Jak ve školce nevypustit duši
Pracovat ve školce je zátěž na psychiku. Pečujte proto o své duševní zdraví. Jen tak můžete být těmi laskavými a trpělivými učiteli, jaké děti potřebují.
Celý školní rok dáváte dětem maximum. Emoční vypětí se na vás postupně podepisuje. V červnu už jste úplně vyčerpaní. Nejvyšší čas, abyste si o prázdninách odpočinuli a zotavili se. Jinak hrozí, že vyhoříte.
O následcích trvalého stresu
z pracovního přetížení se dočtete v článku
Riziko práce ve školce: syndrom vyhoření.
Psychohygiena jako prevence
Aby se to každý rok neopakovalo zas a znova, osvojte si během letního volna techniky psychické hygieny. Díky nim se lépe vypořádáte se stresem, najdete rovnováhu mezi prací a soukromým životem a posílíte své duševní zdraví. Zkoušejte a hledejte, co vám nejvíc vyhovuje. Vybrané techniky pak zařaďte do své každodenní rutiny a udělejte z nich návyk. V napjatých situacích budou vaší kotvou, která vám pomůže uklidnit emoce i bušící srdce.
Rozdýchejte to
Dech je něco, co máte stále při sobě. Naučte se jej používat jako nástroj zklidnění. Zavřete oči a uvolněte se. Povolte stažené svaly obličeje nebo zatnuté ruce. Nadechněte nosem se do břicha, krátce zadržte dech a dlouze ústy vydechněte. Soustřeďte se na dýchání. Pokud se vám myšlenky rozběhnou všemi směry, zkuste se zase vrátit zpátky k dechu.
Jedno dechové cvičení najdete i v rozhovoru Jak na klidnější třídu díky mindfulness.
Pěstujte vděčnost
Štěstí nejsou jen ty velké události, kterých je pár do roka. Zaměřte svou pozornost na každodenní maličkosti a udělejte z nich zdroj radosti. Pěstováním vděčnosti za obyčejné věci se nasměřujete ke spokojenosti a vnitřnímu klidu. Nebudete se cítit o nic ochuzeni a konečně zažijete pocit hojnosti.
Když si přivstanete, stihnete krátkou ranní meditaci. Pohodlně se usaďte, zavřete oči a uvolněte se. Zhluboka dýchejte a dbejte na to, aby byl výdech delší než nádech. Myslete na lidi a věci, za které můžete být vděční, protože vám přináší radost a usnadňují život.
Před spaním zase můžete věnovat dvacet minut večernímu bilancování. Zamyslete se s odstupem nad svým dnem. Vzpomínejte, co vás potěšilo. Zkuste si to zapsat a být u toho co nejkonkrétnější.
- Deník vděčnosti: Zapisujte klasicky do deníčku.
- Sklenice vděčnosti: Zapisujte na papírky a ty vkládejte do hezké zavařovací sklenice.
- Řetěz vděčnosti: Zapisujte na proužky papíru a postupně tvořte papírový řetěz.
Všímejte si přítomného okamžiku
Když jste myšlenkami pořád napřed, utíká vám přítomný okamžik mezi prsty. Pokuste se alespoň někdy věnovat plnou, vědomou pozornost tomu, co právě děláte. Pokud vás u toho vyruší myšlenky na práci a nejrůznější povinnosti, snažte se bez výčitek zase vrátit do přítomnosti.
- Vědomá káva: Soustřeďte se všemi smysly na jednotlivé kroky přípravy a konzumace kávy.
- Všímavá procházka: Nespěchejte a při procházce věnujte pozornost svým pocitům, signálům těla i detailům na trase.
- Všech pět pohromadě: Zastavte se a pojmenujte 5 věcí, které zrovna vidíte, 4 věci, kterých se dotýkáte, 3 zvuky, které slyšíte, 2 vůně, které zachytíte nosem, a 1 chuť, kterou cítíte v ústech.
Odpočívejte
Najděte rovnováhu mezi pracovním a soukromým životem. Dejte si pozor, ať všechen váš volný čas nespolknou domácí přípravy do školky. Vyhraďte si dostatečný prostor na mentální odpočinek. Vraťte se ke starým koníčkům, začněte s pohybem, naučte se něco nového.
Naše pracovní listy vám ušetří hodiny práce, které tak můžete věnovat něčemu příjemnějšímu.
Nezapomínejte ani na fyzický odpočinek s dostatkem spánku. Zaveďte večerní rituály před usnutím. Odložte telefon a vypněte televizi, které vás ruší modrým světlem i přívalem informací. Dbejte na to, aby v ložnici byla tma, ticho, optimální teplota a čerstvý vzduch.Pečujte o sebe
Dopřát si sem tam požitek v podobě plné vany nestačí. Vyšetřete si každý den alespoň třikrát dvacet minut jen pro sebe. To je absolutní minimum pro udržení pohody a doplnění energie i v tom nejnáročnějším dni. Jednu dvacetiminutovku věnujte sami sobě, druhou tomu, co máte rádi, a třetí večerní relaxaci.
Ptáte se, jak to v kolotoči povinností stihnout, kde si najít chvilku pro sebe? Den delší nebude, takže nakládejte se svým časem efektivně a nastavte si priority. A také si dovolte říkat ne a vypustit něco ze seznamu.
Naučte se přes léto pracovat se stresem,
abyste v novém školním roce přivítali děti vyrovnanější a odolnější.
26. 6. 2023 | Martina Zatloukalová