Chci konzultaci

Jak v MŠ podpořit dítě
s vývojovou dysfázií

Možná jste se s tím už setkali. Dítě by s vámi rádo komunikovalo, ale nejde mu to. Brání mu v tom vývojová dysfázie. Jak můžete dítě s touto diagnózou co nejlépe podpořit v rozvoji?

Vývojová dysfázie je neurologický vývojový problém, který omezuje schopnost dítěte verbálně komunikovat. Dítě s dysfázií má obtíže s artikulací, vyjadřováním myšlenek a porozuměním řeči. Může bojovat s výslovností. Může mít omezenou slovní zásobu. Slyší vás, ale vůbec nemusí rozumět obsahu slov. Jako byste na něj mluvili čínsky.

Speciální hry ve školce

Není to proto, že by se dítě málo snažilo

Vývojová dysfázie není způsobena leností dítěte, zanedbáním péče ze strany rodičů ani mentálním handicapem. Je to neurologická vada. Při včasné identifikaci a v péči odborníků však může dítě s dysfázií postupně dosáhnout významného zlepšení komunikačních dovedností.

Jako předškolní pedagogové se na celkovém rozvoji dítěte s dysfázií můžete zásadně podílet. Často můžete být první, kdo rodiče upozorní, že s dítětem není něco v pořádku.
 

Při každodenním kontaktu totiž možná zaznamenáte tyto příznaky:

  • opožděný začátek řeči
  • potíže s porozuměním (rozlišovat zvuk, zapamatovat si instrukce, reagovat na otázky, hrát hry podle pravidel, porozumět vyslechnutému příběhu apod.)
  • potíže s vyjadřováním (komolení slov, používání vlastního „jazyka“, omezená slovní zásoba, obtíže se skloňováním a časováním nebo používáním gramaticky správných koncovek apod.)
  • slabá sociální komunikace, pasivita v kolektivu
  • oslabené motorické dovednosti (neobratnost, potíže s koordinací pohybů, rovnováhou a prostorovou orientací, obtíže se sebeobsluhou apod.)
  • zvýšená nebo snížená citlivost na smyslové vjemy
  • výkyvy nálad, frustrace

 
V takovém případě můžete rodičům doporučit návštěvu odborníka – klinického logopeda, který v tandemu s dalšími specialisty stanoví diagnózu. Vývojová dysfázie se někdy projevuje podobně jako porucha autistického spektra. Dítě s dysfázií však mívá lepší sociální chování a snaží se s ostatními komunikovat alespoň gesty nebo zvuky.
 
Po stanovení správné diagnózy je důležité, aby fungovala efektivní spolupráce mezi rodiči, školkou a odborníky, tj. klinickým logopedem, popř. klinickým psychologem. Rodiče by s vámi ideálně měli sdílet vystavené zprávy, abyste si udělali lepší představu, jak s dítětem ve školce individuálně pracovat z pozice učitele nebo asistenta pedagoga.
 

Jak pracovat s dětmi s vývojovou dysfázií

  • Oční kontakt:
    Věnujte dítěti plnou pozornost. Snižte se na úroveň jeho očí a navažte oční kontakt.
  •  

  • Uzpůsobte komunikaci:
    Mluvte pomaleji, zřetelně artikulujte, zredukujte obsah na to podstatné a slova doprovoďte mimikou a gesty. V komunikaci s dětmi s dysfázií zkrátka platí podobná pravidla jako u dětí s odlišným mateřským jazykem.
  •  


TIP: Prostudujte komunikační strategie z knihy Kataríny Horňákové Jak mluvit s dětmi od narození do tří let,
které jsou vhodné i pro starší nemluvící děti.


 

  • Využijte vizualizaci:
    Komunikujte s dítětem prostřednictvím obrázků a piktogramů. Hodit se vám budou režimové lišty, obrázkové komunikační kartičky nebo knížky s piktogramy. Dítě tak může obrázkem vyjádřit, co má na mysli. Nebo z obrázků pochopí, co znamenají jednotlivá slova ve větě, která mu dříve splývala dohromady.
  •  

  • Zaveďte zážitkový deník:
    Dejte dítěti deník, do kterého bude spolu s vámi i s rodiči kreslit a zapisovat, co dělalo ve školce nebo doma. Když bude chtít o svých zážitcích vypravovat, můžete se opřít o záznamy v deníku, abyste dítěti dobře porozuměli.
  •  

  • Sledujte zájem:
    Když si všimnete, že dítě něco zaujalo, využijte toho. Říkejte nahlas, co vidíte, a krátkými větami komentujte, co se děje. Pokud má dítě o danou věc zájem, mnohem lépe si slovní zásobu zapamatuje a třeba ji využije v další komunikaci.
  •  

  • Procvičujte jazyk:
    Rozšiřujte dítěti pasivní slovní zásobu. Využijte k tomu leporela, obrázkové knížky, básničky a písničky. U jazykových her postupně zvyšujte délku a náročnost instrukcí. Hledejte protiklady, počítejte předměty, zkoušejte obrázkové čtení a vůbec využijte další aktivity z logohrátek.
  •  

  • Počkejte:
    Pokud chcete, aby dítě odpovědělo na otázku nebo vyjádřilo svou myšlenku, nezapomeňte mu dát dostatek času k jejímu zformulování. V duchu si napočítejte alespoň do  deseti, než se obrátíte na někoho jiného.
  •  

  • Pozitivně motivujte:
    Chvalte dítě za drobné úspěchy a motivujte jej k další práci. Dejte mu také možnost vyniknout v jiné oblasti než verbální. Naopak nepoukazujte na jeho nedostatky a nesrovnávejte ho s vrstevníky.
  •  

  • Rozvíjejte další oblasti:
    Dítě s dysfázií má obvykle oslabené také zrakovésluchové rozlišování, hruboujemnou motoriku nebo smyslové vnímání. Podpořte ho proto v komplexním rozvoji všech těchto oblastí.

 
Náprava vývojové dysfázie je běh na dlouhou trať. Obrňte se proto trpělivostí. Bude se zdát, že vaše práce nepřináší žádné výsledky. A pak najednou dítě poskočí o velký kus dopředu. A tenhle náhlý pokrok vám dodá motivaci pokračovat. Hlavně neztrácejte empatii a chuť dítěti pomáhat. Všechno ostatní se postupně poddá.
 
 

26. 11. 2024 | Martina Zatloukalová

Doporučujeme

<strong>Jak ve školce rozvíjet zrakové vnímání</strong>
Jak ve školce rozvíjet zrakové vnímání
Pedagogika

05. 11. 2024 | Martina Zatloukalová

Aby děti ve škole bez potíží zvládly čtení a psaní, potřebují mít vyzrálé zrakové vnímání. Jak můžete podpořit jeho správný rozvoj už ve školce? Detail článku »

<strong>Vzdělávací strategie <br/>podle nového RVP PV</strong>
Vzdělávací strategie
podle nového RVP PV
Pedagogika

15. 04. 2025 | Martina Zatloukalová

Jak revize RVP PV ovlivní vaši každodenní práci s dětmi ve školce? Seznamte se s novým pojetím role učitele a moderními vzdělávacími strategiemi, které budou vyžadovány od září 2026. Detail článku »

<strong>Zápis do školy bez stresu: <br/>Jak pomoci rodičům a dětem s přípravou?</strong>
Zápis do školy bez stresu:
Jak pomoci rodičům a dětem s přípravou?
Aktuality Legislativa

25. 03. 2025 | Martina Zatloukalová

Blíží se období zápisů do 1. tříd základních škol. Jste připraveni na dotazy rodičů? Ověřte si, že dokážete poradit se zápisem i s vyřízením odkladu školní docházky. Detail článku »

Co říkají školky,
které používají Twigsee?

Kristýna Petráčková

Twigsee mi každodenně usnadňuje řízení školky a s tím spojenou administrativu, které je požehnaně. Snadno jsem zaučila všechny naše pedagogy, kteří si jí spolu s rodiči užívají na maximum. Team Twigsee je pohotový, a reagují na všechny naše podněty. Děkujeme a přejeme spoustu dalších spokojených školek a škol! :)

Kristýna Petráčková
Ředitelka
Linda Janichová

Aplikaci Twigsee používáme v našich Foxíkových školkách a jeslích již více než rok. Prostřednictvím aplikace sdělujeme rodičům důležité informace. Sdílíme fotky dětí z každodenních činností, využíváme ankety, na které nám rodiče reagují rychleji než při osobním kontaktu. Máme přehled o tom, kolik nám v daný den přijde dětí a můžeme tak plánovat i upravovat program dne. Rodičům se na aplikaci líbí zejména to, že mají okamžité informace o dění ve školce/jeslích, vidí spousty fotek a mohou své dítě během pár kliknutí omluvit na dobu, na kterou potřebují. Aplikace Twigsee reaguje na potřeby našich školek a jeslí, její ovládání je pro učitele, chůvy i rodiče rychlé a snadné. S aplikací Twigsee jdeme zkrátka s dobou.

Linda Janichová
Ředitelka
Zuzana Vacíková

Twigsee nás zaujala hned od prezentace díky nabízenému rozsahu funkcí. Nešlo o systém, který by nám řešil jen docházku nebo jen matriku. Nabízel nám možnost mít tzv. vše pod jednou střechou. Jako třešnička na dortu je možnost zasílat rodičům příspěvky o tom, jak se jejich děti ve školce ten den mají. Aplikaci si rodiče oblíbili velice rychle. U pedagogů z počátku převažovala spíše obava, zda jim tím vedení školky nechce přidávat opět práci navíc. Brzy ale zjistili, že psaní příspěvků rodičům jim dělá radost a také konečně mají přehled o docházce dětí aktuálně na každý den. Twigsee zvládá snad celou agendu potřebnou ve školce kromě účetnictví. Lesní mateřská škola skřítka Pohádky, z.s., Zvole

Zuzana Vacíková
zástupce ředitele

Máte již účet?Přihlásit se

Kontakt

povinná pole *