Jak povzbudit profesní rozvoj předškolních pedagogů
Kvalitní školství vyžaduje kvalitní učitele. Takové, kteří na sobě neustále pracují. Proto vás seznámíme s praktickými nástroji, které vám pomohou rozvíjet vaše profesní kompetence.
S účinností od ledna 2024 je v zákoně zakotvena podpora začínajících učitelů. Znamená to, že každému učiteli bez praxe je přidělen uvádějící učitel jako mentor. Jeho úkolem je nováčka metodicky vést po dobu dvouletého adaptačního období. Mentor začínajícímu učiteli pomáhá získat jistotu, hodnotí jeho pedagogickou činnost a posouvá ho profesně vpřed.
Člověk se ale učí celý život. I když se vaše praxe ve školce počítá na desítky let, nezůstávejte stát na místě. Soustavně se věnujte rozvoji svých pedagogických kompetencí, abyste dětem předali to nejlepší.
Profesní portfolio
Portfolio je zrcadlem vašeho profesního směřování.
Dokumentuje vaše vize, dovednosti i možnosti dalšího rozvoje.
Začněte tím, že protřídíte sesbíraný materiál – dokumenty, obrázky, fotografie atd.
- U každého kousku se zamyslete, co vypovídá o vás jako učiteli, čím vás profesně posouvá.
- Do portfolia ukládejte uvážený výběr, který dokládá vaše profesní kvality.
TIP: Nevíte, kde začít? Prozkoumejte nástroj Na cestě ke kompletnímu učiteli.
Obsahuje více než 100 kartiček s definovanými profesními cíli. Hledejte důkazy, že jste daného cíle dosáhli,
zapisujte si je a vkládejte do portfolia.
Sebereflexe
Sebereflexe je šikovným nástrojem osobního rozvoje. Pomocí upřímné sebereflexe dokážete nahlédnout své jednání. Uvědomíte si své možnosti a schopnosti. Sami pro sebe zhodnotíte, co se vám povedlo, na čem ještě musíte zapracovat a co byste příště mohli udělat jinak.
Nejlepších výsledků dosáhnete pravidelným tréninkem. Vyhraďte si klidnou chvilku, ve které si pravdivě odpovíte na otázky související s vaší prací ve školce. Zamyslete se nad atmosférou ve třídě, plánováním aktivit nebo spoluprací s kolegyněmi. Nebojte se přiznat si, že jste něco pokazili. Důležité je porozumět svému jednání a poučit se z chyb.
Zpětná vazba
Požádejte kolegy o zpětnou vazbu. Nahlédnete své jednání cizíma očima a vyslechnete si alternativní řešení, které by vás třeba jinak ani nenapadlo.
Nechte si popsat, jak danou situaci vnímali ostatní. Předpokladem je, že popis bude co nejobjektivnější, bez hodnocení a osobních útoků. Z dobré zpětné vazby se dozvíte, jaké pocity situace vyvolala u druhých, co se vám povedlo, kde máte rezervu a jaké jiné řešení se nabízelo.
Různé formy kolegiálního sdílení najdete v článku Jak kultivovat pracovní prostředí ve školkách.
Měkké dovednosti (soft skills)
Jako učitelé jste neustále v kontaktu s lidmi a z toho přívalu podnětů vám někdy může jít hlava kolem. Proto je důležité osvojit si měkké dovednosti, které vám pomohou zvládat formativní hodnocení dětí, komunikaci s rodiči, řešení krizových situací stejně jako vlastní pracovní zátěž.
Potřebujete trik na okamžitou úlevu od stresu? Najdete jej v článku Jak ve školce pracovat se stresem.
Zdroje inspirace
Udržujte si otevřenou mysl a zajímejte se o nové trendy ve výuce. Sbírejte osvědčené nápady, inspirujte se inovativními i alternativními metodami vzdělávání. Vyberte si z nich ty prvky, které se vám líbí a se kterými souzníte. Vytvoříte tak vzdělávací mix, který vyhovuje právě vaší školce.
Co takhle prozkoumat:
-
- Začít spolu:
Výrazným prvkem programu jsou centra aktivit, ve kterých si děti hrají, procvičují své dovednosti a získávají nové zkušenosti. Děti se spolupodílejí na plánování vzdělávání, mají možnost volby a učí se samostatnosti. - Lesní školky:
Lesní školky charakterizuje vzdělávání v celoročním každodenním kontaktu s přírodou, s důrazem na udržitelný rozvoj. Děti se na čerstvém vzduchu učí, trénují tělo a posilují imunitní systém. - Radka Rubešová:
Prožitková výtvarná výchova vtáhne do tvoření i ty, kterým se jinak moc nechce. Důležitější než výsledek je proces tvorby, děti mají možnost experimentovat s materiálem.
- Začít spolu:
Inspiraci hledejte také na našem Pinterestu, kam každý den přidáváme nové nápady na aktivity pro děti.
Co děláte pro svůj profesní rozvoj vy? Napište nám na sociální sítě a dejte ostatním tipy na skvělé vzdělávací kurzy a semináře, které jste absolvovali.
13. 2. 2024 | Martina Zatloukalová