Jak v dětech probudit
lásku ke knihám
Nikdy není příliš brzo začít v dětech pěstovat lásku ke knihám. Co na tom, že ve školce ještě obvykle neumějí číst ani psát. Do kontaktu s knihami se nejprve dostávají jako posluchači. Už v této fázi rozvíjí předčtenářské dovednosti, které jsou základem pozdější čtenářské gramotnosti.
Jenže vzbudit zájem o knihy někdy není jednoduchý úkol. Dnešní doba nabízí dětem nejrůznější možnosti zábavy, čtení knih ale zrovna nepřeje. Psané slovo vytlačuje televizní obrazovka nebo displej chytrého telefonu. V rodinách mizí rituál společného čtení.
Čtení je přitom tou nejlepší investicí do budoucnosti dětí, protože rozvíjí schopnost porozumět textu a tím formuje kladný vztah k učení.
Knihy mají vůbec velkou moc. Dokážou zklidnit, podporují soustředění a cvičí pozornost i paměť. Rozvíjí představivost, předávají hodnoty a morální vzorce, učí empatii. Navíc dětem rozšiřují slovní zásobu a pilují jejich vyjadřovací schopnosti.
Jak tedy v dětech už od školky pěstovat lásku ke knihám? Dali jsme hlavy dohromady a přinášíme pár nápadů.
-
Předčítání
Předčítání je nejjednodušším a zároveň nejefektivnějším způsobem, jak v dětech probudit zájem o jazyk a literaturu. Pozornost malých posluchačů si získáte výrazným čtením, při kterém budete pracovat s tempem, modulací hlasu nebo výrazem obličeje.
V nepřeberném množství dětských knih jistě najdete takovou, která se vám zrovna tematicky hodí do vzdělávacího plánu. Nás oslovily tyto knihy:
- Prakticky cokoliv od Petra Horáčka
- Jan Lebeda: série o skřítku Medovníčkovi
- Peter Stoličný: série s opicí Skořicí
- Eva Papušková: Kosprd a Telecí
- Zuzana Pospíšilová: Kouzelná třída
- Betty MacDonald: Paní Láryfáry
- Zbyněk Malinský: Dům ve Sluneční ulici
- Ester Stará: A pak se to stalo
- Jakob Streit: Včelka Sluněnka
- Pavel Čech: Dobrodružství pavouka Čendy
- František Nepil: Makový mužíček
- Eduard Petiška: Birlibán
-
Interaktivní čtení
Pohádka před odpoledním odpočinkem je fajn, ale sama o sobě nestačí. Zařaďte předčítání do řízené činnosti a doplňte je o další aktivity, aby se děti ponořily do příběhu naplno a nejlépe všemi smysly.
Zaměřte se na porozumění.
Nechejte děti průběžně klást doplňující otázky a odhadovat další vývoj událostí. Když máte dočteno, diskutujte spolu o příběhu, vyjadřujte pocity a myšlenky, hledejte ponaučení, komentujte obrázky. Požádejte děti, ať příběh převypráví vlastními slovy nebo přehrají s maňásky. Vytáhněte pastelky, ať příběh doplní obrázkem.Převeďte obsah do reality.
V každé knize, kterou společně čtete, jistě najdete něco, co s dětmi můžete vyzkoušet naživo. Zaběhejte si při hře na vlka a kůzlátka. Upečte bábovku, kterou Karkulka nesla babičce k svátku. Pozorujte klíčící fazole, jestli náhodou stejně jako ty kouzelné nevyrostou až do nebe.Podporujte vlastní tvorbu.
Vymýšlejte s dětmi alternativní konce známých pohádek. Především starší děti pak motivujte k vytvoření vlastního příběhu. Ukažte jim, jak vyrobit ruční papír a z něj leporelo či knihu. Nebo jim pomozte příběh zdramatizovat. -
Čtenářský koutek
Udělejte ve třídě místo pro čtenářský koutek. Stačí malá knihovnička a pár pohodlných polštářů, kde si děti mohou nerušeně listovat. Vybírejte knihy bohatě ilustrované a přiměřené věku dětí ve třídě. Pravidelně obměňujte nabídku knih, aby si každý našel to svoje.
-
Návštěva knihovny
Vydejte se s dětmi do nejbližší knihovny. Setkání se zkušeným knihovníkem mezi regály plnými knih je zážitek sám o sobě. Co teprve když se k tomu přidá poutavý program a možnost prošmejdit police. Využijte toho a nechejte děti vybrat si knížky, které se jim líbí nejvíc. Můžete si je potom společně vypůjčit a přečíst ve školce.
-
Zábavné projekty
Zapojte se do některého z celorepublikových projektů na podporu dětského čtenářství:
- Babička a dědeček do školky
V rámci iniciativy Celé Česko čte dětem vznikl mezigenerační projekt Babička a dědeček do školky. Do projektu se lze zapojit kdykoli během roku, ať už svépomocí, nebo s podporou organizátorů.Dobrovolník z řad seniorů dochází vždy dopoledne nejméně pět dní po sobě do vybrané třídy. Oblékne si kouzelný plášť a promění se v babičku nebo dědečka z pohádky. Přečte dětem krátký příběh, který tematicky zapadá do vzdělávacího plánu, a potom si s dětmi povídá, maluje a hraje. S dětmi také vyrábí pohádkové bloky a každý den do nich vlepí novou pohádku. Tu pak mají rodiče za úkol dětem doma přečíst. - Noc s Andersenem
U příležitosti výročí narození dánského pohádkáře se každoročně na začátku dubna koná akce Noc s Andersenem. Děti se večer sejdou v knihovně, školce nebo škole, kde je pro ně připraven pohádkový program a společné nocování plné čtení. Takové dobrodružství může ke knihám přitáhnout i ty nejzarytější odpůrce.
- Babička a dědeček do školky
Další tipy na zajímavé předčtenářské aktivity najdete každý měsíc v našich pracovních listech.
Nabídněte dětem prostředí bohaté na jazyk a čtenářskou gramotnost. Čtěte jim, aby se alespoň ve školce, když ne doma, dostaly do kontaktu s psaným slovem. Zkuste vymyslet další aktivity, díky kterým se do příběhu ponoří naplno. Vychovávejte z dětí čtenáře, dáte jim skvělý základ do života.
24. 4. 2023 | Martina Zatloukalová