Chci konzultaci

Jak si efektivně zorganizovat čas:
Tipy pro učitele

Ve školce i doma jste pořád v jednom kole. Kolikrát už vám dnes projelo hlavou „nestíhám“? Poradíme vám, jak si zorganizovat čas, abyste z toho věčného skluzu nesklouzli k vyhoření.

Odložit na později. Začít a nedokončit. Znáte to? Sunete před sebou nesplněné úkoly a do toho pořád přibývají další. Zvlášť teď před Vánoci. Jestli už vám to přerůstá přes hlavu, je nejvyšší čas něco změnit.

Time management je umění organizovat svůj čas a získat nad ním pocit kontroly. Neočekávejte, že stihnete víc za méně času. Spíš jde o to, dosáhnout víc při vynaložení menšího úsilí.

Žena spící na pracovním stole

Co tedy můžete udělat, abyste vyhráli boj s časem?

Určit si priority

Udělejte si v pořádek v nekonečných seznamech úkolů a určete si priority. Pomůže vám s tím metoda zvaná Eisenhowerovo okno:

  • Připravte si seznam svých úkolů, papír a tužku.
  • Papír rozdělte velkým křížem na čtyři kvadranty.
  • Vlevo nahoru zapište ty úkoly, které jsou důležité a naléhavé. Ty vyřiďte jako první.
  • Vpravo nahoru připište úkoly, které jsou sice důležité, ale na jejich splnění máte čas.
    Naplánujte si, kdy se jim budete věnovat.
  • Vlevo dolů patří úkoly, které nejsou až tak důležité, přesto by měly být rychle hotové. S klidným srdcem je na někoho delegujte.
  • Vpravo dole zbývají úkoly, které nejsou důležité ani nespěchají. Vyškrtněte je ze seznamu, protože vás zbytečně okrádají o čas.

TIP: Pokud pořád jen hasíte ty nejpalčivější úkoly z levého horního kvadrantu, jste na nejlepší cestě k vyhoření. Udělejte radikální změnu. V dlouhodobém horizontu se zaměřte na pravý horní kvadrant s důležitými, ale nenaléhavými úkoly.


Starosti s kompletními MŠ přípravami nechte na nás. Každý měsíc vám je pošleme hotové do vaší e-mailové schránky. A kdyby vám to nestačilo, spoustu nápadů najdete taky na našem Pinterestu.


Sníst žábu

Spisovatel Mark Twain řekl, že když člověk hned poránu sní živou žábu, nic horšího už ho během dne nemůže potkat. Vžilo se to a vznikla z toho metoda boje s prokrastinací. Hodí se pro takový ten otravný úkol, do kterého se vám vůbec nechce a stále ho odsouváte na jindy. Prostě seberete odvahu a vyřešíte ho jako první věc, kterou ten den uděláte. To nejhorší máte za sebou a čekají vás jen příjemnější úkoly.

Rozporcovat slona

Podle teologa Desmonda Tutu existuje pouze jeden způsob, jak sníst slona – po kouscích. I tato moudrá slova byla přetavena do jedné z metod time managementu. Pokud se tedy cítíte zahlceni náročným úkolem, rozdělte si ho na dílčí části. Každý den udělejte kousek. Takhle po troškách se to nezdá tak hrozné jako na začátku, že?

Umění říct ne

Říkat „ne“ může být docela těžké. Pokud ale nechcete být zahlceni úkoly, které na vás vrší ostatní, nejde to jinak. Když totiž stres a vyčerpání převáží nad dobrým pocitem z pomoci druhým, je něco špatně. Naučte se nastavit a bránit své vnitřní hranice. Zdvořile odmítejte úkoly, na které nemáte čas nebo které nejsou ve vaší kompetenci. A dělejte to bez pocitu viny.


V článku Jak kultivovat pracovní prostředí ve školkách se dočtete,
čím můžete podpořit dobrou atmosféru ve školkovém týmu.


Pozor na zloděje

Pokaždé, když nějaký úkol odložíte na pak, necháte se vyrušit zacinkáním telefonu nebo třeba posloucháte stížnosti negativně naladěné kolegyně, okrádáte se o čas. Den má jen 24 hodin a jestli chcete všechno stihnout, snažte se tyhle zloděje minimalizovat. Pusťte se do hledání ztraceného času a zjistěte, co (nebo kdo) je pro vás osobně největším časožroutem.

Netlačit

Nedělejte si to horší. Netlačte na sebe ani na děti. Vždyť nemusíte zvládnout všechny naplánované aktivity. Sledujte, jak děti reagují, které činnosti je baví. Podle toho přizpůsobte program a společně si užijte přítomný okamžik. Obdobně si všímejte vlastního aktuálního rozpoložení. Když cítíte příval energie, vrhněte se s dětmi na náročnou činnost. Když jste unavení, vyberte si ze seznamu něco jednoduššího.

Něco za odměnu

Když se vám povede dokončit úkol, odměňte se za to. Dopřejte si, co máte rádi a co nesouvisí s prací: večer s knihou, lekci jógy, setkání s kamarádkami. Zkrátka cokoli, u čeho si odpočinete a dobijete baterky. Malá odměna je projevem sebelásky a má přímý vliv na duševní pohodu.


V článku Jak ve školce nevypustit duši se dozvíte,
co dalšího pro sebe můžete udělat v rámci psychohygieny.


Zkuste si to třeba hned. Zastavte se ve vánočním shonu, vydechněte a rozplánujte si zbývající úkoly. Když u toho vyzkoušíte některý z našich tipů na organizaci času, uvidíte, že se vám uleví.

 

 

12. 12. 2023 | Martina Zatloukalová

Doporučujeme

<strong>Jak v MŠ podpořit dítě <br/>s vývojovou dysfázií</strong>
Jak v MŠ podpořit dítě
s vývojovou dysfázií
Pedagogika Psychologie

26. 11. 2024 | Martina Zatloukalová

Možná jste se s tím už setkali. Dítě by s vámi rádo komunikovalo, ale nejde mu to. Brání mu v tom vývojová dysfázie. Jak můžete dítě s touto diagnózou co nejlépe podpořit v rozvoji? Detail článku »

<strong>Den Země ve školce: Tvoření z odpadního materiálu</strong>
Den Země ve školce: Tvoření z odpadního materiálu
Aktivity Svátky

20. 03. 2025 | Martina Zatloukalová

Blíží se Den Země a to je skvělá příležitost nadchnout děti pro myšlenku upcyklace. Přinášíme 9 kreativních nápadů, jak ve školce využít odpad a vdechnout mu druhý život. Detail článku »

<strong>Velikonoce ve školce:<br/> Tipy na aktivity</Strong>
Velikonoce ve školce:
Tipy na aktivity
Aktivity Svátky

12. 03. 2025 | Martina Zatloukalová

Oslavte s dětmi příchod jara! Sesbírali jsme tipy na nejlepší velikonoční aktivity, se kterými budou Velikonoce ve školce nezapomenutelným zážitkem. Detail článku »

Co říkají školky,
které používají Twigsee?

Kristýna Petráčková

Twigsee mi každodenně usnadňuje řízení školky a s tím spojenou administrativu, které je požehnaně. Snadno jsem zaučila všechny naše pedagogy, kteří si jí spolu s rodiči užívají na maximum. Team Twigsee je pohotový, a reagují na všechny naše podněty. Děkujeme a přejeme spoustu dalších spokojených školek a škol! :)

Kristýna Petráčková
Ředitelka
Linda Janichová

Aplikaci Twigsee používáme v našich Foxíkových školkách a jeslích již více než rok. Prostřednictvím aplikace sdělujeme rodičům důležité informace. Sdílíme fotky dětí z každodenních činností, využíváme ankety, na které nám rodiče reagují rychleji než při osobním kontaktu. Máme přehled o tom, kolik nám v daný den přijde dětí a můžeme tak plánovat i upravovat program dne. Rodičům se na aplikaci líbí zejména to, že mají okamžité informace o dění ve školce/jeslích, vidí spousty fotek a mohou své dítě během pár kliknutí omluvit na dobu, na kterou potřebují. Aplikace Twigsee reaguje na potřeby našich školek a jeslí, její ovládání je pro učitele, chůvy i rodiče rychlé a snadné. S aplikací Twigsee jdeme zkrátka s dobou.

Linda Janichová
Ředitelka
Zuzana Vacíková

Twigsee nás zaujala hned od prezentace díky nabízenému rozsahu funkcí. Nešlo o systém, který by nám řešil jen docházku nebo jen matriku. Nabízel nám možnost mít tzv. vše pod jednou střechou. Jako třešnička na dortu je možnost zasílat rodičům příspěvky o tom, jak se jejich děti ve školce ten den mají. Aplikaci si rodiče oblíbili velice rychle. U pedagogů z počátku převažovala spíše obava, zda jim tím vedení školky nechce přidávat opět práci navíc. Brzy ale zjistili, že psaní příspěvků rodičům jim dělá radost a také konečně mají přehled o docházce dětí aktuálně na každý den. Twigsee zvládá snad celou agendu potřebnou ve školce kromě účetnictví. Lesní mateřská škola skřítka Pohádky, z.s., Zvole

Zuzana Vacíková
zástupce ředitele

Máte již účet?Přihlásit se

Kontakt

povinná pole *