Jak ve školce podpořit zdravý vývoj dětských nohou
Většina dětí se rodí se zdravýma nohama, přesto už při nástupu do první třídy trpí nejrůznějšími deformitami. Jak tenhle negativní trend zvrátit?
Nohy jsou základ pohybového aparátu. Aby dobře sloužily, potřebují správné obutí a dostatek pohybu. Jinak jejich svaly ochabují, nedrží rovně patu, tím vyosí kolena a pokřiví záda. Nakonec bolí každý pohyb a trpí celé tělo.
TIP: Téma zdravých nohou dětem lehce vysvětlíte s obrázkovou knihou Nezapomeň na nohy autorského týmu Vašková, Soukalová, Gregor. Součástí publikace je i podrobný manuál pro rodiče a pedagogy.
1. Správná obuv
Výběr bot mají samozřejmě na starosti rodiče. Každodenní pozorování ve školce ale ukazují, že některým by se hodila malá rada. Takže teď vás trochu nachytříme.
Dětská obuv by správně měla:
- korespondovat s délkou i šířkou nohy,
- dopřát prstům prostor ve špičce (širší tvar bez zdvižení, nadměrek 10-15 mm),
- umožnit ohnutí přední části nohy, především v místě záprstních kloubů,
- pevným opatkem držet patu ve správné poloze,
- šněrováním nebo zapínáním na suchý zip apod. fixovat nohu,
- být vyrobena z prodyšných materiálů (svršek i stélka ideálně z textilu nebo usně).
Jistotou je nákup bot označených visačkou s obrázkem žirafy. Ta značí, že této obuvi byl udělen certifikát Žirafa, protože splňuje požadavky na hygienickou a ortopedickou nezávadnost.
2. Cvičení jako prevence
I bez pediatrické atestace můžete s dětmi posilovat ochablé svaly, protahovat zkrácené šlachy či předcházet propadu klenby. Kromě běhání, skákání a lezení je fajn zařadit do cvičebního plánu:
- roztahování prstů nohou do vějířku,
- přenášení drobných předmětů pomocí prstů nohou,
- chůzi po špičkách, patách a vnějších hranách nohou,
- chůzi na medvěda po čtyřech s nataženými končetinami,
- skákání žabáků,
- skákání s míčem mezi koleny,
- šlapání na kole vleže.
Rozhýbejte děti na čerstvém vzduchu podle rad v článku Jak na venkovní výukové aktivity pro předškolní děti.
Pokud máte ve třídě dostatek cvičebního náčiní, zkuste také následující cvičení. Vždy dbejte na držení těla a správné provedení cviků.
Chůze po nataženém švihadle
Narovnejte záda a hlavu držte zpříma. Při chůzi po švihadle srovnejte chodidla, aby se špičky ani paty nevytáčely do stran.
Stlačování pěnového míčku
Posaďte se a srovnejte záda. Skrčte nohy, spojte chodidla a kolena držte od sebe. Mezi chodidly střídavě stlačujte a povolujte pěnový míček.
Kutálení overballu
Lehněte si a bedra přitiskněte k zemi. Nohy zvedněte nahoru ke stropu. Mezi kotníky vložte overball a snažte se jím točit dokola.
Objímání balonu
Položte se na zem. Rukama i nohama obemkněte velký cvičící balon, naklánějte se s ním vpravo a vlevo. Hlava sleduje střed míče a nepředbíhá pohyb těla.
Překážková dráha s balančními čočkami
Sestavte překážkovou dráhu a zakomponujte do ní přechod přes balanční čočky, na kterých děti trénují rovnováhu a koordinaci těla.
TIP: A ještě jedno hravé cvičení. Při převlékání vyzvěte děti, aby si sundaly ponožky bez použití rukou,
jen pomocí palce druhé nohy.
3. Bosonohá stezka
Pokud máte ve třídě k dispozici speciální masážní podložky, ortopedické podlahy nebo hmatové podlahové disky, je načase vytáhnout je ze skříně. Senzorický chodníček si však můžete poskládat i z toho, co máte zrovna po ruce.
Venku stimulujte dětská chodidla bosou chůzí po různorodých měkkých a nerovných přírodních površích. Využijte plochy, které máte k dispozici na školní zahradě, od trávníku přes pískoviště až po blátoviště. Vyhněte se dlážděným chodníčkům a dalším rovným tvrdým plochám.
Vyzkoušejte také vodoléčebný Kneippův chodník. Nachystejte dva velké plastové boxy, jeden naplňte teplou a druhý studenou vodou. Vyzvěte děti, ať chvíli šlapou vodu v teplém bazénku a pak na pár vteřin přestoupí do studeného bazénku. Několikrát vystřídejte, zakončete ve studené vodě.
4. Relaxace
Vzpomeňte si na nohy také při společné relaxaci. Opečujte je za to, že vás celý den nosí. Jako poděkování můžete:
- pohladit nohy slovem a popřát jim zdraví,
- předat nohám teplo z rukou, které jsme rychle třeli o sobe,
- masírovat nohy voňavým olejíčkem,
- masírovat nohy masážními pomůckami,
- vsedě pohoupat nohu skrčenou v klíně.
Nohy nesmějí zahálet. Aby dobře fungovaly a nosily nás celý život, je potřeba se o ně starat. Naučte proto děti ve školce, jak nohám dopřát péči a pohyb. Jednou vám za to poděkují.
1. 8. 2023 | admin