Jak nastartovat úspěšnou adaptaci na MŠ už při zápisu
Nástup dítěte do školky je pro celou rodinu přelomovým okamžikem. Rodiče a především maminky se jej někdy bojí víc než děti. Trápí je, jak to ten jejich drobeček zvládne bez nich a oni bez něj. Jsou nejistí ohledně nového prostředí i školkových pravidel. Své obavy pak nevědomky přenášejí na dítě.
Co s tím můžete jako předškolní pedagog udělat? Ujistěte nervózní rodiče, že uděláte všechno pro to, aby nástup jejich dítěte do školky proběhl v klidu a pohodě.
Představte jim adaptační plán.
A co by v takovém plánu nemělo chybět?
Seznámení s prostředím
S první fází adaptace začněte už teď při zápisu. Než s rodiči vyřešíte nezbytnou administrativu, dítě zatím může prozkoumat připravené hračky a vyzkoušet nabídnuté činnosti. Přijaté děti se potom mohou se školkou dále seznamovat při dalších příležitostech.
Tady je několik možností:
- Pozvěte je na den otevřených dveří, zahradní slavnost, tvořivé dílničky a podobné akce.
- Určete den v týdnu, kdy si děti v doprovodu rodičů mohou přijít pohrát na školní zahradu.
- Na konci prázdnin umožněte novým dětem vyzkoušet si pobyt ve školce spolu s rodiči v rámci adaptačního týdne.
Osvědčené fígle na začátek školky najdete v článku Poprvé ve školce:
Pomozte dětem zvládnout adaptaci.
První schůzka
Když je rozhodnuto o přijetí, pozvěte rodiče ještě před koncem školního roku do školky na první informační schůzku. Jejím obsahem by neměly být jen administrativní záležitosti, čísla bankovních účtů a soupis nezbytných věcí.
Stejně důležité je popsat emoce, které mohou děti během adaptace prožívat, a ubezpečit rodiče, že společně náročné situace zvládnete. Můžete požádat o vyplnění dotazníku, abyste děti poznali ještě před nástupem do školky. V dotazníku se ptejte, co děti mají a nemají rády, jaká je jejich oblíbená činnost, při čem nejvíc vzdorují, co je dokáže uklidnit, jak jsou zvyklé komunikovat apod.
Část rodičů může strašit dlouhý seznam dovedností, které by před nástupem do školky mělo zvládat každé dítě – tedy alespoň podle internetu. Jistě, předpokládá se určitá zralost a míra sebeobsluhy, ale víte, jak to je. Proto si na schůzce ujasněte, že není potřeba podobnými seznamy stresovat sebe ani potomka. Co dítě zatím neumí, naučí se ve školce.
Podívejte se na video Jak na první týdny adaptace nových dětí a rodičů ve školce a zjistěte, s čím vám může pomoci aplikace Twigsee.
Empatická komunikace
Snažte se s rodiči od začátku budovat pozitivní vztah založený na vzájemné důvěře a spolupráci. Vystupujte vstřícně, empaticky a s úsměvem. Vaše slova by měla rozptýlit obavy a přesvědčit rodiče o tom, že své děti svěřují do dobrých rukou.
Buďte rodičům rádcem, který jim dá praktické tipy a doporučení. Namísto strohých nařízení vysvětlujte, co a proč je v konkrétní situaci vhodné a co dobrého to přinese dítěti. Z takové komunikace rodiče pochopí, že se nesnažíte jen usnadnit si práci.
Spolupráce s rodiči je klíčová, projděte si proto článek Proč je důležité zapojit rodiče do předškolního vzdělávání.
Zářijový start
Pokud to jde, doporučte rodičům adaptaci neuspěchat. Pobyt ve školce prodlužujte postupně – první den hodinu, další den do dopolední svačiny, potom do oběda atd. Tempo adaptace by se vždy mělo odvíjet od individuálních potřeb dítěte.
Pobyt ve školce je pro dítě velká změna. Cítit v takové situaci negativní emoce je normální. Vezměte si na pomoc knížky a promluvte si o tom:
- Beatrice Alemagna: Ani za nic!
- Barbora Hamblin: Flandil ve školce
- Sean Julian: Kvido jde poprvé do školky
Adaptaci na školku je nicméně potřeba zvládnout bez zásadnějších negativních emočních prožitků. Pokud totiž přerostou v trauma, je zaděláno na problém v dalších stupních vzdělávání. Neúspěšná adaptace se projevuje mimo jiné psychosomatickými obtíži, úzkostí a nejistotou nebo odtažitým chováním až nepřátelstvím.
Když je dítě ve školce klidné, spokojené a navazuje kontakty s ostatními, můžete si pogratulovat, zvládli jste to.
23. 4. 2024 | Martina Zatloukalová