Jak předcházet problémovému chování dětí v předškolním vzdělávání
Učitelé v mateřských školách si často dělají starosti s tím, jak zvládat náročné chování dětí, jako je házení předmětů, narušování činností ostatních dětí, bití atd. Zatímco v některých případech je náročné chování krátkodobé a snadno zvládnutelné, v jiných případech je vytrvalé a intenzivní. Ta mohou významným způsobem narušovat učení dětí a jejich zapojení do prosociálních interakcí s vrstevníky a dospělými.
Výzkumy skutečně dokumentují variabilitu sociálně-emočních dovedností (např. regulace emocí, kooperativní chování) předškolních dětí. Některé děti vstupují do základní školy se znevýhodněním a mohou čelit vážným obtížím při adaptaci na požadavky nového formálního vzdělávacího kontextu. Také pokud nedostatky v předškolním sociálně-emočním vývoji přetrvávají v průběhu času, mohou mít děti později školní a sociální problémy.
Prevence je základ
Na rozdíl od tradičnějšího názoru, že je třeba zasahovat až ve chvíli, kdy se objeví problémy, se asi shodneme na tom, že prevence se vyplatí. Níže popsané postupy mají za cíl zvýšit pravděpodobnost prosociálního chování a snížit výskyt problémového chování dětí a potřebu dalších a intenzivnějších intervencí.
1. Zorganizujte prostředí ve třídě
Fyzické uspořádání třídy a dostupné materiály jsou důležitými prvky prostředí třídy, které mohou ovlivnit chování dětí a jejich interakce s vrstevníky. Učitelé tak mohou předcházet výskytu náročného chování a podporovat prosociální chování dětí a jejich zapojení do činností tím, že:
- jasně vymezí hranice jednotlivých vzdělávacích oblastí;
- oddělením oblastí pro aktivní hru od oblastí pro klidnou hru;
- zamezením přeplnění prostoru, aby pohyb ve třídě nenarušoval činnosti;
- zařazením dostatečného množství různorodých a pro děti významných materiálů do třídy
- jasné delegování jednotlivých úkolů např. u úklidu hraček a podobně.
Pravděpodobnost, že se děti zapojí do pozitivního chování, může zvýšit také konzistentní a předvídatelný rozvrh denních akcí, který zahrnuje vyvážené aktivity v malých a velkých skupinách, aktivní a klidné činnosti, stejně jako volnou hru a strukturované aktivity.
Vzhledem k tomu, že přechod mezi činnostmi nebo rutinními činnostmi je jednou z příležitostí, kdy se s větší pravděpodobností objeví problémové chování, mohou učitelé zkrátit dobu čekání mezi činnostmi nebo rutinními činnostmi a zajistit, aby děti věděly, co mají v těchto specifických okamžicích dělat. Přechody lze usnadnit také vizuálními (např. plakátem znázorňujícím sled činností a rutin během dne s obrázky samotných dětí,) a slovními pokyny (např. upozorněním 5 minut před přechodem; použitím známé písničky jako upozornění a přípravy na čas přechodu).
2. Definujte a naučte děti, co se od jejich chování očekává
Některé děti mohou vykazovat nevhodné chování, protože očekávání ve třídě nebyla jasně vymezena. Definice pravidel třídy je základním nástrojem, který podporuje osvojení vhodného chování dětí. S ohledem na očekávání chování ve třídě a na problematické chování, které se ve třídě obvykle objevuje, mohou učitelé stanovit, ideálně za účasti dětí, tři až šest pravidel chování, která musí být jednoduchá, pozitivní a snadno dodržovatelná (např. Hraj si bezpečně; Používej laskavá slova; Po hře ukliď hračky zpět;). Po diskusi ve třídě je třeba modelovat chování spojené s každým pravidlem. Pravidla by měla být ve třídě vyvěšena (s obrázky dětí, které předvádějí žádoucí chování) a měla by se k nim s dětmi pravidelně vracet, zejména před okamžiky, kdy je výskyt náročného chování nejpravděpodobnější. Je důležité nezapomínat na nutnost pozitivně a konkrétně ocenit děti, které předvádějí vhodné chování (např. „Mary, moc se mi líbilo, jak ses s Michaelem podělila o puzzle“), aby se zvýšila pravděpodobnost, že se takové chování bude opakovat.
Jakou roli hrají vztahy mezi učitelem a dítětem?
Úspěch jakéhokoli přístupu ke zvládání náročného chování dětí nevyhnutelně závisí na jedné základní podmínce: existenci pozitivního a důvěryhodného vztahu mezi dospělými a dětmi, který se vyznačuje vřelými, citlivými interakcemi. V několika studiích bylo doloženo, že děti, které zažívají pozitivní interakce s dospělými, s větší pravděpodobností vykazují více sociálních dovedností a méně problémů s chováním. V tomto smyslu by mělo být prioritou vytvoření takového prostředí ve třídě, kde se všechny děti cítí vítané, příjemně a bezpečně!
Zdroj:
7. 12. 2022 | admin