Jak na rozvoj grafomotoriky
bez pracovních listů
Pracovní listy jsou fajn, ale nemusí se to s nimi přehánět. Zvlášť když existují zajímavější způsoby, jak u předškolních dětí rozvíjet grafomotoriku.
Které to jsou?
Děti musí k nácviku psaní dozrát, proto se s tím taky pořádně začíná až v první třídě. Do té doby by měly co nejvíc trénovat hrubou motoriku, posilovat svaly rukou a pilovat jemnou motoriku. Sedět u stolečku nad pracovním listem malého formátu nestačí. Uvolněná paže a vyvozený špetkový úchop jsou až tou pomyslnou třešničkou na dortu.
Hrubá motorika
Základem všeho je adekvátní rozvoj hrubé motoriky. Děti se v prvé řadě potřebují naučit ovládat své tělo, koordinovat pohyby, zkoušet polohy, zapojovat svaly.
Poznámka: Pokud děti v raném období života přeskočí některou z fází motorického vývoje, zůstávají pod vlivem reflexů a později mají potíže s vizuomotorikou a grafomotorikou.
Buďte proto v pohybu a dovolte dětem běhat, skákat, lézt, šplhat. Trénujte rovnováhu a zkoušejte stát na jedné noze jako čáp nebo holubička. Zapojte křížové cviky s přechodem přes středovou linii pro lepší součinnost hemisfér a spolupráci obou stran těla.
Jak ze školní zahrady udělat venkovní tělocvičnu se dozvíte v článku Jak na venkovní výukové aktivity pro předškolní děti.
Jemná motorika
Dětská ruka se od té dospělácké neliší pouze velikostí. Dětská ruka je chrupavčitá. Teprve kolem 6. roku se chrupavky procesem osifikace začínají měnit v drobné kůstky.
Nácvik správného držení psacího náčiní a cílené grafomotorické cvičení proto dávají smysl až u předškoláků. Malé děti můžete na psaní připravovat posilováním svalů ruky a procvičováním jemné motoriky.
Aktivity na rozvoj jemné motoriky
Každodenní činnosti
- Listování v knize
- Hnětení těsta
- Vykrajování z těsta
- Ždímání houby nebo látky
- Připevňování kolíčků na prádlo
- Šroubování uzávěru láhve
- Šroubování matiček na šroubky
Hraní
- Stavění z kostek či lega
- Skládání puzzle
- Společenské hry
- Oblékání panenek
- Hry s drobnými hračkami
- Hry s loutkou z tenisového míčku
Rukodělné činnosti
- Malování prsty
- Kreslení prstem do písku, krupice, mouky apod.
- Modelování plastelíny
- Lepení tekutým lepidlem z lahvičky
- Mačkání a trhání papíru
- Děrování papíru děrovačkou nebo ozdobnou raznicí
- Sešívání papíru sešívačkou
- Natahování gumiček
- Navlékání korálků
- Motání provázku
- Nabírání vody či barvy kapátkem
- Stříkání rozprašovačem či vodními pistolkami
Sebeobsluha
- Oblékání
- Zapínání knoflíků, zipů a přezek
- Zavazování tkaniček
Grafomotorika
Znovu opakujeme: cílenému nácviku grafomotoriky se věnujte až s předškoláky. Kreslení a psaní jsou velice náročné činnosti, které vyžadují dokonalou souhru všech zapojených částí těla. Je zapotřebí, aby dítě dokázalo vzpřímeně sedět, mělo uvolněné rameno, loket i zápěstí a aktivně používalo svaly prstů. V opačném případě je to pro něj velmi vysilující.
Pohyb při psaní a kreslení je založen také na koordinaci ruky a oka. Taková zkřížená lateralita, tj. odlišná dominance oka a ruky, dokáže způsobit nemalé potíže. Více informací najdete v článku Lateralita předškolních dětí: Pravák, nebo levák.
Grafomotorické cvičení
Nejprve rozpohybujte ruku. Pro hravé uvolnění předloktí a zápěstí sáhněte po knížce Kouzelná ruka od Hervé Tulleta.
Potom dětem ukažte správný úchop tužky, tzv. špetku. Grafomotorické cvičení začnete s kruhy, stojatými švestkami a ležatými osmičkami. Plynulost pohybu zajistěte odříkáváním básničky nebo počítáním.
Vždy postupujte od velkých formátů k menším (např. chodník, tabule, papír A3, papír A4). Pokud děti trápí svalové spasmy, necvičte grafomotoriku vestoje na svislé ploše, ale raději vsedě u stolečku.
Grafický projev dítěte se postupně zdokonaluje. O vývoji grafomotoriky se podrobněji dočtete v článku Grafomotorika: Jak se vyvíjí a jak s ní pomoct předškolákovi.
Někteří rodiče poměřují dovednosti svých dětí počtem vyplněných pracovních listů založených v portfoliu. Věříme, že díky tomuto článku budete schopni si obhájit, proč to děláte jinak.
17. 10. 2023 | Martina Zatloukalová