Chci konzultaci

Jak kultivovat pracovní prostředí
ve školkách

Abyste dětem mohli předávat to nejlepší, musíte být sami v pohodě, musíte cítit motivaci a podporu. Poradíme vám, jak toho docílit skrze pozitivní pracovní prostředí.

Učitelské povolání přináší spoustu stresu. Můžete tomu čelit sami, v týmu se to však lépe táhne. A proto spolu potřebujete vycházet. Klíčem dobré spolupráce je společná vize, sdílené hodnoty, důvěra, vzájemný respekt, otevřená komunikace a pozitivní přístup.

Špatné vztahy mezi kolegy jsou jedním z rizikových faktorů syndromu vyhoření. Další najdete v článku Riziko práce ve školce: syndrom vyhoření.

pracovní prostředí

Nováčci v týmu

Začínající učitel

Každý jednou nějak začínal. Pokud novým kolegům poskytnete systematickou podporu, mohou se hned od začátku stát plnohodnotnými členy týmu.

Novelou zákona č. 563/2004 Sb., o pedagogických pracovnících, je s účinností od 1. ledna 2024 právně zakotveno dvouleté adaptační období začínajících učitelů. Znamená to, že každému učiteli bez praxe je přidělen uvádějící učitel jako mentor. Jeho úkolem je nováčka metodicky vést po dobu dvouletého adaptačního období. Mentor začínajícímu učiteli pomáhá získat jistotu, hodnotí jeho pedagogickou činnost a posouvá ho profesně vpřed.


TIP: Je důležité, aby mentor byl nejen ochoten předávat své zkušenosti, ale také aby to uměl.
S tím může pomoci odborné proškolení, které mentorovi dodá potřebný teoretický základ.


Asistent pedagoga

O roli asistentů pedagoga někdy panují nejasnosti. Ujistěte se tedy, že všichni vědí, jaká je jeho pozice v týmu:

  • Učitel vytváří nabídku výchovně-vzdělávacích činností pro všechny děti ve třídě, všem věnuje pozornost, nikoho nevyčleňuje z kolektivu.
  • Asistent pedagoga se řídí pokyny učitele. Je jeho pomocníkem v širokém spektru činností a umožňuje mu tak věnovat se všem dětem. Podle dohody individuálně pracuje s dětmi s SVP a pomáhá jim začleňovat se do kolektivu.

Hned od začátku proto vymezte asistentovy kompetence a stanovte jeho náplň práce včetně časového harmonogramu. Společně se domlouvejte, kdy a jakou formou bude asistent učiteli k ruce během konkrétních denních činností. Předejdete tak některým mylným očekáváním a zklamání obou stran.
 

Otevřená komunikace

Jen žádné intriky za zády. Otevřená komunikace přispívá k dobrým vztahům mezi kolegy a k pozitivnímu pracovnímu prostředí. Organizujte proto pravidelná setkání, kde proberete provozní záležitosti a najdete společné řešení problémů.
Kromě klasické porady můžete vyzkoušet další formy kolegiálního sdílení:

  • Intervize
    Intervizí se rozumí setkávání v rámci skupiny sobě rovných kolegů, vedené např. školním psychologem. Hodí se pro témata typu práce s konkrétními dětmi a rodiči, koordinace péče o děti s SVP nebo reflexe profesní spokojenosti. Účelem intervize je v bezpečném prostředí sdílet a reflektovat svou práci a získat na ni zpětnou vazbu od kolegů.
  •  

  • Supervize
    Supervize je strukturované skupinové setkávání pod vedením externího supervizora. Hodí se pro témata typu vztahy s dětmi a rodiči, spolupráce s kolegy nebo organizační záležitosti školy. Účelem supervize je posílit pracovní vztahy a řešit problematické situace.Supervize není nástrojem kontroly. Supervizor nenabízí řešení, spíše jako nezaujatá osoba klade otázky a podporuje sdílení myšlenek a návrhů zlepšení, které generují sami učitelé. Supervizor je vázán mlčenlivostí a nesmí o probíraných tématech mluvit s nikým mimo konkrétní supervizní setkání.
  •  

  • Balintovská skupina
    Balintovská skupina je postup strukturovaného skupinového setkávání vedeného interním či externím odborníkem. Hodí se pro řešení konkrétní konfliktní situace. Účelem setkání je nahlédnout na svůj profesní problém z více perspektiv a pomocí kolegů najít řešení.Při setkání balintovské skupiny jsou nejdůležitější třetí a čtvrtá fáze, zaměřené na fantazii a prožívání. Ve třetí fázi účastníci vyjadřují možné motivy jednotlivých aktérů případu. Ve čtvrté fázi pak navrhují, jak by se zachovali na místě svého kolegy.
  •  

  • Wanda
    Wanda je postup strukturovaného skupinového setkávání vedeného ideálně externím moderátorem. Podobně jako balintovská skupina se hodí pro řešení konkrétních profesních témat jednotlivce. Účelem Wandy je reflektovat své profesní jednání, pochopit jeho příčiny a motivovat k jeho změně.Wanda vychází ze struktury balintovské skupiny, specificky však klade důraz na pozitivní aspekt. Moderátor se zaměřuje na přenos těch navrhovaných postupů řešení, které mohou skutečně fungovat, na další výchovně-vzdělávací situace.

 
Aby to mezi vámi neskřípalo, přečtěte si článek Jak nastavit spolupráci mezi kolegyněmi ve školce.
 


TIP: Podrobné informace k jednotlivým formám kolegiálního sdílení najdete ve volně dostupné publikaci
Techniky kolegiálního sdílení profesních zkušeností, kterou vydala Pedagogická fakulta Univerzity Karlovy.


Vaše práce je důležitá. Proto si zasloužíte pracovat v pozitivním prostředí, podporováni vedením a inspirováni kolegy. Věřte si a věřte svým kolegům v týmu. Společně toho dokážete víc.
 
 

12. 9. 2023 | Martina Zatloukalová

Doporučujeme

<strong>Jak ve školce pečovat <br/>o své osobní hranice</strong>
Jak ve školce pečovat
o své osobní hranice
Psychologie

17. 12. 2024 | Martina Zatloukalová

Taky se držíte věty „Když můžu, pomůžu“? Jenže co když už je toho na vás moc? Zjistěte, jak se nenechat zahltit. Naučte se pečovat o své osobní hranice. Detail článku »

<strong>Jak na kooperativní učení ve školce</strong>
Jak na kooperativní učení ve školce
Aktivity Pedagogika

25. 02. 2025 | Martina Zatloukalová

Podpořte spolupráci dětí prostřednictvím kooperativního učení. Přinášíme 15 zábavných her, které pomohou rozvíjet komunikaci, týmového ducha a radost ze společného učení. Detail článku »

<strong>Přespočetné hodiny, dovolená a studijní volno. Máte v tom jasno?</strong>
Přespočetné hodiny, dovolená a studijní volno. Máte v tom jasno?
Legislativa

07. 01. 2025 | Martina Zatloukalová

Připravili jsme pro vás přehledné legislativní opakování pracovní doby, přespočetných hodin, dovolené nebo studijního volna pedagogických pracovníků ve školce. Detail článku »

Co říkají školky,
které používají Twigsee?

Kristýna Petráčková

Twigsee mi každodenně usnadňuje řízení školky a s tím spojenou administrativu, které je požehnaně. Snadno jsem zaučila všechny naše pedagogy, kteří si jí spolu s rodiči užívají na maximum. Team Twigsee je pohotový, a reagují na všechny naše podněty. Děkujeme a přejeme spoustu dalších spokojených školek a škol! :)

Kristýna Petráčková
Ředitelka
Linda Janichová

Aplikaci Twigsee používáme v našich Foxíkových školkách a jeslích již více než rok. Prostřednictvím aplikace sdělujeme rodičům důležité informace. Sdílíme fotky dětí z každodenních činností, využíváme ankety, na které nám rodiče reagují rychleji než při osobním kontaktu. Máme přehled o tom, kolik nám v daný den přijde dětí a můžeme tak plánovat i upravovat program dne. Rodičům se na aplikaci líbí zejména to, že mají okamžité informace o dění ve školce/jeslích, vidí spousty fotek a mohou své dítě během pár kliknutí omluvit na dobu, na kterou potřebují. Aplikace Twigsee reaguje na potřeby našich školek a jeslí, její ovládání je pro učitele, chůvy i rodiče rychlé a snadné. S aplikací Twigsee jdeme zkrátka s dobou.

Linda Janichová
Ředitelka
Zuzana Vacíková

Twigsee nás zaujala hned od prezentace díky nabízenému rozsahu funkcí. Nešlo o systém, který by nám řešil jen docházku nebo jen matriku. Nabízel nám možnost mít tzv. vše pod jednou střechou. Jako třešnička na dortu je možnost zasílat rodičům příspěvky o tom, jak se jejich děti ve školce ten den mají. Aplikaci si rodiče oblíbili velice rychle. U pedagogů z počátku převažovala spíše obava, zda jim tím vedení školky nechce přidávat opět práci navíc. Brzy ale zjistili, že psaní příspěvků rodičům jim dělá radost a také konečně mají přehled o docházce dětí aktuálně na každý den. Twigsee zvládá snad celou agendu potřebnou ve školce kromě účetnictví. Lesní mateřská škola skřítka Pohádky, z.s., Zvole

Zuzana Vacíková
zástupce ředitele

Máte již účet?Přihlásit se

Kontakt

povinná pole *