Jak si efektivně zorganizovat čas:
Tipy pro učitele
Ve školce i doma jste pořád v jednom kole. Kolikrát už vám dnes projelo hlavou „nestíhám“? Poradíme vám, jak si zorganizovat čas, abyste z toho věčného skluzu nesklouzli k vyhoření.
Odložit na později. Začít a nedokončit. Znáte to? Sunete před sebou nesplněné úkoly a do toho pořád přibývají další. Zvlášť teď před Vánoci. Jestli už vám to přerůstá přes hlavu, je nejvyšší čas něco změnit.
Time management je umění organizovat svůj čas a získat nad ním pocit kontroly. Neočekávejte, že stihnete víc za méně času. Spíš jde o to, dosáhnout víc při vynaložení menšího úsilí.
Co tedy můžete udělat, abyste vyhráli boj s časem?
Určit si priority
Udělejte si v pořádek v nekonečných seznamech úkolů a určete si priority. Pomůže vám s tím metoda zvaná Eisenhowerovo okno:
- Připravte si seznam svých úkolů, papír a tužku.
- Papír rozdělte velkým křížem na čtyři kvadranty.
- Vlevo nahoru zapište ty úkoly, které jsou důležité a naléhavé. Ty vyřiďte jako první.
- Vpravo nahoru připište úkoly, které jsou sice důležité, ale na jejich splnění máte čas.
Naplánujte si, kdy se jim budete věnovat.
- Vlevo dolů patří úkoly, které nejsou až tak důležité, přesto by měly být rychle hotové. S klidným srdcem je na někoho delegujte.
- Vpravo dole zbývají úkoly, které nejsou důležité ani nespěchají. Vyškrtněte je ze seznamu, protože vás zbytečně okrádají o čas.
TIP: Pokud pořád jen hasíte ty nejpalčivější úkoly z levého horního kvadrantu, jste na nejlepší cestě k vyhoření. Udělejte radikální změnu. V dlouhodobém horizontu se zaměřte na pravý horní kvadrant s důležitými, ale nenaléhavými úkoly.
Starosti s kompletními MŠ přípravami nechte na nás. Každý měsíc vám je pošleme hotové do vaší e-mailové schránky. A kdyby vám to nestačilo, spoustu nápadů najdete taky na našem Pinterestu.
Sníst žábu
Spisovatel Mark Twain řekl, že když člověk hned poránu sní živou žábu, nic horšího už ho během dne nemůže potkat. Vžilo se to a vznikla z toho metoda boje s prokrastinací. Hodí se pro takový ten otravný úkol, do kterého se vám vůbec nechce a stále ho odsouváte na jindy. Prostě seberete odvahu a vyřešíte ho jako první věc, kterou ten den uděláte. To nejhorší máte za sebou a čekají vás jen příjemnější úkoly.
Rozporcovat slona
Podle teologa Desmonda Tutu existuje pouze jeden způsob, jak sníst slona – po kouscích. I tato moudrá slova byla přetavena do jedné z metod time managementu. Pokud se tedy cítíte zahlceni náročným úkolem, rozdělte si ho na dílčí části. Každý den udělejte kousek. Takhle po troškách se to nezdá tak hrozné jako na začátku, že?
Umění říct ne
Říkat „ne“ může být docela těžké. Pokud ale nechcete být zahlceni úkoly, které na vás vrší ostatní, nejde to jinak. Když totiž stres a vyčerpání převáží nad dobrým pocitem z pomoci druhým, je něco špatně. Naučte se nastavit a bránit své vnitřní hranice. Zdvořile odmítejte úkoly, na které nemáte čas nebo které nejsou ve vaší kompetenci. A dělejte to bez pocitu viny.
V článku Jak kultivovat pracovní prostředí ve školkách se dočtete,
čím můžete podpořit dobrou atmosféru ve školkovém týmu.
Pozor na zloděje
Pokaždé, když nějaký úkol odložíte na pak, necháte se vyrušit zacinkáním telefonu nebo třeba posloucháte stížnosti negativně naladěné kolegyně, okrádáte se o čas. Den má jen 24 hodin a jestli chcete všechno stihnout, snažte se tyhle zloděje minimalizovat. Pusťte se do hledání ztraceného času a zjistěte, co (nebo kdo) je pro vás osobně největším časožroutem.
Netlačit
Nedělejte si to horší. Netlačte na sebe ani na děti. Vždyť nemusíte zvládnout všechny naplánované aktivity. Sledujte, jak děti reagují, které činnosti je baví. Podle toho přizpůsobte program a společně si užijte přítomný okamžik. Obdobně si všímejte vlastního aktuálního rozpoložení. Když cítíte příval energie, vrhněte se s dětmi na náročnou činnost. Když jste unavení, vyberte si ze seznamu něco jednoduššího.
Něco za odměnu
Když se vám povede dokončit úkol, odměňte se za to. Dopřejte si, co máte rádi a co nesouvisí s prací: večer s knihou, lekci jógy, setkání s kamarádkami. Zkrátka cokoli, u čeho si odpočinete a dobijete baterky. Malá odměna je projevem sebelásky a má přímý vliv na duševní pohodu.
V článku Jak ve školce nevypustit duši se dozvíte,
co dalšího pro sebe můžete udělat v rámci psychohygieny.
Zkuste si to třeba hned. Zastavte se ve vánočním shonu, vydechněte a rozplánujte si zbývající úkoly. Když u toho vyzkoušíte některý z našich tipů na organizaci času, uvidíte, že se vám uleví.
12. 12. 2023 | Martina Zatloukalová