Jak kultivovat pracovní prostředí
ve školkách
Učitelské povolání přináší spoustu stresu. Můžete tomu čelit sami, v týmu se to však lépe táhne. A proto spolu potřebujete vycházet. Klíčem dobré spolupráce je společná vize, sdílené hodnoty, důvěra, vzájemný respekt, otevřená komunikace a pozitivní přístup.Špatné vztahy mezi kolegy jsou jedním z rizikových faktorů syndromu vyhoření. Další najdete v článku Riziko práce ve školce: syndrom vyhoření.
1. Slova podpory
Jste v tom společně, soustřeďte se tedy na to, co vás spojuje. Dejte kolegům najevo, že si jejich práce vážíte. Slova uznání mohou mít obrovský dopad na jejich náladu a motivaci k práci.
2. Otevřená komunikace
Jen žádné intriky za zády. Otevřená komunikace přispívá k dobrým vztahům mezi kolegy a k pozitivnímu pracovnímu prostředí. Organizujte proto pravidelná setkání, kde proberete provozní záležitosti a najdete společné řešení problémů.
Kromě klasické porady můžete vyzkoušet další formy kolegiálního sdílení:
-
- Intervize
Intervizí se rozumí setkávání v rámci skupiny sobě rovných kolegů, vedené např. školním psychologem. Hodí se pro témata typu práce s konkrétními dětmi a rodiči, koordinace péče o děti s SVP nebo reflexe profesní spokojenosti. Účelem intervize je v bezpečném prostředí sdílet a reflektovat svou práci a získat na ni zpětnou vazbu od kolegů. - Supervize
Supervize je strukturované skupinové setkávání pod vedením externího supervizora. Hodí se pro témata typu vztahy s dětmi a rodiči, spolupráce s kolegy nebo organizační záležitosti školy. Účelem supervize je posílit pracovní vztahy a řešit problematické situace.Supervize není nástrojem kontroly. Supervizor nenabízí řešení, spíše jako nezaujatá osoba klade otázky a podporuje sdílení myšlenek a návrhů zlepšení, které generují sami učitelé. Supervizor je vázán mlčenlivostí a nesmí o probíraných tématech mluvit s nikým mimo konkrétní supervizní setkání. - Balintovská skupina
Balintovská skupina je postup strukturovaného skupinového setkávání vedeného interním či externím odborníkem. Hodí se pro řešení konkrétní konfliktní situace. Účelem setkání je nahlédnout na svůj profesní problém z více perspektiv a pomocí kolegů najít řešení.Při setkání balintovské skupiny jsou nejdůležitější třetí a čtvrtá fáze, zaměřené na fantazii a prožívání. Ve třetí fázi účastníci vyjadřují možné motivy jednotlivých aktérů případu. Ve čtvrté fázi pak navrhují, jak by se zachovali na místě svého kolegy. - Wanda
Wanda je postup strukturovaného skupinového setkávání vedeného ideálně externím moderátorem. Podobně jako balintovská skupina se hodí pro řešení konkrétních profesních témat jednotlivce. Účelem Wandy je reflektovat své profesní jednání, pochopit jeho příčiny a motivovat k jeho změně.Wanda vychází ze struktury balintovské skupiny, specificky však klade důraz na pozitivní aspekt. Moderátor se zaměřuje na přenos těch navrhovaných postupů řešení, které mohou skutečně fungovat, na další výchovně-vzdělávací situace.
- Intervize
TIP: Podrobné informace k jednotlivým formám kolegiálního sdílení najdete ve volně dostupné publikaci
Techniky kolegiálního sdílení profesních zkušeností, kterou vydala Pedagogická fakulta Univerzity Karlovy.
3. Profesní rozvoj
Nestůjte na místě. Podporujte profesní růst svých kolegů. Účastněte se společně workshopů a seminářů, které vám přinesou novou inspiraci a prohloubí vaše znalosti. Seznamte se s novými přístupy k výuce a nebojte se některé inovativní metody vyzkoušet ve třídě.
4. Nováčci v týmu
Každý jednou nějak začínal. Pokud novým kolegům poskytnete systematickou podporu, mohou se hned od začátku stát plnohodnotnými členy týmu. I když se to zdá jako práce navíc, vytvořte pro nováčky adaptační plán a přidělte jim mentora. Stane se jejich průvodcem, bude jim předávat své praktické zkušenosti a zároveň je bude podporovat v hledání vlastní cesty. Bude aktivně naslouchat a poradí, na jakou oblast se zaměřit s ohledem na další profesní růst.
TIP: Je důležité, aby mentor byl nejen ochoten předávat své zkušenosti, ale také aby to uměl.
S tím může pomoci odborné proškolení, které mentorovi dodá potřebný teoretický základ.
Novelou zákona č. 563/2004 Sb., o pedagogických pracovnících, je s účinností od 1. ledna 2024 právně zakotveno dvouleté adaptační období začínajících učitelů, stejně jako role uvádějícího a provázejícího učitele.
Asistent pedagoga
O roli asistentů pedagoga někdy panují nejasnosti. Ujistěte se tedy, že všichni vědí, jaká je jeho pozice v týmu:
- Učitel vytváří nabídku výchovně-vzdělávacích činností pro všechny děti ve třídě, všem věnuje pozornost, nikoho nevyčleňuje z kolektivu.
- Asistent pedagoga se řídí pokyny učitele. Je jeho pomocníkem v širokém spektru činností a umožňuje mu tak věnovat se všem dětem. Podle dohody individuálně pracuje s dětmi s SVP a pomáhá jim začleňovat se do kolektivu.
Hned od začátku proto vymezte asistentovy kompetence a stanovte jeho náplň práce včetně časového harmonogramu. Společně se domlouvejte, kdy a jakou formou bude asistent učiteli k ruce během konkrétních denních činností. Předejdete tak některým mylným očekáváním a zklamání obou stran.
5. Péče o duši
Při všem tom shonu nezapomínejte na duševní zdraví. Vytvořte bezpečný prostor, kde spolu můžete mluvit o každodenních výzvách a s tím spojených emocích. Naučte se pracovat se stresem a osvojte si techniky psychické hygieny podle tipů v článku Jak ve školce nevypustit duši.
6. Čas na odpočinek
Myslete na odpočinek po práci. Zkuste se jednou začas s kolegy sejít jinde než ve školce – v restauraci, v divadle, na výletě, záleží na vaší nátuře. Společně strávený čas mimo pracovní dobu posílí vaši soudržnost a přispěje k pozitivní atmosféře v týmu.
Vaše práce je důležitá. Proto si zasloužíte pracovat v pozitivním prostředí, podporováni vedením a inspirováni kolegy. Věřte si a věřte svým kolegům v týmu. Společně toho dokážete víc.
12. 9. 2023 | Martina Zatloukalová