Jak si poradit s plánováním výuky na úrovni třídy
Školka tu není od toho, aby se děti nějak zabavily, když jsou rodiče v práci. Ve školce se odehrává promyšlená výchovně vzdělávací činnost. A za její přípravou se skrývá spousta plánování.
Záleží jen na vašich schopnostech a zkušenostech, kolik času věnujete přípravám na každý den ve školce. Přitom neplatí, že hotové přípravy pak používáte beze změny až do konce své učitelské kariéry. Každý rok se vám ve třídě sejde jiná skupina dětí s jinými zájmy a potřebami. A tomu je potřeba se pružně přizpůsobit.
Vymyslet, naplánovat, nachystat…
Pracovní plán
Dobře to znáte: Při tvorbě třídního vzdělávacího plánu vycházíte z integrovaných bloků ŠVP, ze kterých si vybíráte náměty. Stanovíte si téma a k němu připojíte konkrétní činnosti i cíle výuky. Svůj pracovní plán dotváříte postupně podle aktuálních potřeb dětí a dynamiky třídy.
Dobrá zpráva je, že TVP nemusíte zpracovávat písemně (pokud ředitel vaší školky nestanoví jinak). Musíte ale vědět, k čemu směřujete a proč. Při jmenování vzdělávacích cílů se držte těchto zásad:
- Buďte konkrétní a konzistentní. Stanovte si jasné dílčí cíle, které směřují k očekávanému výstupu. Vycházejte z toho, co děti už znají a umí. Jejich znalosti a dovednosti postupně prohlubujte a rozvíjejte. Vždy postupujte od jednoduchého ke složitému.
- Dbejte na kontrolovatelnost. Dávejte si takové cíle, u kterých jednoduše posoudíte jejich splnění. Přece jen, lépe se hodnotí konkrétní cíl, že děti zvládají určit první hlásku ve slově, než obecné konstatování, že jste rozvíjeli jejich sluchové vnímání.
- Nezapomínejte na komplexnost. Vaším úkolem je rozvíjet děti po stránce kognitivní, dále utvářet jejich postoje a hodnoty a také podporovat jejich samostatnost. U každé činnosti se ptejte sami sebe: Co děti učím? Jak rozvíjím jejich schopnosti? Jaké hodnoty jim předávám? Mají děti vliv na situaci? Mohou se podílet na plánování?
TIP: Ušetřete si práci s tvorbou TVP díky programu InspIS od České školní inspekce.
Do programu má přístup každá mateřská a základní škola. Podmínkou tvorby TVP je, aby školka měla v programu založené ŠVP. Pak už jen na záložce InspIS ŠVP tlačítkem Dokument ŠVP otevřete okno pro generování TVP.
Zde zvolíte konkrétní integrovaný blok, vyberete z rolovací nabídky kompetence a spustíte generování. Získáte dokument, ve kterém najdete rozepsané kompetence a dílčí cíle, stejně jako závěrečnou evaluaci.
Vy už jen doplníte název tématu, datum realizace a vzdělávací nabídku.
Zájem dětí
Zapojte děti do plánování. Ptejte se, jestli je k danému tématu něco napadá. Pokládejte otevřené otázky a formulujte je tak, aby se děti nebály reagovat. Nezavrhujte žádnou odpověď. Dejte dětem prostor obhájit si ji, i když se vám zdá nelogická.
Společný brainstorming ideálně zapisujte. Dbejte na to, aby vám neutekly ani tiše vyslovené odpovědi introvertů. Dětské nápady pak připište do svého pracovního plánu a zahrňte do realizace. Když děti zjistí, že vám na jejich názoru záleží, budou cítit velkou vnitřní motivaci.
Brainstorming a práci s myšlenkovou mapou najdete také v článku
Jak pracovat s metodami rozvoje kritického myšlení.
Samotnou realizaci přizpůsobte situaci ve třídě. Sledujte, co děti zaujalo, co je nebaví, co je pro ně příliš lehké nebo naopak moc těžké. A podle toho operativně měňte své plány. Nemusíte toho stihnout co nejvíc, nemusíte vymýšlet ty nejoriginálnější projekty. Nejde tu o palce nahoru a pochvalné komentáře v učitelských skupinách na sociálních sítích. Na prvním místě by vždy měly být pohoda, radost a prožitek dětí.
Výsledky evaluace
Díky průběžné evaluaci máte přehled, co dětem jde a na čem je ještě potřeba zapracovat. Místo abyste výsledky založili do šuplíku, vezměte si je jako podklad pro další plánování. Cíleně tak můžete do nabídky zařadit takové činnosti, které se zaměřují na slabá místa.
Aktuální dění
Děje se ve světe, v republice nebo ve vašem okolí něco neobvyklého? Děti si toho přirozeně všímají a zajímá je to. Pokuste se aktuální situaci zohlednit a zapracovat do programu. I když se vám kamarádova zlomená noha k tématu karneval zrovna nehodí.
Zásoba nápadů
Dětem někdy na naplánované aktivity stačí výrazně méně času, než kolik jste předpokládali. Proto je fajn mít v zásobě univerzální hry na vyplnění mezer mezi činnostmi.
- Ozvěna: Učitel zašeptá slovo, děti je jako ozvěna opakují nahlas.
- Myslím si zvíře: Jedno dítě si myslí zvíře. Ostatní se pomocí uzavřených otázek (ano/ne) snaží zjistit, o jaké zvíře se jedná. Lze zvolil i jiné téma, např. jídlo, hračky, zaměstnání.
- Vyjmenuj pět: Děti vyjmenovávají pět věcí podle zadání, např. pět domácích zvířat, pět zelených věcí, pět věcí na písmeno L.
- Teta jede na výlet: Tato paměťová hra začíná větou „Teta jede na výlet a do kufru si sbalila…“. Hráči postupně jeden po druhém zopakují úvodní větu, dále všechny věci, které už v kufru jsou, a nakonec přidají něco dalšího.
- Co budeš dělat: Hra je vždy uvozena otázkou „Co budeš dělat, až budeš…?“, doplněnou o libovolné zvíře. Hráči odpovídají slovesem, které začíná na stejné písmeno jako dané zvíře.
Pokud si nestíháte vypracovat vlastní přípravy, stáhněte si ty naše.
Chystáme je pro vás každý měsíc zdarma.
Jak postupujete při sestavování třídního vzdělávacího plánu vy? Kolik času vás stojí přípravy? Podělte se o své zkušenosti s ostatními na našich sociálních sítích.
20. 2. 2024 | Martina Zatloukalová