 10 minut klidu.
Potřebuju se o takových věcech dozvědět den předem.

 

4. Možnost volby

Když dáme dětem možnost volby, učíme je rozhodovat se a převzít zodpovědnost. V tom případě jim musíme nabídnout dvě jasně formulované možnosti, které jsou splnitelné vzhledem k věku.

Uděláš to sám, nebo to zkusíme spolu?

 

5. Pozitivní souvislost

Popsáním úspěchů děti motivujeme víc než omíláním neúspěchů. Místo výčitek jim připomeneme, co už umí a jak situaci zvládly v minulosti. A když jim něco zrovna nejde, můžeme se ptát, čím to je, že dřív to šlo a co by pomohlo do budoucna.

Míšo, vidím, že máš zavázané tkaničky. Vzpomínám, že ještě v září ti to takhle pěkně nešlo.

 

6. Oslovení + jedno slovo

Požadavek můžeme dítěti znovu stručně připomenout oslovením a jedním, dvěma slovy.

Toníku, hračky.

 

7. Já výrok

Když nás zavalí emoce, je dobré ulevit si pomocí já-výroku. Dětem tak jasně sdělíme, že překročily hranice. Můžeme stručně vysvětlit, proč nám to vadí, případně přidat své očekávání, jak by se situace měla řešit. Může nás to vyvést z klidu, snažíme se však zůstat neofenzivní a nezavalit děti výčitkami.

Opravdu mi vadí, když slyším taková slova. Očekávám, že je nebudeš používat.
Zlobí mě, když se s vámi musím překřikovat. Byla bych ráda, kdybyste se ztišili.

Je fajn, když se nám po já-výroku dostane omluvy. Počítejme ale s tím, že menší děti toho ještě nejsou schopny. Musí se to teprve naučit, nejlépe nápodobou od nás. Anebo při modelovém řešení problémů, třeba formou scénky s maňásky.
 


Tento způsob komunikace se vám bude hodit při formativním hodnocení.
Seznamte se s jeho základy v článku Jak začít s formativním hodnocením v MŠ.


 
Některým dětem možná bude chvíli trvat, než na naši snahu o partnerskou komunikaci zareagují. I tak to má cenu. Až totiž budou samy dospělé a budou se chtít rozkřiknout na své děti, možná si vzpomenou, že to jde i jinak. Tak, jak jsme jim to ukázali kdysi dávno ve školce.
 
 

10. 12. 2024 | Martina Zatloukalová

Doporučujeme

<strong>Jak ve školce pečovat <br/>o své osobní hranice</strong>
Jak ve školce pečovat
o své osobní hranice
Psychologie

17. 12. 2024 | Martina Zatloukalová

Taky se držíte věty „Když můžu, pomůžu“? Jenže co když už je toho na vás moc? Zjistěte, jak se nenechat zahltit. Naučte se pečovat o své osobní hranice. Detail článku »

<strong>Vzdělávací strategie <br/>podle nového RVP PV</strong>
Vzdělávací strategie
podle nového RVP PV
Pedagogika

15. 04. 2025 | Martina Zatloukalová

Jak revize RVP PV ovlivní vaši každodenní práci s dětmi ve školce? Seznamte se s novým pojetím role učitele a moderními vzdělávacími strategiemi, které budou vyžadovány od září 2026. Detail článku »

<strong>MŠMT zveřejnilo nový RVP PV</strong>
MŠMT zveřejnilo nový RVP PV
Legislativa

21. 01. 2025 | Martina Zatloukalová

MŠMT 14. ledna představilo finální podobu nového Rámcového vzdělávacího programu pro předškolní vzdělávání. Jaké změny mateřské školy čekají? Detail článku »

Co říkají školky,
které používají Twigsee?

Kristýna Petráčková

Twigsee mi každodenně usnadňuje řízení školky a s tím spojenou administrativu, které je požehnaně. Snadno jsem zaučila všechny naše pedagogy, kteří si jí spolu s rodiči užívají na maximum. Team Twigsee je pohotový, a reagují na všechny naše podněty. Děkujeme a přejeme spoustu dalších spokojených školek a škol! :)

Kristýna Petráčková
Ředitelka
Linda Janichová

Aplikaci Twigsee používáme v našich Foxíkových školkách a jeslích již více než rok. Prostřednictvím aplikace sdělujeme rodičům důležité informace. Sdílíme fotky dětí z každodenních činností, využíváme ankety, na které nám rodiče reagují rychleji než při osobním kontaktu. Máme přehled o tom, kolik nám v daný den přijde dětí a můžeme tak plánovat i upravovat program dne. Rodičům se na aplikaci líbí zejména to, že mají okamžité informace o dění ve školce/jeslích, vidí spousty fotek a mohou své dítě během pár kliknutí omluvit na dobu, na kterou potřebují. Aplikace Twigsee reaguje na potřeby našich školek a jeslí, její ovládání je pro učitele, chůvy i rodiče rychlé a snadné. S aplikací Twigsee jdeme zkrátka s dobou.

Linda Janichová
Ředitelka
Zuzana Vacíková

Twigsee nás zaujala hned od prezentace díky nabízenému rozsahu funkcí. Nešlo o systém, který by nám řešil jen docházku nebo jen matriku. Nabízel nám možnost mít tzv. vše pod jednou střechou. Jako třešnička na dortu je možnost zasílat rodičům příspěvky o tom, jak se jejich děti ve školce ten den mají. Aplikaci si rodiče oblíbili velice rychle. U pedagogů z počátku převažovala spíše obava, zda jim tím vedení školky nechce přidávat opět práci navíc. Brzy ale zjistili, že psaní příspěvků rodičům jim dělá radost a také konečně mají přehled o docházce dětí aktuálně na každý den. Twigsee zvládá snad celou agendu potřebnou ve školce kromě účetnictví. Lesní mateřská škola skřítka Pohádky, z.s., Zvole

Zuzana Vacíková
zástupce ředitele

Máte již účet?Přihlásit se

Kontakt

povinná pole *