Jak pracovat s dětským strachem
Pokud chcete letošnímu Halloweenu vtisknout nějaký hlubší rozměr, zaměřte se na boj se strachem. Ukažte dětem, jak se mu postavit a přeprat ho. Protože strach má někdy jen velké oči.
Předškolní děti často nedokážou popsat, čeho a proč se bojí. Dospělí se pak snaží jejich neuchopitelné strachy zlehčovat nebo vyvracet. Žádní bubáci přece nejsou! To ale dětem moc nepomáhá. Aby dokázaly strach zvládnout samy, potřebují čas, empatii, respekt a pomocnou ruku. Je důležité, aby svým strachům neuhýbaly a postupně získávaly sebejistotu, že situaci zvládnou.
Snažte se být dětem průvodcem
v boji se strachem
Nemůžete ho sice porazit za ně, ale můžete jim být nablízku, abyste je podpořili a dodali jim sebedůvěru. Zkuste společně dát strachu konkrétní podobu. Povídejte si o něm nebo jej namalujte. Předškolní děti se obecně nejčastěji bojí nebezpečných zvířat, tajemných postav, tmy a neznámých situací.
Pak najděte cestu, jak tenhle strach zahnat:
- Připravte děti na nové, neznámé (a tedy strašidelné) situace. Povídejte si o tom, co je čeká ve školce, u lékaře nebo při mikulášské nadílce. Prohlédněte si obrázky, přečtěte si příběh, přehrajte si situaci jako divadelní scénku.
- Zapojte dechové cvičení. Zeptejte se dětí, na jakou část jejich těla si sedá strach. Vyzvěte je, ať se na toto místo soustředí, zhluboka se nadechnou a strach s výdechem odfouknou.
- Proti bubákům využijte dětské magické myšlení. Může to být třeba nějaké zaručené kouzlo, které strašidlo zmenší a zaplaší. Nebo neviditelný ochranný štít. Anebo anděl strážný v srdci.
- Bojácným dětem buďte v kritické situaci nablízku a nabídněte jim fyzický kontakt, který je uklidní a dodá jim pocit bezpečí.
- Postupujte po malých krůčcích a chvalte každý pokrok. Léčba šokem není nejlepší strategií překonávání strachu.
Pokud potřebujete poradit i s dalšími dětskými emocemi,
přečtěte si náš článek Jak pracovat s dětským smutkem a vztekem.
Hry se strachem
Každý se něčeho bojí:
Na podlahu rozložte kartičky zvířat (pohádkových postav, členů rodiny, povolání atd.). Popusťte uzdu fantazii a vymyslete, čeho by se jednotlivá zvířata mohla bát. Potom nechte děti navrhnout, jak by se zvíře v dané situaci mohlo zachovat, aby strach překonalo.
Směšný bubák:
Nechte děti nakreslit to, čeho se bojí. Potom společně přemýšlejte, co by se do obrázku dalo dokreslit, aby z něj už nešel takový strach. Co třeba nasadit bubákovi směšný klobouk? Podobné představy si pak děti mohou tvořit nejen na papíře, ale i v mysli.
Strašidelné hmatové sklenice:
Velké zavařovací sklenice naplňte materiálem, který zastupuje některou strašidelnou přísadu pro výrobu kouzelného lektvaru. Inspiraci najdete zde. Troufnou si děti do sklenice sáhnout? Vytáhnou z ní předmět, který jste schovali až na dno?
Promítací baterka:
Zatáhněte žaluzie a vyprávějte dětem strašidelný příběh, doplněný o stínové obrázky z promítací baterky. Tu si snadno vyrobíte z ruličky od toaletního papíru a potravinářské fólie.
Kousek fólie přetáhněte přes ruličku, napněte a zajistěte gumičkou nebo lepicí páskou. Na fólii nakreslete černým permanentním fixem obrázek (pavouk, netopýr, dýně apod.). Do ruličky zasuňte malou baterku, rozsviťte ji a obrázky promítejte na stěnu nebo na strop.
TIP: Nesviťte baterkou přímo na obrázek, ale spíše na stěnu ruličky. Obrázek je tak zřetelnější. Pokud chcete obrázek zmenšit, přibližte se s promítací baterkou ke stěně.
Hledáte zajímavé náměty na přelom října a listopadu?
Najdete je v článku Halloween a Dušičky ve školce: Tipy na aktivity.
Jak jste na tom ve vaší školce s poznáváním strachu, smutku a dalších pocitů? Dejte nám vědět na sociálních sítích a podělte se s ostatními o tipy, jak dětem pomoci vyznat se v barevném světě emocí.
22. 10. 2024 | Martina Zatloukalová