Chci konzultaci

Jak na kvalitní pedagogickou diagnostiku v MŠ

Jaký smysl má pedagogická diagnostika? Nemusí to být jen papír, který dvakrát ročně vyplníte pro inspekci. Ukážeme vám, jak ji dělat tak, aby pro děti i pro vaši práci byla skutečným přínosem.

Pedagogická diagnostika nepatří mezi oblíbenou část pracovní náplně předškolních pedagogů. Mnozí v ní vidí jen zbytečnou administrativu. Dvakrát do roka s dětmi z povinnosti vyplní záznamové archy a pak je zavřou do skříně. Vytáhnou je jen při kontrole ředitele nebo školního inspektora.

Pedagogická diagnostika

Jenže nový RVP PV říká:

Učitel provádí pedagogické diagnostikování, při kterém průběžně sleduje, zaznamenává a vyhodnocuje individuální pokroky dětí v jejich rozvoji a učení. Výsledky využívá pro plánování a další práci.


Pokud tedy má být pedagogická diagnostika skutečným přínosem, je potřeba se k tomu postavit jinak. Smyslem diagnostiky je poznat dítě, jeho projevy, zájmy, silné i slabé stránky nebo individuální pokrok. A potom s těmito informacemi pracovat. Tedy využít je k plánování vzdělávací nabídky tak, abyste dané dítě co nejlépe podpořili v jeho rozvoji.
 

Pedagogická diagnostika

Základem diagnostiky je projevit o dítě upřímný zájem a sledovat průběžně, dlouhodobě a systematicky jeho pokroky.

Systém pedagogické diagnostiky není závazně stanoven. Můžete si sestavit vlastní záznamový list nebo používat hotové nástroje. Podstatné je, aby váš systém byl přehledný, smysluplný a účelný. Takový si pak dokážete obhájit před vedením i před inspekcí.

Vedení diagnostiky

Záznamy pedagogické diagnostiky musíte vést pro každé dítě. Při nástupu do školky tedy dětem založte záznamový list, do kterého budete pravidelně zaznamenávat informace z průběžné diagnostiky.

Je jasné, že u nejmenších dětí budete mít jiné položky než u předškoláků. Projděte si záznamový list a ujasněte si, jestli má smysl danou informaci zjišťovat s ohledem na věk dítěte. U nejmenších tak budete mít třeba jen položky Adaptoval se, Umyje se, Obleče se, Nají se. U předškoláků naopak budete na celé řadě dílčích úkolů ověřovat jejich školní zralost.

Neredukujte ale celou diagnostiku jen na pololetní hodnocení výkonu a hbité odškrtávání políček umí/neumí. Každý den zcela přirozeně pozorujete projevy dítěte v různých situacích a prostředích. Čeho jste si všimli? Jaké podmínky měly vliv na jeho pokrok? Dělejte si rychlé poznámky do notýsku, které budou obsahovat datum a objektivní popis. Tyhle sesbírané střípky pak jednou za čas přepište do záznamového listu.

Diagnostické portfolio

Nový RVP PV závazně stanovuje zavedení portfolia dítěte:

Informace získané o dítěti dokladují učitelé v diagnostickém portfoliu. Do jeho tvorby zapojují dítě, případně i zákonné zástupce. Nasbírané informace jsou zpětnou vazbou o pokrocích ve vývoji a učení dítěte pro všechny tři strany: učitele, dítě i zákonné zástupce. Přístup k nim má také Česká školní inspekce, případně další aktéři vzdělávání.

Učitel je využívá:

    • při plánování vzdělávací nabídky,
    • jako podklad pro komunikaci se zákonnými zástupci,
    • jako nástroj podporující sebehodnocení dítěte.

Portfolio je soubor prací dítěte, který dokumentuje jeho vývoj, průběžný pokrok a výsledky. Pro více informací mrkněte do článku Jak vést portfolio dítěte v MŠ.

Archivace záznamů

Záznamy diagnostiky musíte uchovávat podle pokynů ve Spisovém a skartačním řádu vaší školy. Při odchodu na základní školu je pak můžete podle vnitřního nařízení vaší školy archivovat, skartovat nebo předat dětem společně s portfoliem.

 

Práce s výsledky diagnostiky

Vyplněním záznamových listů to nekončí. Jejich hlavním smyslem je určit aktuální vzdělávací potřeby dítěte a podle nich plánovat pedagogickou práci.

Jste přece odborníky na předškolní vzdělávání. Nesnažíte se děti jen zabavit, zatímco jsou rodiče v práci. Vaše práce je promyšlená. Přesně víte, proč danou hru, aktivitu nebo pracovní list dětem nabízíte.

Pedagogická diagnostika vám s tím pomůže. Díky ní můžete:

  • plánovat TVP s ohledem na přání a zájmy dětí v aktuální třídě,
  • vytvářet diferenciovanou vzdělávací nabídku odpovídající spektru potřeb dětí ve třídě,
  • stavět na zájmech a silných stránkách dítěte a využít je k rozvoji slabších oblastí.

Jakým způsobem pracujete s pedagogickou diagnostikou ve vaší školce? Podělte se s námi o vaši zkušenost na sociálních sítích.
 
 

28. 1. 2025 | Martina Zatloukalová

Doporučujeme

<strong>Přespočetné hodiny, dovolená a studijní volno. Máte v tom jasno?</strong>
Přespočetné hodiny, dovolená a studijní volno. Máte v tom jasno?
Legislativa

07. 01. 2025 | Martina Zatloukalová

Připravili jsme pro vás přehledné legislativní opakování pracovní doby, přespočetných hodin, dovolené nebo studijního volna pedagogických pracovníků ve školce. Detail článku »

<strong>Rozhovor: Přijmout dítě s autismem znamená vydat se na nečekaná dobrodružství </strong>
Rozhovor: Přijmout dítě s autismem znamená vydat se na nečekaná dobrodružství
Psychologie Rozhovory

11. 02. 2025 | Martina Zatloukalová

Jak začlenit dítě s poruchou autistického spektra do běžné školky? O své zkušenosti a rady se s námi podělila Mgr. Sylva Kočí z neziskové organizace Jdeme Autistům Naproti z. s. Detail článku »

<strong>Typy předškolních zařízení: <br/>Podle čeho vybírat?</strong>
Typy předškolních zařízení:
Podle čeho vybírat?
Legislativa

11. 04. 2025 | Lucie Hromádková

Existuje celá řada zařízení pro děti předškolního věku a nemusí být jednoduché se v nabídce zorientovat. Co jednotlivé typy školek nabízí a v čem se navzájem liší? Detail článku »

Co říkají školky,
které používají Twigsee?

Kristýna Petráčková

Twigsee mi každodenně usnadňuje řízení školky a s tím spojenou administrativu, které je požehnaně. Snadno jsem zaučila všechny naše pedagogy, kteří si jí spolu s rodiči užívají na maximum. Team Twigsee je pohotový, a reagují na všechny naše podněty. Děkujeme a přejeme spoustu dalších spokojených školek a škol! :)

Kristýna Petráčková
Ředitelka
Linda Janichová

Aplikaci Twigsee používáme v našich Foxíkových školkách a jeslích již více než rok. Prostřednictvím aplikace sdělujeme rodičům důležité informace. Sdílíme fotky dětí z každodenních činností, využíváme ankety, na které nám rodiče reagují rychleji než při osobním kontaktu. Máme přehled o tom, kolik nám v daný den přijde dětí a můžeme tak plánovat i upravovat program dne. Rodičům se na aplikaci líbí zejména to, že mají okamžité informace o dění ve školce/jeslích, vidí spousty fotek a mohou své dítě během pár kliknutí omluvit na dobu, na kterou potřebují. Aplikace Twigsee reaguje na potřeby našich školek a jeslí, její ovládání je pro učitele, chůvy i rodiče rychlé a snadné. S aplikací Twigsee jdeme zkrátka s dobou.

Linda Janichová
Ředitelka
Zuzana Vacíková

Twigsee nás zaujala hned od prezentace díky nabízenému rozsahu funkcí. Nešlo o systém, který by nám řešil jen docházku nebo jen matriku. Nabízel nám možnost mít tzv. vše pod jednou střechou. Jako třešnička na dortu je možnost zasílat rodičům příspěvky o tom, jak se jejich děti ve školce ten den mají. Aplikaci si rodiče oblíbili velice rychle. U pedagogů z počátku převažovala spíše obava, zda jim tím vedení školky nechce přidávat opět práci navíc. Brzy ale zjistili, že psaní příspěvků rodičům jim dělá radost a také konečně mají přehled o docházce dětí aktuálně na každý den. Twigsee zvládá snad celou agendu potřebnou ve školce kromě účetnictví. Lesní mateřská škola skřítka Pohádky, z.s., Zvole

Zuzana Vacíková
zástupce ředitele

Máte již účet?Přihlásit se

Kontakt

povinná pole *