Chci konzultaci

Jak v dětech probudit
lásku ke knihám

Nikdy není příliš brzo začít v dětech pěstovat lásku ke knihám. Co na tom, že ve školce ještě obvykle neumějí číst ani psát. Do kontaktu s knihami se nejprve dostávají jako posluchači. Už v této fázi rozvíjí předčtenářské dovednosti, které jsou základem pozdější čtenářské gramotnosti.

Jenže vzbudit zájem o knihy někdy není jednoduchý úkol. Dnešní doba nabízí dětem nejrůznější možnosti zábavy, čtení knih ale zrovna nepřeje. Psané slovo vytlačuje televizní obrazovka nebo displej chytrého telefonu. V rodinách mizí rituál společného čtení.

Čtení je přitom tou nejlepší investicí do budoucnosti dětí, protože rozvíjí schopnost porozumět textu a tím formuje kladný vztah k učení.

chlapec s dívkou čtou knihu

Knihy mají vůbec velkou moc. Dokážou zklidnit, podporují soustředění a cvičí pozornost i paměť. Rozvíjí představivost, předávají hodnoty a morální vzorce, učí empatii. Navíc dětem rozšiřují slovní zásobu a pilují jejich vyjadřovací schopnosti.

Jak tedy v dětech už od školky pěstovat lásku ke knihám? Dali jsme hlavy dohromady a přinášíme pár nápadů.

  1. Předčítání

    Předčítání je nejjednodušším a zároveň nejefektivnějším způsobem, jak v dětech probudit zájem o jazyk a literaturu. Pozornost malých posluchačů si získáte výrazným čtením, při kterém budete pracovat s tempem, modulací hlasu nebo výrazem obličeje.

    V nepřeberném množství dětských knih jistě najdete takovou, která se vám zrovna tematicky hodí do vzdělávacího plánu. Nás oslovily tyto knihy:

    • Prakticky cokoliv od Petra Horáčka
    • Jan Lebeda: série o skřítku Medovníčkovi
    • Peter Stoličný: série s opicí Skořicí
    • Eva Papušková: Kosprd a Telecí
    • Zuzana Pospíšilová: Kouzelná třída
    • Betty MacDonald: Paní Láryfáry
    • Zbyněk Malinský: Dům ve Sluneční ulici
    • Ester Stará: A pak se to stalo
    • Jakob Streit: Včelka Sluněnka
    • Pavel Čech: Dobrodružství pavouka Čendy
    • František Nepil: Makový mužíček
    • Eduard Petiška: Birlibán
  2. Interaktivní čtení

    Pohádka před odpoledním odpočinkem je fajn, ale sama o sobě nestačí. Zařaďte předčítání do řízené činnosti a doplňte je o další aktivity, aby se děti ponořily do příběhu naplno a nejlépe všemi smysly.

    Zaměřte se na porozumění.
    Nechejte děti průběžně klást doplňující otázky a odhadovat další vývoj událostí. Když máte dočteno, diskutujte spolu o příběhu, vyjadřujte pocity a myšlenky, hledejte ponaučení, komentujte obrázky. Požádejte děti, ať příběh převypráví vlastními slovy nebo přehrají s maňásky. Vytáhněte pastelky, ať příběh doplní obrázkem.

    Převeďte obsah do reality.
    V každé knize, kterou společně čtete, jistě najdete něco, co s dětmi můžete vyzkoušet naživo. Zaběhejte si při hře na vlka a kůzlátka. Upečte bábovku, kterou Karkulka nesla babičce k svátku. Pozorujte klíčící fazole, jestli náhodou stejně jako ty kouzelné nevyrostou až do nebe.

    Podporujte vlastní tvorbu.
    Vymýšlejte s dětmi alternativní konce známých pohádek. Především starší děti pak motivujte k vytvoření vlastního příběhu. Ukažte jim, jak vyrobit ruční papír a z něj leporelo či knihu. Nebo jim pomozte příběh zdramatizovat.


  3. Další tipy na zajímavé předčtenářské aktivity najdete každý měsíc v našich pracovních listech.

    Stáhnout pracovní listy >


  4. Čtenářský koutek

    Udělejte ve třídě místo pro čtenářský koutek. Stačí malá knihovnička a pár pohodlných polštářů, kde si děti mohou nerušeně listovat. Vybírejte knihy bohatě ilustrované a přiměřené věku dětí ve třídě. Pravidelně obměňujte nabídku knih, aby si každý našel to svoje.

  5. Návštěva knihovny

    Vydejte se s dětmi do nejbližší knihovny. Setkání se zkušeným knihovníkem mezi regály plnými knih je zážitek sám o sobě. Co teprve když se k tomu přidá poutavý program a možnost prošmejdit police. Využijte toho a nechejte děti vybrat si knížky, které se jim líbí nejvíc. Můžete si je potom společně vypůjčit a přečíst ve školce.

  6. Zábavné projekty

    Zapojte se do některého z celorepublikových projektů na podporu dětského čtenářství:

    • Babička a dědeček do školky
      V rámci iniciativy Celé Česko čte dětem vznikl mezigenerační projekt Babička a dědeček do školky. Do projektu se lze zapojit kdykoli během roku, ať už svépomocí, nebo s podporou organizátorů.Dobrovolník z řad seniorů dochází vždy dopoledne nejméně pět dní po sobě do vybrané třídy. Oblékne si kouzelný plášť a promění se v babičku nebo dědečka z pohádky. Přečte dětem krátký příběh, který tematicky zapadá do vzdělávacího plánu, a potom si s dětmi povídá, maluje a hraje. S dětmi také vyrábí pohádkové bloky a každý den do nich vlepí novou pohádku. Tu pak mají rodiče za úkol dětem doma přečíst.
    • Noc s Andersenem
      U příležitosti výročí narození dánského pohádkáře se každoročně na začátku dubna koná akce Noc s Andersenem. Děti se večer sejdou v knihovně, školce nebo škole, kde je pro ně připraven pohádkový program a společné nocování plné čtení. Takové dobrodružství může ke knihám přitáhnout i ty nejzarytější odpůrce.

Nabídněte dětem prostředí bohaté na jazyk a čtenářskou gramotnost. Čtěte jim, aby se alespoň ve školce, když ne doma, dostaly do kontaktu s psaným slovem. Zkuste vymyslet další aktivity, díky kterým se do příběhu ponoří naplno. Vychovávejte z dětí čtenáře, dáte jim skvělý základ do života.

 

 

24. 4. 2023 | Martina Zatloukalová

Doporučujeme

<strong>Jak v MŠ podpořit dítě <br/>s vývojovou dysfázií</strong>
Jak v MŠ podpořit dítě
s vývojovou dysfázií
Pedagogika Psychologie

26. 11. 2024 | Martina Zatloukalová

Možná jste se s tím už setkali. Dítě by s vámi rádo komunikovalo, ale nejde mu to. Brání mu v tom vývojová dysfázie. Jak můžete dítě s touto diagnózou co nejlépe podpořit v rozvoji? Detail článku »

<strong>MŠMT zveřejnilo nový RVP PV</strong>
MŠMT zveřejnilo nový RVP PV
Legislativa

21. 01. 2025 | Martina Zatloukalová

MŠMT 14. ledna představilo finální podobu nového Rámcového vzdělávacího programu pro předškolní vzdělávání. Jaké změny mateřské školy čekají? Detail článku »

<strong>Jak ve školce pečovat <br/>o své osobní hranice</strong>
Jak ve školce pečovat
o své osobní hranice
Psychologie

17. 12. 2024 | Martina Zatloukalová

Taky se držíte věty „Když můžu, pomůžu“? Jenže co když už je toho na vás moc? Zjistěte, jak se nenechat zahltit. Naučte se pečovat o své osobní hranice. Detail článku »

Co říkají školky,
které používají Twigsee?

Kristýna Petráčková

Twigsee mi každodenně usnadňuje řízení školky a s tím spojenou administrativu, které je požehnaně. Snadno jsem zaučila všechny naše pedagogy, kteří si jí spolu s rodiči užívají na maximum. Team Twigsee je pohotový, a reagují na všechny naše podněty. Děkujeme a přejeme spoustu dalších spokojených školek a škol! :)

Kristýna Petráčková
Ředitelka
Linda Janichová

Aplikaci Twigsee používáme v našich Foxíkových školkách a jeslích již více než rok. Prostřednictvím aplikace sdělujeme rodičům důležité informace. Sdílíme fotky dětí z každodenních činností, využíváme ankety, na které nám rodiče reagují rychleji než při osobním kontaktu. Máme přehled o tom, kolik nám v daný den přijde dětí a můžeme tak plánovat i upravovat program dne. Rodičům se na aplikaci líbí zejména to, že mají okamžité informace o dění ve školce/jeslích, vidí spousty fotek a mohou své dítě během pár kliknutí omluvit na dobu, na kterou potřebují. Aplikace Twigsee reaguje na potřeby našich školek a jeslí, její ovládání je pro učitele, chůvy i rodiče rychlé a snadné. S aplikací Twigsee jdeme zkrátka s dobou.

Linda Janichová
Ředitelka
Zuzana Vacíková

Twigsee nás zaujala hned od prezentace díky nabízenému rozsahu funkcí. Nešlo o systém, který by nám řešil jen docházku nebo jen matriku. Nabízel nám možnost mít tzv. vše pod jednou střechou. Jako třešnička na dortu je možnost zasílat rodičům příspěvky o tom, jak se jejich děti ve školce ten den mají. Aplikaci si rodiče oblíbili velice rychle. U pedagogů z počátku převažovala spíše obava, zda jim tím vedení školky nechce přidávat opět práci navíc. Brzy ale zjistili, že psaní příspěvků rodičům jim dělá radost a také konečně mají přehled o docházce dětí aktuálně na každý den. Twigsee zvládá snad celou agendu potřebnou ve školce kromě účetnictví. Lesní mateřská škola skřítka Pohádky, z.s., Zvole

Zuzana Vacíková
zástupce ředitele

Máte již účet?Přihlásit se

Kontakt

povinná pole *