Chci konzultaci

Jak v MŠ podpořit dítě s ADHD

 
V každé školce se najde nějaké neklidné dítě. Chvíli neposedí, je roztržité a reaguje vznětlivě. Jak můžete dítě s diagnózou ADHD co nejlépe podpořit v rozvoji?

Není to zlobení, nevychovanost ani rozmazlenost. ADHD je porucha centrální nervové soustavy, která se dlouhodobě a v různých situacích projevuje nepozorností, hyperaktivitou a impulzivitou.

Chlapec se spinnerem v rukou - Twigsee blog

U dětí s ADHD můžete zaznamenat tyto příznaky:

  • Neumí pracovat se svou energií.
  • Mají potíže hrát si tiše, hodně a hlasitě mluví.
  • Nevydrží v klidu: vrtí se, pohrávají si s rukama nebo nohama, pobíhají kolem.
  • Kvůli citlivějšímu smyslovému vnímání se nechají snadno vyrušit okolními podněty.
  • Nedokážou se na úkol soustředit delší dobu a často jej nedokončí.
  • Nemají rády činnosti, které vyžadují nepřetržité duševní úsilí.
  • Nedávají pozor na detaily, ztrácí věci.
  • Mají oslabenou krátkodobou paměť.
  • Obtížně se přizpůsobují řádu, pravidlům a autoritám.
  • Je pro ně těžké počkat.
  • Mluví a jednají rychleji, než myslí.
  • Nedomýšlí důsledky svého jednání a mohou volit nevhodná řešení situace.
  • Na obtížně zvládnutelné situace bouřlivě reagují křikem, pláčem, odmítáním.

 
Je toho dost, co dětem s ADHD (a jejich okolí) komplikuje život. Všechno zlé je ale pro něco dobré. Podívejte se na to jinak: Tyhle děti jsou velmi kreativní. Dokážou vnímat více podnětů najednou, rychle na ně reagují a pohotově komunikují. Mají dobrou dlouhodobou paměť a při správném směřování energie zvládnou větší objem práce. To není tak špatné, nemyslíte? Děti s ADHD v sobě mají dobrý potenciál. Když jim projevíte uznání a důvěru, dokážete je posunout o kousek dál.

Jak pracovat s dětmi s ADHD

Nastavte jasná pravidla

Dítě s ADHD může mít potíže zapamatovat si množství pravidel, které musí ve školce dodržovat. Stanovte proto minimální hranici, kterou od dítěte budete vždy vyžadovat. Upozorněte jej na nevhodnou reakci a nabídněte mu alternativu, která je pro okolí přijatelná a dítěti pomůže situaci zvládnout (třeba nebouchnout kamaráda, ale raději bouchnout do polštáře).
 

Strukturujte denní režim

Pokud dítě dopředu ví, co jej čeká, reaguje klidněji. Používejte proto harmonogram dne s obrázky činností, zaveďte pravidelné rituály při střídání aktivit (třeba písničku, která ohlásí konec hraní) nebo dítě před změnou alespoň včas informujte.
 

Motivujte k činnosti

Když se dítě pro činnost nadchne, dokáže se do ní ponořit s velkou energií. Zajímejte se o to, co má rádo a co ho baví, abyste tyto informace v pravý čas dokázali využít jako motivaci k práci.
 

Zadávejte menší porce úkolů

Dítě s ADHD velmi motivuje, když brzy vidí výsledek svého snažení. Úkoly proto rozdělte na menší, snadněji splnitelné části a zadávejte je dítěti postupně. Udržujte oční kontakt, sdělte jasné instrukce a ujistěte se, že dítě ví, co má dělat. Činnosti častěji střídejte, ale vždy veďte dítě k tomu, aby započatý úkol dokončilo.
 

Dívejte se na to pozitivně

Oceňte snahu a drobné pokroky dítěte. Posilujte žádoucí chování pomocí časté zpětné vazby, založené na principech efektivní komunikace. Konkrétně popisujte, co dítě udělalo dobře nebo naopak co se mu nepovedlo. Nenálepkujte dítě a nesrovnávejte jej s ostatními.
 

Dopřejte mu zklidnění a odpočinek

Kvůli větší citlivosti vůči podnětům se dítě rychleji unaví. Sledujte známky nastupující únavy a hledejte způsoby zklidnění. Nabídněte dítěti pomůcky pro uvolnění psychomotorického neklidu. Dopřejte mu dostatek odpoledního odpočinku.
 
Pomůcky pro uvolnění psychomotorického neklidu:

  • Antistresové hračky (pop it, spinner, mačkací, ohýbací nebo natahovací hračky)
  • Kousací násadky na pastelky
  • Zátěžové polštářky
  • Gumový pás na nohy židle

 

Ukočírovat dítě s ADHD v kolektivu běžné třídy může být náročné. Když nad ním ale nezlomíte hůl, překvapí vás, jaký potenciál v sobě skrývá. Jen potřebuje prostor, aby ho mohlo ukázat. Zkuste některý z uvedených tipů už tento týden a pozorujte, co se změní. I malá změna může znamenat velký posun.
 
 

22. 4. 2025 | Martina Zatloukalová

Doporučujeme

<strong>Jak nastavit spolupráci s kolegyněmi ve školce</strong>
Jak nastavit spolupráci s kolegyněmi ve školce
Psychologie

18. 02. 2025 | Martina Zatloukalová

Ve školce musíte vycházet nejen s dětmi a jejich rodiči, ale i s kolegyněmi. A ruku na srdce, není to vždycky snadné. Jak nastavit spolupráci a co dělat, když to v týmu skřípe? Detail článku »

<strong>Velikonoce ve školce:<br/> Tipy na aktivity</Strong>
Velikonoce ve školce:
Tipy na aktivity
Aktivity Svátky

12. 03. 2025 | Martina Zatloukalová

Oslavte s dětmi příchod jara! Sesbírali jsme tipy na nejlepší velikonoční aktivity, se kterými budou Velikonoce ve školce nezapomenutelným zážitkem. Detail článku »

<strong>Jak na venkovní výukové aktivity pro předškolní děti</strong>
Jak na venkovní výukové aktivity pro předškolní děti
Aktivity Pedagogika

20. 02. 2025 | Martina Zatloukalová

Děti patří ven. Potřebují běhat, skákat, šplhat, prolézat, křičet, zkrátka dělat všechny ty věci, které mají z mnoha dobrých důvodů uvnitř zakázáno. Detail článku »

Co říkají školky,
které používají Twigsee?

Kristýna Petráčková

Twigsee mi každodenně usnadňuje řízení školky a s tím spojenou administrativu, které je požehnaně. Snadno jsem zaučila všechny naše pedagogy, kteří si jí spolu s rodiči užívají na maximum. Team Twigsee je pohotový, a reagují na všechny naše podněty. Děkujeme a přejeme spoustu dalších spokojených školek a škol! :)

Kristýna Petráčková
Ředitelka
Linda Janichová

Aplikaci Twigsee používáme v našich Foxíkových školkách a jeslích již více než rok. Prostřednictvím aplikace sdělujeme rodičům důležité informace. Sdílíme fotky dětí z každodenních činností, využíváme ankety, na které nám rodiče reagují rychleji než při osobním kontaktu. Máme přehled o tom, kolik nám v daný den přijde dětí a můžeme tak plánovat i upravovat program dne. Rodičům se na aplikaci líbí zejména to, že mají okamžité informace o dění ve školce/jeslích, vidí spousty fotek a mohou své dítě během pár kliknutí omluvit na dobu, na kterou potřebují. Aplikace Twigsee reaguje na potřeby našich školek a jeslí, její ovládání je pro učitele, chůvy i rodiče rychlé a snadné. S aplikací Twigsee jdeme zkrátka s dobou.

Linda Janichová
Ředitelka
Zuzana Vacíková

Twigsee nás zaujala hned od prezentace díky nabízenému rozsahu funkcí. Nešlo o systém, který by nám řešil jen docházku nebo jen matriku. Nabízel nám možnost mít tzv. vše pod jednou střechou. Jako třešnička na dortu je možnost zasílat rodičům příspěvky o tom, jak se jejich děti ve školce ten den mají. Aplikaci si rodiče oblíbili velice rychle. U pedagogů z počátku převažovala spíše obava, zda jim tím vedení školky nechce přidávat opět práci navíc. Brzy ale zjistili, že psaní příspěvků rodičům jim dělá radost a také konečně mají přehled o docházce dětí aktuálně na každý den. Twigsee zvládá snad celou agendu potřebnou ve školce kromě účetnictví. Lesní mateřská škola skřítka Pohádky, z.s., Zvole

Zuzana Vacíková
zástupce ředitele

Máte již účet?Přihlásit se

Kontakt

povinná pole *