Jak se připravit na inspekci školky
Čekáte letos návštěvu ČŠI a chcete se na ni co nejlépe připravit? Zeptali jsme se školek z celé republiky na jejich zkušenosti s inspektory. Zajímá vás, jaká doporučení pro vás mají?
Česká školní inspekce zpravidla navštěvuje všechny mateřské školy zapsané v rejstříku škol a školských zařízení v šestiletém inspekčním cyklu, kdy se věnuje komplexnímu hodnocení instituce. V mezidobí může do školy zavítat kvůli prošetření stížnosti, na základě podnětů zřizovatele nebo v rámci tematické inspekční činnosti.
Inspekce nemusí být strašák
Tahle neobvyklá návštěva dokáže leckoho znervóznit. Co kdyby se něco našlo… Tak pro začátek, nádech a výdech. Inspektoři jsou taky jenom lidé. Jejich úkolem není nachytat vás. Naopak, zkušený inspektor dokáže konstruktivně poradit a místo výtek rozdává dobře míněná doporučení.
Jako vždy a všude samozřejmě záleží, na koho narazíte. S osobností inspektora nic nezmůžete, proto svou energii soustřeďte na to, co můžete sami ovlivnit:
- Inspektory přivítejte s úsměvem a věřte, že vaše setkání proběhne ve vlídné atmosféře.
- Připravte děti na návštěvu. Můžete jim říct, že do školky přijdou jiné paní učitelky, aby se podívaly, jak se spolu máte a co všechno děláte.
- Buďte přirození a dělejte vše tak, jak jste zvyklí. Pokud ve školce odvádíte profesionální práci, není důvod k obavám.
- Nekomplikujte si to. Nevymýšlejte nic složitého, nepouštějte se před inspektory do nevyzkoušených aktivit, nesnažte se toho stihnout co nejvíc.
- Neřešte, když se něco nepovede podle plánu. Práce ve školce vyžaduje notnou dávku kreativity a flexibility, abyste dokázali na nečekanou situaci pružně a s klidem zareagovat.
- Jestliže postupujete podle svého nejlepšího vědomí, sebevědomě si stůjte za svým názorem a obhajte si ho. V opačném případě se zeptejte, jak by to šlo udělat lépe.
- S průběžným zvyšováním úrovně předškolního vzdělávání ve vaší školce vám pomohou kritéria hodnocení popsaná na metodickém portálu Kvalitní škola.
Praktické nástroje rozvoje profesních kompetencí najdete také
v článku Jak povzbudit profesní rozvoj předškolních pedagogů.
Co inspekci zajímá
Inspekci zajímá v podstatě vše, co ve školce běžně děláte. Ze zkušeností dotázaných školek vyplývá,
že inspektoři se v poslední době nejčastěji zaměřovali na tyto oblasti:
-
Dokumentace:
Mít v pořádku administrativu je základ. Inspektoři v ředitelně kontrolují veškerou dokumentaci od matriky, přes školní řád až po účetnictví. Chcete si trochu ulehčit práci? Aplikace Twigsee vám pomůže se školní matrikou, třídní knihou nebo přijímacím řízením.
-
Soulad ŠVP s RVP PV:
Pokud je třeba, aktualizujte školní vzdělávací plán. Nejjednodušší je ŠVP naklikat v aplikaci InspIS nebo postupovat podle zásad uvedených v kapitole 12 RVP PV.
-
Pedagogická diagnostika:
Nezáleží, jestli používáte hodnotící spirálu, nebo sofistikovanější diagnostický nástroj. Pro inspektory je důležité, jak dokážete pracovat s výsledky. Pedagogická diagnostika má směřovat k individualizaci a diferenciaci. To znamená vnímat individuální potřeby dětí, přizpůsobit aktivity různé úrovni dovedností a cíleně pracovat na rozvoji slabších oblastí.
-
Pobyt venku:
Inspektor vás může doprovodit i na procházku. Nezapomínejte, že standardem jsou 2 hodiny pobytu venku zpravidla v dopoledních hodinách (s ohledem na aktuální klimatické podmínky).
-
Aktivity pro nespavce:
RVP PV uvádí, že je nutné respektovat individuální potřebu spánku. Inspektory proto zajímá, jak u vás probíhá odpolední odpočinek a jakým aktivitám se mohou věnovat děti, které neusnou.
Je spousta možností, co dělat s nespícími dětmi.
Jednou z nich jsou třeba pracovní listy, které jsou součástí našich MŠ příprav.
Na webu České školní inspekce je v sekci Dokumenty vyvěšen plán hlavních úkolů na daný školní rok, kde najdete rozepsané specifické úkoly. Pro školní rok 2023/2024 je to třeba využívání ŠVP v pedagogické praxi nebo výsledky předškolní přípravy ve vztahu k přechodu na základní školu.
Držíme palce, ať inspekci zvládnete na jedničku. A vězte, že i kdyby inspektoři nebyli zrovna milí, vždycky platí okřídlená věta Přijít můžou, odejít musí.
5. 3. 2024 | Martina Zatloukalová