Chci konzultaci

Jak nastavit spolupráci s kolegyněmi ve školce

Ve školce musíte vycházet nejen s dětmi a jejich rodiči, ale i s kolegyněmi. A ruku na srdce, není to vždycky snadné. Jak nastavit spolupráci a co dělat, když to v týmu skřípe?

V každém týmu se může objevit nesoulad. Možná vám kolegyně jednoduše nesedí svou osobností a temperamentem. Nebo je za tím věk a s ním spojená délka praxe, rozdílné zkušenosti, střet vzdělávacích metod nebo odlišný pohled na kvalitu práce. Poznáváte to?

Pořád mi říká, co dělám špatně.
Chtěla jsem jí poradit, ale prý jen poučuju.
Už nevím, jak začít, aby se jí to nedotklo.

spolupráce na pracovišti

Jak z toho ven?

Vzájemným respektem, věcnou komunikací a ochotou učit se jedna od druhé.

Konstruktivní spolupráce

Jako pedagog jdete dětem příkladem a svým jednáním je učíte komunikovat, spolupracovat a řešit problémy. Myslete na to i tentokrát. Nemusíte si s kolegyní navzájem sednout, přesto se k sobě můžete chovat s respektem.

  • Stavte na pozitivech:
    Začněte konkrétní pozitivní pochvalou, co vám společně jde a co můžete posilovat.
  •  

  • Nastavte spolupráci:
    Slaďte se. Jednou za čas si spolu sedněte a řekněte si, jak chcete, aby vám to fungovalo a co byste mohli zlepšit. Základem úspěšné spolupráce je mít možnost v bezpečném prostředí vyjádřit svůj názor, očekávání a potřeby. Obě strany přitom musí být ochotné naslouchat a být otevřené jiným názorům.
  •  

  • Držte se respektující komunikace:
    Naučte se dávat konstruktivní zpětnou vazbu. Nejprve věcně a klidným tónem popište situaci, aniž byste se uchýlili k hodnocení a obviňování. Potom sdělte své pocity, které ve vás tato situace vyvolává. Zkuste kolegyni projevit porozumění a navrhněte, co by se s touto situací dalo dělat.

    Takhle ne: Tady je zase řev, to je hrůza. Ty děcka ti normálně skáčou po hlavě. To si neumíš udržet pořádek?!
     
    Takhle ano: Všimla jsem si, že si děti při ranním kruhu hodně povídaly mezi sebou. Necítila jsem se při tom dobře, protože nám to narušovalo program. Bylo by fajn, kdybychom na tom společně zapracovali. Mohli bychom třeba zkusit mluvit tichým hlasem, aby se ztišily i děti.


Rady z článku Jak efektivně komunikovat s dětmi využijete i při komunikaci s kolegyněmi nebo rodinou.


  • Sjednoťte kvalitu práce:
    Pokud potřebujete sjednotit kvalitu práce, vezměte si na pomoc jednu z níže uvedených metodik. Jsou v nich přesně popsány standardy předškolního pedagoga, včetně adekvátních a neadekvátních stavů. Tyto nástroje můžete bez obav použít jako argument, kterým obhájíte svůj názor.
  •  

  • Postavte se za sebe: Abyste se v práci cítili dobře, je důležité kolegyním nastavit hranice a naučit se říkat ne. Není to sobecké. Pro změnu budete empatičtí sami k sobě. Možná teď se vším souhlasíte ze strachu, že vás ostatní nebudou mít rádi nebo že vás budou považovat za neschopné. Pokud se ale nepostavíte sami za sebe, nikdo jiný to neudělá. Jestli vám něco vadí, je toho na vás moc nebo potřebujete pomoct, nebojte se ozvat.

 

Když se spolupráce nedaří

Co když spolupráce i přes veškerou vaši snahu drhne?
Co když s vámi kolegyně odmítá diskutovat a nemá zájem najít řešení?

  • Změňte svůj postoj:
    Druhého člověka změníte jen těžko. Zaměřte se proto na svůj vlastní vnitřní postoj.
    • Potřebujete, aby vaše kolegyně byla i vaše kamarádka?
    • Záleží vám na tom, co si o vás myslí?
    • Opravdu se tím musíte nechat sžírat?
    • Jak se v této situaci opečujete?
  •  

  • Rozdělte si úkoly:
    Když se s vámi kolegyně jen veze a vybírá si pouze ty příjemnější úkoly, zkuste ji přivést k odpovědnosti. Věcně si promluvte a rozdělte si úkoly a povinnosti rovným dílem.
  •  

  • Obraťte se na vedení:
    Pokud se vaše snaha nastavit spolupráci s kolegyní minula účinkem, obraťte se na vedení školy. To může zasáhnout třeba zavedením supervize. Jestliže vedení shledá, že kolegyně setrvale neplní své povinnosti, může se uchýlit k vytýkacímu dopisu a na jeho základě případně k výpovědi.

 

Někdy je nejlepší odejít

Pracovní vztahy mají obrovský vliv na psychickou pohodu. Pokud je situace ve vaší školce dlouhodobě napjatá a žádná snaha o řešení nepomáhá, možná je na čase odejít. Nezůstávejte v toxickém prostředí, kde vás čeká jen syndrom vyhoření. Udělejte ten krok a ze školky odejděte. Najděte si místo jinde, kde ocení vaše kvality. Někdy je to nejlepší řešení.
 
Jaký vztah máte s kolegyněmi a vedením? Jsou pro vás oporou? Nebo byste nejraději práskli dveřmi a šli o školku dál? Podělte se s námi o své zkušenosti na sociálních sítích.

 
 

18. 2. 2025 | Martina Zatloukalová

Doporučujeme

<strong>Svatý Martin ve školce: <br/>Tipy na aktivity</strong>
Svatý Martin ve školce:
Tipy na aktivity
Aktivity Svátky

29. 10. 2024 | Martina Zatloukalová

Dnem svatého Martina zima u nás začíná, praví pranostika. Dali jsme dohromady nápady na aktivity, se kterými můžete ve školce přivítat první sníh a příchod zimního období. Detail článku »

<strong>Jak ve školce rozvíjet zrakové vnímání</strong>
Jak ve školce rozvíjet zrakové vnímání
Pedagogika

05. 11. 2024 | Martina Zatloukalová

Aby děti ve škole bez potíží zvládly čtení a psaní, potřebují mít vyzrálé zrakové vnímání. Jak můžete podpořit jeho správný rozvoj už ve školce? Detail článku »

<strong>Jak v MŠ podpořit dítě s ADHD</strong>
Jak v MŠ podpořit dítě s ADHD
Pedagogika Psychologie

22. 04. 2025 | Martina Zatloukalová

V každé školce se najde nějaké neklidné dítě. Chvíli neposedí, je roztržité a reaguje vznětlivě. Jak můžete dítě s diagnózou ADHD co nejlépe podpořit v rozvoji? Detail článku »

Co říkají školky,
které používají Twigsee?

Kristýna Petráčková

Twigsee mi každodenně usnadňuje řízení školky a s tím spojenou administrativu, které je požehnaně. Snadno jsem zaučila všechny naše pedagogy, kteří si jí spolu s rodiči užívají na maximum. Team Twigsee je pohotový, a reagují na všechny naše podněty. Děkujeme a přejeme spoustu dalších spokojených školek a škol! :)

Kristýna Petráčková
Ředitelka
Linda Janichová

Aplikaci Twigsee používáme v našich Foxíkových školkách a jeslích již více než rok. Prostřednictvím aplikace sdělujeme rodičům důležité informace. Sdílíme fotky dětí z každodenních činností, využíváme ankety, na které nám rodiče reagují rychleji než při osobním kontaktu. Máme přehled o tom, kolik nám v daný den přijde dětí a můžeme tak plánovat i upravovat program dne. Rodičům se na aplikaci líbí zejména to, že mají okamžité informace o dění ve školce/jeslích, vidí spousty fotek a mohou své dítě během pár kliknutí omluvit na dobu, na kterou potřebují. Aplikace Twigsee reaguje na potřeby našich školek a jeslí, její ovládání je pro učitele, chůvy i rodiče rychlé a snadné. S aplikací Twigsee jdeme zkrátka s dobou.

Linda Janichová
Ředitelka
Zuzana Vacíková

Twigsee nás zaujala hned od prezentace díky nabízenému rozsahu funkcí. Nešlo o systém, který by nám řešil jen docházku nebo jen matriku. Nabízel nám možnost mít tzv. vše pod jednou střechou. Jako třešnička na dortu je možnost zasílat rodičům příspěvky o tom, jak se jejich děti ve školce ten den mají. Aplikaci si rodiče oblíbili velice rychle. U pedagogů z počátku převažovala spíše obava, zda jim tím vedení školky nechce přidávat opět práci navíc. Brzy ale zjistili, že psaní příspěvků rodičům jim dělá radost a také konečně mají přehled o docházce dětí aktuálně na každý den. Twigsee zvládá snad celou agendu potřebnou ve školce kromě účetnictví. Lesní mateřská škola skřítka Pohádky, z.s., Zvole

Zuzana Vacíková
zástupce ředitele

Máte již účet?Přihlásit se

Kontakt

povinná pole *